12 عضو هیات علمی دانشگاه تبریز جزو دانشمندان برتر جهان اند

تبریز - ایرنا - رییس دانشگاه تبریز، این مركز دانشگاهی را جزو پنج دانشگاه برتر جامع كشور اعلام كرد و گفت: 12 نفر از اعضای هیات علمی این دانشگاه جزء یك درصد دانشمندان برتر جهان هستند.

دكتر میررضا مجیدی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینكه در سطح استان قوی ترین نیروی انسانی از نظر علمی در این دانشگاه هستند، گفت: بر این اساس انتظار داریم در كارگروه های تخصصی برای حل مشكلات استان، از اساتید این مركز دانشگاهی به شكل مناسب و شایسته استفاده شود.
وی اضافه كرد: هر كجا به دانشگاه پناه آورده ایم، مشكلات حل شده است؛ در دفاع مقدس، نیازها و تجهیزات جنگی، را دانشگاه ها برطرف و تامین كردند و اكنون نیز اگر دولت و جامعه دانشگاه را باور كنند، به طور حتم دانشگاه مشكلات را حل می كند.
مجیدی با اشاره به آسیب های اجتماعی موجود در جامعه گفت: در زمینه آسیب های اجتماعی از جمله طلاق و اعتیاد دانشگاه به راحتی می تواند راهكار ارایه دهد و مشكلات را برطرف كند.
رییس دانشگاه تبریز با اشاره به سطح علمی بالای این مركز دانشگاهی با داشتن 800 هیات علمی زبده، اظهار داشت: فارغ التحصیلان این دانشگاه به هر كجای دنیا می روند با آغوش باز پذیرفته می شوند، اما متاسفانه در ایران ما نمی توانیم از آنها به نحو شایسته بهره ببریم.
مجیدی با بیان اینكه در این زمینه دانشگاه مقصر نیست، بلكه امكانات جامعه پاسخگوی اینها نیست، افزود: فناوری ما مربوط به 40 سال پیش است و برای این تكنولوژی دانشجوی دانشگاه تبریز نیاز نیست، بلكه هنرجوی هنرستانی هم می تواند با آن كار كند.
وی با بیان اینكه بنده زمانی مدیر اتاق فكر دانشگاه تبریز بودم و اساتید این مركز علمی- دانشگاهی را متناسب با توانمندی هایشان برای كمك در حوزه های مختلف تخصصی در استان تقسیم بندی كرده بودم، گفت: در مسایل قومیتی، اجتماعی، اقتصادی و انرژی، اساتید صاحب نظر و زبده ای داریم كه می توانند مشكلات ما را حل كنند.
رییس دانشگاه تبریز در خصوص دستاوردهای مراكز دانشگاهی كشور در سال های گذشته نیز اظهار داشت: دانشگاه تنها نهادی است كه خیلی جلوتر از سند چشم انداز 1404 مبنی بر داشتن رتبه اول تولید علم در منطقه به این هدف دست یافته است و در زمان حاضر در حال برنامه ریزی برای ورود تبریز به جمع 200 دانشگاه برتر جهان هستیم.
مجیدی با بیان اینكه ما باید خودمان را در معرض نقد و نظر مردم قرار بدهیم، اظهار داشت: به نظر می رسد مردم شناخت چندانی از دانشگاه ها ندارند.
وی با بیان اینكه نظرمان بر پذیرش نقدهاست، گفت: بزرگ ترین كارهای دنیا در معرض ارزیابی رسانه هاست.
رییس دانشگاه تبریز ادامه داد: ما در مقطعی به خاطر برخی ملاحظات جلوی شفاف سازی را گرفتیم و اگر شفاف سازی كرده بودیم، امروز چنین وضعی نداشتیم.
مجیدی نقش رسانه ها را در شفاف سازی و تنویر افكار عمومی برجسته دانست و گفت: رسانه ها اگر در برخورد با مسایل شفاف عمل كنند به طور قطع رشد می كنیم و جلوی هر گونه اختلاس گرفته می شود.
دانشگاه تبریز با بیش از هفت دهه قدمت و داشتن 24 هزار دانشجو، دومین دانشگاه قدیمی كشور پس از دانشگاه تهران است.
6132/518