۱ دی ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۵۳
کد خبر: 83142964
۰ نفر
همتی كه بیكاری را به زانو در آورد

اصفهان - ایرنا - یك روستانشین خوش فكر فریدنی با نشاندن بذر اراده و همت و ایجاد واحد تولیدی در روستایش غول بیكاری را به زانو درآورد تا به جوانان سرزمینش بگوید خواستن توانستن است و با هر داشته ای باید حركت كرد.

به گزارش ایرنا، از میان تاكستان های خزان زده «ازونبلاغ» شهرستان فریدن، واقع در غرب اصفهان با آن طبیعت بكر و آواهای خیال انگیز؛ سوله ای خودنمایی می كند كه با همت و تلاش مضاعف جوان روستایی برپا شده است.
مرتضی مفتح یكی از اهالی سخت كوش روستای ازونبلاغ است كه توانسته با راه اندازی واحد تولید اصلاح و بوجاری انواع بذر و بسته بندی خوراك دام و طیور، برای 10 نفر اشتغال مستقیم و برای 500 نفر اشتغال غیر مستقیم ایجاد كند.
تولید خوراك دام از نوع شیری و پرواری، پودر ذرت، پودر جو و انواع خوراك دام مانند تفاله چغندر، سبوس و هفت دانه طیور از جمله محصول های تولیدی این كارگاه است.
سوله این جوان گنجینه ای گرانبها از باور، پشتكار و اراده نهفته است، اكنون شكل نوینی از پیشه های همیشه پر بركت؛ با زندگی ساده و صمیمی روستایی پیوند خورده است تا روستا همچنان گوشه دنج فرح بخش باقی بماند و چرخ تولید آن امیدوارانه بچرخد.
مرتضی 32 ساله و دارای مدرك لیسانس علوم تربیتی است، او از پیشینه 12 ساله در خرید و فروش بذر برخوردار است و اكنون روزانه 20 تن و سالانه بیش از یك هزار تن انواع بذر شامل گندم، جو و ماشك را بوجاری و روانه بازار می كند.
بوجاری نام دستگاهی است كه برای جدا كردن گرد و غبار و اجسام سبك و سنگین از حبوبات و جداكردن ساقه و زواید از حبوبات به كار گرفته می شود.
مفتح در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: در این كارگاه حبوبات و سایر محصولات كشاورزی كه امكان سرند كردن در دستگاه بوجاری داشته باشند تهیه كرده و آن ها را پاك سازی می كنیم.
وی اضافه كرد: كسانی كه با ما كار می كنند اغلب كشاورز هستند و بخش عمده كار مربوط به گندم و جوهایی است كه كشاورزان منطقه می آورند تا آنها را برایشان بوجاری كنیم.
مفتح ادامه داد: پس از اینكه سنگ ریزه ها و خاك ها گرفته شد محصول خروجی یعنی بذر آماده است كه كشاورزان برای كشت سال بعد می توانند از آن استفاده كنند، علاوه بر كشاورزان بعضی از شركت ها نیز هستند كه سفارشات مشابه كشاورزان دارند و تقاضای آنها در زمینه حبوبات است.
مفتح با تكیه بر تجربه و علاقه چندین ساله خود و به پشتوانه حمایت و دلگرمی خانواده تصمیم می گیرد كار خود را توسعه دهد.
وی با بیان اینكه مهارت و پشتكار از مدرك تحصیلی مهم تر است، بیان كرد: سوله، انبار و بخشی از ماشین آلات مانند دستگاه های خوراك دام را از ابتدا در اختیار داشتم و به همین دلیل به فكر افتادم كه چگونه از این ظرفیت با توجه به بستری كه در روستا فراهم است بهره مناسب تری ببرم.
این جوان روستایی گفت: با آنكه می توانستم آورده را در شهرها و مركز استان به روش های دیگر سرمایه گذاری كنم اما عشق به روستا و مردمانش موجب شد كه همین جا بمانم و كار را شروع كنم.
مفتح اضافه كرد: پس از آغاز به كار و فعال كردن خط بسته بندی خوراك دام و طیور پس از مدتی توانستم دستگاه بوجاری، تراكتور و باسكول تهیه كنم و به تولید و بسته بندی بذر بپردازم.
به گفته وی برای راه اندازی و توسعه كسب و كار با حمایت ستاد تسهیل سرمایه گذاری و مشاركت های مردمی فرمانداری فریدن مبلغ یك میلیارد و 80 میلیون ریال تسهیلات به كسب و كارم اختصاص یافت.
وی با اشاره به پروسه سخت و طاقت فرسای اخذ تسهیلات اشتغالزایی، اضافه كرد: در صورت مساعدت مسوولان، می توانم در كنار این فعالیت برای 30 نفراز زنان روستا كارگاه بسته بندی محصولات راه اندازی كنم.
وی با بیان اینكه مردم روستا همواره تلاشگر و كوشا بوده اند، ادامه داد : بیكاری و تغییر الگوی زندگی در سالیان اخیر موجب شده است كه جوان ترها به دنبال شغل از روستاها مهاجرت كنند اما اگر حمایت ها بیشتر شود و مسوولان برای كارآفرینی به جوانان آموزش های لازم را بدهند روستاها دوباره سرزنده و فعال خواهد شد.
وی بیان كرد : از مسوولان انتظار دارم ساكنان توانمند روستاها را شناسایی و به آنها برای سرمایه گذاری و رونق اشتغال كمك كنند و مسیرهای كم دردسر را برای اخذ تسهیلات پیش روی آنها بگذارند.
مفتح گفت: كار و كوشش با تار و پود روستانشینان در هم آمیخته به همین دلیل آنها با مشاهده كسب و كار جوانان به وجد می آیند.
به گفته این كارآفرین چنانچه امكان راه اندازی كسب و كارهای مناسب و با درآمد مكفی در روستا وجود داشته باشد و مردم از حمایت مسوولان مطمئن شوند آنها زندگی در روستا را به شهر ترجیح می دهند.
یك كارشناس كارآفرینی با بیان اینكه هزینه راه اندازی كسب و كار در روستاها پایین تر است در این خصوص به ایرنا گفت: با توجه به اینكه بیشتر ساكنان مناطق روستایی دارای اشتغال پاره وقت هستند فرصت زمانی خوبی نیز برای راه اندازی كسب و كار جدید دارند.
سعید فرخی در گفت و گو با ایرنا افزود: مختصات آب و خاك، جغرافیای طبیعی، انسانی و محلی روستاها بستری مناسب برای ایجاد خلاقیت و راه اندازی كسب و كار است كه هر روستایی می تواند متناسب با شرایط محیطی و كشف نیازهای محلی برای توسعه فعالیتهای تولیدی اقدام كند.
این كارشناس با تاكید بر ضرورت شناسایی مزیت های نسبی و مطلق محیط روستایی، اضافه كرد: این كار می تواند به اتصال روستا به خوشه های اقتصادی منجر می شود و شبكه ارتباطی روستا را تا مرزهای شهری، استانی، ملی و حتی بین المللی توسعه دهد.
فرخی وجود سرمایه اجتماعی غنی و اعتماد عمومی قوی در بین روستاییان را یكی از ظرفیت های قابل اتكا برای گرایش روستاییان به راه اندازی كسب و كارهای نوپا دانست و افزود: در روستاها به دلیل وجود مزیت های سودآور همچون كشاورزی، دامداری، گردشگری، صنایع دستی و باغداری فضا برای تولید و بهره وری كم دردسر فراهم است.
فرماندار فریدن در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: تا اكنون 35 كارگاه مشاغل خانگی با اشتغالزایی برای 137 نفر و 28 كارگاه اشتغال روستایی فراگیر با اشتغالزایی برای 104 نفر در فریدن راه اندازی شده است.
به گفته وی از سال گذشته تاكنون 368 نفر متقاضی تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری بودند كه از میان 52 پرونده ارسالی به بانك ها ، 25 نفر موفق به اخذ تسهیلات به مبلغ 34 میلیون و 710 هزار ریال شده اند.
سید تقی معین الدینی افزود: دولت توجه ویژه‌ای به توسعه روستاها داشته و به‌ ویژه برای توسعه اشتغال و توان‌افزایی روستاییان برنامه‌ ریزی ‌هایی انجام داده كه اعطای وام ‌های كم‌بهره و بسته های حمایتی برای ایجاد اشتغال و بهسازی روستا از جمله این اقدامات است.
بخشدار بخش زنده رود فریدن در گفت و گو با ایرنا به نقش محوری دهیاری ها در اشتغالزایی روستایی اشاره و اضافه كرد: دهیاران در كنار انجام فعالیتهای عمرانی باید تمام تلاش خود را برای شناسایی ظرفیت ها و پتانسیل های روستاها به كار ببندند.
غلامعلی میرزایی با بیان اینكه اشتغال در روستاهای بخش زنده رود فریدن بیشتر بر پایه كشاورزی و دامداری است، اظهار كرد: حركت به سوی ظرفیت های نوین روستاها مانند گردشگری و بوم گردی كه دارای بهره وری بالا نیز هستند جایگزین مناسبی برای مشاغل وابسته به آب است.
دبیرسابق ستاد تسهیل سرمایه گذاری و مشاركت های مردمی فرمانداری فریدن و بخشدار جدید بخش مركزی شهرستان در این خصوص به ایرنا گفت: با توجه به اینكه تأمین معیشت مردم اولویت اصلی دولت است، حمایت از ایجاد كارگاه های كوچك صنعتی و نیمه صنعتی ، حركت به سمت توسعه پایدار، توجه به اقتصاد بدون آب مانند كشت گیاهان مقاوم به كم آبی، كشت گیاهان دارویی و ایجاد گلخانه های چند منظوره و توسعه گردشگری از راهكارهای دستیابی به معیشت مطلوب روستاییان است.
ایزد ابوالحسنی با بیان اینكه هر روستا از ظرفیت خاص خود برخوردار است، افزود: پیرو شعار هر روستا یك محصول ، می توان هر روستا را مبتنی بر آنچه داشته و دارد در حوزه اشتغال بازآفرینی و برنامه ریزی نمود.
وی اضافه كرد: برای دستیابی به این چشم انداز موازی با تامین تسهیلات و امكانات لازم، باید به سوی فرهنگ سازی اشتغال و تغییر نگرش به مقوله كار و تولید حركت كرد.
ابوالحسنی افزود: كارآفرینی در روستاها تقویت امید و نشاط اجتماعی همچنین گسترش مهاجرت معكوس را به دنبال خواهد داشت.
به گزارش ایرنا؛ نزدیك به 2 سال از فعالیت ستاد تسهیل سرمایه گذاری و مشاركت های مردمی فرمانداری فریدن می گذرد، این ستاد با هدف استفاده از ظرفیت جوانان و نخبگان و هدایت آن به سمت رونق اقتصادی، توسعه همه جانبه و در راستای اشتغال زایی ایجاد شده است.برگزاری جلسات مكرر با سرمایه گذاران، ترویج مشاركت عمومی و روحیه كار جمعی، معرفی ظرفیت ها و مزیت های شهرستان با شعار تغییر الگوی تولید، برگزاری سمینار آموزشی و دعوت از چهره های ملی، ایجاد باشگاه كارآفرینی و برگزاری جلسات مستمر با علاقه مندان جهت هم اندیشی و عملی نمودن ایده ها، حمایت از كارگاه های كوچك در راستای ایجاد اشتغال و رونق كسب و كار از مهم ترین فعالیت های این ستاد بوده است.
به گفته مسئولان، امسال سهم فریدن از مجموع اعتبارات اشتغالزای روستایی بیش از 70 میلیارد ریال بود.
فریدن دارای رتبه هفدهم استانی در بخش جذب این اعتبارات است،بیش از 57 درصد جمعیت فریدن در روستاها ساكن هستند.
بنا به اظهار نظر كارشناسان در چند سال اخیر، به دلیل استمرار خشكسالی و كاهش منابع آب، كشاورزی در فریدن با چالش جدی مواجه است كه این موضوع اهمیت حركت به سمت زمینه های جدید اشتغال را دو چندان كرده است.
به گفته مسئولان، تازه ترین نرخ بیكاری در فریدن بیش از 12 درصد است. این در حالی است كه به گفته كارشناسان در این شهرستان به دلیل وجود مزیت های ارزشمندی همچون منابع طبیعی وگیاهان دارویی، گردشگری و توریسم، كشاورزی، دامپروری، موقعیت ارتباطی -جغرافیایی ، استعداد های خبره و ونیروی انسانی توانمند و خلاق، زمینه های بسیار مساعد و متنوعی برای اشتغالزایی و رونق اقتصادی فراهم است.
بر اساس آمار موجود استان اصفهان در جذب تسهیلات طرح اشتغال پایدار روستایی تا پایان سال 96 رتبه 29 را در بین استان ها داشت اما با تمركز بر روی این طرح در ماه های اخیر، از نظر فعال كردن طرح ها، معرفی به بانك ها و پرداخت ها اكنون رتبه سوم را در اختیار دارد.
به گفته مسئولان امر تاكنون هزار و 80 میلیارد ریال از مجموع هزار و 270 میلیارد ریال سهمیه استان در طرح اشتغال پایدار روستایی جذب شده است و امكان جذب بیش از این سهمیه وجود دارد
بنا به اظهار نظر كارشناسان در اسناد توسعه اقتصادی و اشتغالزایی روستایی استان اصفهان ظرفیت های صنعتی، خدماتی و كشاورزی روستاها برای اشتغالزایی پایدار بررسی شده است.
به گفته مسئولان 300میلیاردتومان تسهیلات اشتغالزایی ازمحل صندوق توسعه ملی برای روستاهای استان درنظرگرفته شده است كه از این میزان تااكنون 75درصدآن اختصاص یافته است.
به گزارش ایرنا، روستای ازونبلاغ در 20 كیلومتری مركز فریدن و در مرز این شهرستان با بوئین میاندشت در دهستان غره بیشه واقع شده و بیش از 1100 نفر جمعیت دارد. ازونبلاغ به دلیل وجود تاكستان های بسیار به سرای انگور شهرت دارد.بادام نیز از دیگر محصولات این روستا است. مردم سخت كوش این دیار ترك تبارند.
بلاغ در تركی به معنای چشمه و اوزون به معنای طولانی و پیوسته است. نام روستا برگرفته از چشمه جوشان، دائمی و طولانی این روستا است كه از آن برای كشاورزی استفاده می شود.
فریدن با 2 شهر ، 2 بخش مركزی و زنده رود و28 روستا و با دارا بودن جمعیت بیش از 49 هزار نفر در 140 كیلومتری غرب استان اصفهان واقع است.
6026/9861