۱ دی ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۵۳
کد خبر: 83142849
۰ نفر
وزوز مگس مدیترانه زیر سایه خشكسالی در كرمان

كرمان - ایرنا - حالا پس از تنگ شدن سایه سهمگین و سوزان خشكسالی بر سرعرصه های مختلف استان كرمان بخصوص كشاورزی، وزوز مگسی مزاحم و البته خطرناك با لقب مدیترانه ای، تن كشاورزان زخم خورده این دیار را می لرزاند.

به گزارش ایرنا، وزوز مرگ بار مگس مدیترانه ای (نوعی مگس میوه خوار) بیخ گوش باغات كرمان به تهدیدی جدید و جدی برای بخش كشاورزی كرمان تبدیل شده است.
اكنون كه سایه سوزنده خشكسالی و كم آبی بر فرق كویر كرمان گسترانیده شده، آفات زیادی در بخش كشاورزی این خطه بروز و ظهور كرده اند كه یكی از این آفات مگس میوه مدیترانه ای است.
مبارزه همزمان با آفات، تغییرات اقلیمی، كم آبی و البته خشكسالی نه تنها بر دوش بخش كشاورزی كرمان هزینه های زیادی تحمیل كرده بلكه تاثیر زیادی بر اقتصاد استانی كه 24 درصد باغات كشور را تشكیل می دهد و سالانه سه میلیون و 500 هزار تن محصول تولید می كند، گذاشته است.
از بین رفتن 90 درصدی محصول پسته استان كرمان طی سال جاری، حمله آفت زنجیره خرما و غیره مشتی نمونه خروارهای مشكلات بخش كشاورزی در كرمان است و حالا كشاورزان كرمانی با بنیه ضعیف مالی و ترس از فرود مگس مدیترانه ای در باغاتشان مواجهند.
** مگس مدیترانه ای توانایی وارد كردن خسارت به 300 گونه میوه را دارد
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزی استان كرمان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، آفت مگس مدیترانه ای را خطرناك می داند و می گوید: این آفت قادر است به میوه 300 گونه گیاه گرمسیری و سردسیری خسارت وارد كند.
ناصر طاهری افزود: مگس مدیترانه ای به محض تغییر رنگ میوه ها به سمت رسیدگی، جذب میوه می شود و بعد از تخم گذاری روی سطح میوه بعد از یك هفته لارو حشره وارد میوه و موجب له شدگی، گندیدگی و ریزش میوه می شود.
' لارو به نوزاد كرمی‌شكل حیواناتی كه دگردیسی كامل دارند (مانند حشرات و دوزیستان) گفته می‌شود. شكل آن هیچ شباهتی به حشره بالغ نداشته و از نظر دگردیسی تغییرات فیزیولوژیكی و ریخت‌شناسی قابل توجهی را متحمل می‌شود.'
این كارشناس تاكید كرد: امكان مبارزه شیمیایی با آفت مگس مدیترانه ای وجود ندارد لذا در راستای كاهش خسارت ناشی از این آفت باید مبارزه تلفیقی انجام شود.
وی به شرایط اقلیمی استان كرمان اشاره و تصریح كرد: آفت مگس مدیترانه ای توانایی تولید چهار تا پنج نسل در سال را دارد و یك جفت نر و ماده قادر هستند به یك میلیون و 200 هزار دانه میوه خسارت وارد كنند.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزی استان كرمان ادامه داد: اگر هر میوه بین 50 تا 250 گرم وزن داشته باشد هر جفت مگس مدیترانه ای می توانند 50 تا 200 تن میوه را از بین ببرند.
وی تاكید كرد: رفتار متغییر این آفت، دامنه میزبانی آن را افزایش داده لذا در طول فصل رسیدن میوه های مختلف از جمله مركبات، خرما و غیره می تواند به تمام محصولات استان خسارت وارد كند.
طاهری افزود: این آفات از سال 96 از طریق منطقه جنوب كرمان وارد استان و امسال در شهریور ماه در مناطقی از گلباف، ماهان، چترود و راور مشاهد شد و در سایر مناطق استان نیز در حال ردیابی است.
وی به كشاورزان توصیه كرد: با توجه به راهنمایی های كارشناسان گیاه پزشكی و كشاورزی در راستای كنترل آفت مگس مدیترانه ای تلاش كنند.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزی استان كرمان تاكید كرد: در صورت كنترل نشدن مگس مدیترانه ای این آفت توانایی از بین بردن 100درصد انواع محصولات را دارد.
طاهری با بیان اینكه زمان رسیدن میوه های مختلف در استان كرمان از اردیبهشت تا دی و اواخر بهمن ماه است گفت: تمام میوه های موجود در استان می توانند میزبان این آفت باشند لذا نیاز است كشاورزان با نظر كارزشناسان گیاه پزشكی نسبت به مبارزه با آن اقدام كنند.
طاهری از كشاورزان خواست، میوه های مشكوك و آلوده را وارد باغ نكنند، میوه های آلوده را برداشت و نسبت به امحای آنها از طریق سوزاندن و یا دفن در عمق خاك اقدام كنند.
وی به كشاورزان توصیه كرد: میوه های مناطق آلوده را قبل از تغییر رنگ و رسیده شدن كامل از درخت جدا كنند.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزی استان كرمان توصیه كرد: شفیره آفت در عمق چند سانتی متری عمق خاك به سر می برد لذا توصیه می شود كشاورزان مبارزه را از طریق شخم و در هنگام خواب زمستانه اجرا كنند تا شفیره آفت در عمق خاك از بین برود.
وی گفت: كشاورزان در فصل بهار نیز از كارت های زرد برای ردیابی آفت مگس مدیترانه ای در باغات استفاده كنند و بعد از مشاهده با استفاده از تله های فرمونی نسبت به مبارزه با آفت اقدام كنند.
وی سطح آلودگی باغات استان كرمان غیر از جنوب استان را حدود سه تا چهار هزار هكتار عنوان كرد و گفت: با توجه به برداشت میوه ها و آلودگی استان های همجوار و احتمال وارد شدن میوه ها احتمال آلوده شدن باغ های تمام استان وجود دارد.
طاهری افزود: در راستای كنترل آفت از موسسات تحقیقاتی و علمی، استانداری، سازمان برنامه بودجه و پدافند غیرعامل در راستای تامین اعتبار و مبارزه با آفت دعوت شده است.
عضو هیات علمی مركز تحقیقات، آموزش كشاورزی و منابع طبیعی استان كرمان گفت: آفات مگس میوه مدیترانه ای در این
استان تا چند ماه قبل شناسایی نشده بود و از شهریور امسال ردیابی و تایید شد.
هادی زهدی افزود: طبق شواهد موجود آفت مگس مدیترانه ای در بسیاری از شهرهای استان با جمعیت زیاد وجود دارد و می تواند چند بار در سال رشد كند و هر بار 100 تا 300 تخم بگذارد.
وی اظهار داشت: لارو مگس مدیترانه ای از میوه رسیده درختان استفاده می كند لذا تعداد میزبانان در استان كرمان به حدی است كه می تواند از اول تا آخر فصل زراعی خودش را تامین كند.
زهدی گفت: میزبانان این آفت در بیشتر شهرستان های استان كرمان وجود دارند لذا دامنه میزبانی وسیع و قدرت تولید مثل بالا در راستای مبارزه با این آفات برای ما مشكلاتی ایجاد كرده است.
به گفته این محقق در منابع ذكر شده یك جفت مگس نر و ماده در طول فصل زراعی با 100 تخم یك میلیون و 250 مگس بالغ تولید می كنند كه در مجموع یك جفت مگس در یك فصل زراعی می تواند 40 تا50 تن هلو را از بین ببرد.
وی تصریح كرد: میوه های پوست نازك، مركبات و انار بیشترین میزبانان آفت مگس مدیترانه ای به شمار می روند.
زهدی تاكید كرد: مگس مدیترانه ای جز آفاتی است كه مبارزه با آن مشكل است زیرا آفات در مراحل حساس مانند زمان لارو بودن خاك یا درون میوه و مرحله بلوغ نیز در حال پرواز هستند.
وی با تاكید بر اینكه روش مبارزه با مگس مدیترانه ای دشوار است است گفت: روش های تلفیقی مبارزه باید تداوم داشته باشد.
عضو هیات علمی مركز تحقیقات، آموزش كشاورزی و منابع طبیعی استان كرمان تاكید كرد: اگر كشاورزان بتوانند در زمستان زمین باغ ها را شخم سطحی بزنند و میوه های آلوده را بسوزانند یا دفع كنند جمعیت زیادی از شفیره های آفت كم می شود.
وی اظهار داشت: پیش بینی می شود اگر تمام بهره برداران با ما همكاری كنند می توان ظرف چند سال در صورت تداوم سرما این افت را از بین برد.
عضو هیات علمی مركز تحقیقات، آموزش كشاورزی و منابع طبیعی استان كرمان تاكید كرد: بسیاری از مواد مبارزه با مگس مدیترانه ای باید از خارج كشور وارد شود و مسئولان در صدد جذب اعتبارات در این بخش هستند.
وی افزود: تمام اطلاعات موجود در مورد این آفات بر اساس دیتاها و نتایج سایر استان ها مانند مازندران و شیراز است لذا می طلبد بر اساس شرایط منطقه تحقیقات گسترده بومی انجام شود تا كار مبارزه سهل تر شود.
** فرود مرگبار مگس مدیترانه ای در باغات شهرستان كرمان
مدیر جهاد كشاورزی شهرستان كرمان نیز با اشاره به اینكه آفت مگس مدیترانه ای در شهرستان كرمان مشاهده شده است گفت: این افت تهدید جدی برای بخش كشاورزی كرمان به شمار می رود.
احمد مسعودی از كشاورزان و بهره برداران خواست چنانچه میوه های سیاه ریشه آنها در سال زراعی دارای ریزش شدید و در هنگام استفاده داخل میوه لهیدگی و كرمهای زیادی مشاهده كردند فورا به مركز جهاد كشاورزی مراجعه و گزارش كنند.
وی بیان كرد: این آفت از مگس های خانگی كوچكتر و رنگ قهوه ای دارد.
مدیر جهاد كشاورزی شهرستان كرمان گفت: از كشاورزان خواسته شده از خشك كردن خشكبار مانند انجیر، توت و انگور جدا خودداری كنند و از انبار كردن میوه های مانند انار، به و سیب پرهیز شود.
وی ادامه داد: میوه های خراب حتما یا سوزانده و یا در عمق بیش از50 سانتیمتری دفن شوند واز انتقال میوه توسط دلالان به خارج بخش جلوگیری شود.
مگس میوه مدیترانه ای یكی از آفات مخرب دنیا است.
این آفت به دلیل مقاومت بالایی كه در مقابل شرایط آب و هوایی دارد در نقاط جهان گسترش پیدا كرده نسبت به سایر مگس های میوه بالاترین خسارت اقتصادی را به كشاورزی و تولید میوه وارد می كند.
مبدا اصلی آفت مگس مدیترانه ای آفریقای شرقی است و از سال 1829 میلادی به تدریج به سایر كشورها انتشار یافته است.
گزارش : نجمه حسنی
3029/ 5054