چین، در تلاش برای تبدیل شدن به قدرت بی همتا در اینترنت

پكن - ایرنا - چین با ایجاد شبكه پیشرفته و فوق سریع نسل پنجم اینترنت و تلفن های سیار امیدوار است پیشرو دیگر كشورهای دنیا در استفاده از توسعه یافته ترین سامانه اینترنتی و تلفنی دنیا باشد و در عرصه مخابرات خود را به یك قدرت بی همتا تبدیل كند.

به گزارش ایرنا شركت های چینی بسرعت در حال ساخت و توسعه تجهیزات، قطعات و وسایل مرتبط با نسل پنجم تلفن های همراه و اینترنت هستند تا صنعت تلفن های همراه و شبكه در چین را به قابلیتی ارتقا دهند كه دیگر كشورهای جهان تاكنون به آن دست نیافته اند در چنین صورتی این كشور می تواند حرف اول را در این صنعت بزند و كشورهای دیگر را به دنبال خود بكشد.
تا پایان سال 2018 میلادی بر اساس اعلام مخابرات چین، پروانه ها و مجوزهای كاری نسل پنجم در این كشور صادر خواهد شد در همین راستا «وو خه چوان» از آكادمی علوم چین می گوید سند و بیانیه مربوط به نسل پنجم شبكه و تلفن های همراه نیز باید در این چند روز پایانی سال منتشر شود.
بر اساس برنامه ای كه این عضو آكادمی علوم چین به آن اشاره كرد، اولین تلفن های هوشمندی كه با نسل پنجم پرسرعت كار می كنند در نیمه اول سال 2019 میلادی وارد بازار خواهد شد.
'یانگ چائو بین' معاون شركت هوآوی از بزرگترین سازندگان تلفن های هوشمند دنیا می گوید‌: ساخت سامانه های شبكه نسل پنجم با همكاری اپراتورهای دیگر مخابراتی در استان 'جه جیانگ' در شرق چین شروع شده است.
وی افزود كه ساختارها و سامانه های ذی ربط و ایستگاه های انتقال داده های نسل پنجم پرسرعت تلفن های همراه بتدریج در مناطق دیگر چین ایجاد خواهد شد و نهایتا این شبكه شكل خواهد گرفت و تلفن های هوشمند این نسل نیز وارد بازار خواهند شد.
كارشناسان چینی می گویند كه شبكه های نسل اول تا چهارم عمدتا در اختیار مشتركان بود اما شبكه پرسرعت نسل پنجم «مصارف اینترنتی» دارد و برای مصارف اینترنتی صنعتی نیز بهره وری بالایی خواهد داشت.
با این حساب چین پس از شكل دادن به این شبكه از سرمایه گذاران و شركت های فنی برای سرمایه گذاری و مشاركت در آن دعوت خواهد كرد و شماری از شركت ها خود را برای این منظور از هم اكنون آماده كرده اند و چین امیدوار است «رهبری نسل پنجم» پرسرعت را در دنیا از آن خود كند.
علی رغم چنین اظهار نظرهایی نباید از این موضوع غافل شد كه شركت «زد تی یی» از شركت های مخابراتی بزرگ چین سال 2017 میلادی اعلام كرد برای اولین بار در جهان موفق به ساخت یك تلفن هوشمند نسل پنجم شده است.
با این حساب انتظار می رود كه تا سال 2019 و یا 2020 میلادی اینترنت های پر سرعت نسل پنجم در دسترس مردم قرار گیرد و از هم اكنون این شركت مخابراتی چینی گام بزرگی در راستای ساخت تلفن هایی برای استفاده از این سرعت بالا برداشته است.
تلفن مذكور موسوم به «گیگابیت فون» شركت زد تی یی چین بر اساس اعلام مسئولان آن می تواند برنامه ها، تصاویر و فیلم ها را با سرعتی معادل یك گیگابایت در هر ثانیه ذخیره و به اصطلاح دانلود كند كه این سرعت 10 برابر فناوری های نسل چهارمی است كه اكنون در تلفن های هوشمند دنیا در اختیار كاربران است.
این شركت، تلفن خود را در كنفرانس اینترنت و تلفن های هوشمند در بارسلونا اسپانیا نیز معرفی كرد كه ظاهرا كاركردهای بسیار بالایی در دانلود تصاویر دارد و در زمینه عكاسی نیز بسیار قوی تر از تلفن های موجود هوشمند است و زاویه عكسبرداری آن تا 360 درجه است.
شركت در بیانیه ای در تارنمای خود آورده است این یك انقلاب در دنیای اینترنت و تلفن های هوشمند محسوب می شود كه زندگی مردم را دگرگون خواهد كرد و زد تی یی اكنون خود را وقف توسعه فناوری نسل پنجم تلفن های هوشمند كرده است.
شركت های سازنده تلفن های هوشمند جهان رقابت سرسختانه ای برای توسعه شبكه فن آوری نسل پنجم اینترنتی دارند كه می تواند با سرعتی بسیار بالا به كاربران امكان تماشای فیلم و سریال های تلویزیونی بدهد.
با این وصف تارنمای 'یی سی چین' می نویسد كه استفاده از خدمات شبكه پر سرعت نسل پنجم به طور گسترده در سال 2020 میلادی امكانپذیر خواهد بود.
كاربران می گویند با ساخت تلفن هوشمند 'زد تی یی' چین مشتركان می توانند یك فیلم سینمایی را ظرف چند ثانیه روی تلفن های خود نصب و تماشا كنند.
آساق ** 231**1904**