سفیر ایران در چین بر ارتقا روابط تهران - پكن تاكید كرد

پكن- ایرنا- سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در چین با اشاره به اهمیت چین و گسترش روابط اقتصادی با این كشور، از ارتقای روابط تجاری پكن - تهران به عنوان یكی از اولویت های برنامه كاری خود یاد كرد.

به گزارش ایرنا 'محمد كشاورز زاده' روز جمعه در دیدار با تجار ایرانی مقیم چین در پكن، تسهیل امور تجار و بازرگانان و حل برخی موانع روابط بانكی با چین را از دیگر برنامه های خود عنوان كرد.
اعضای هیات رئیسه مجمع نمایندگان اتاق بازرگانی ایرانیان مقیم چین نیز در این نشست ضمن معرفی حوزه فعالیتشان به طرح نظراتی پیرامون روابط دو كشور پرداختند.
در این دیدار رئیس اتاق بازرگانی ایرانیان مقیم چین نیز ضمن خیرمقدم به سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در چین، توضیحاتی در خصوص وضعیت كنونی این اتاق، تعداد اعضا، نشست ها و دستور كار آن ارائه كرد.
تجار و بازرگانان ایرانی مقیم چین نیز در این نشست در سخنان كوتاهی به ارائه نظرات، طرح مشكلات و پیشنهادات خود پرداختند.
رشد شتابان همكاری‌های تجاری ایران و چین سبب شده است میزان مبادلات دو كشور از 400 میلیون دلار در سال 1994 میلادی به حدود 40 میلیارد دلار در حال حاضر برسد كه با توجه به میانگین رشد حدود 20 درصدی مناسبات می توان پیش بینی كرد حجم مبادلات تجاری دو كشور در سال های آتی ارقام بالاتری را تجربه خواهد كرد.
حجم مبادلات تجاری دو كشور ایران و چین در سال 2017 حدود 37 میلیارد و 300 میلیون دلار بود كه به نسبت سال 2016 حدود 19.3 درصد رشد داشته است.
در شش ماه اول سال 2018 نیز حجم تجارت چین و ایران به 17 میلیارد دلار رسید كه نسبت به سال قبل 10.1 درصد افزایش داشته است.
آمارها نشان می دهد ایران در سال 2017 روزانه حدود 630 هزار بشكه نفت به چین صادر كرده است در چهار ماهه اول 2018 نیز تقریبا سطح فروش نفت در همان سطح باقی مانده است اما حجم روابط حدود 10 درصد رشد داشته است.
كشاورز زاده سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در جمهوری خلق چین، صبح روز شنبه به منظور آغاز فعالیت خود در این كشور، وارد پكن شد و روز سه شنبه نیز استوارنامه خود را به 'شی جین پینگ' رییس جمهوری چین تسلیم كرد.
كشاورز زاده قبل از انتصاب به عنوان سفیر ایران در چین، دستیار وزیر و مدیركل آمریكا وزارت خارجه بود، او همچنین سفیر جمهوری اسلامی ایران در كشورهای ونزوئلا و ازبكستان بوده است.
پیش از این «علی اصغر خاجی» از سال 1393 تا پایان خرداد ماه سال 1397 سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین بود كه با اتمام ماموریت وی، «عبدالناصر همتی» حدود یك ماه به عنوان سفیر ایران در چین فعالیت كرد و با انتصاب او به عنوان رییس كل بانك مركزی، به تهران بازگشت.
از ابتدای مرداد تا ورود سفیر جدید، سفارت جمهوری اسلامی ایران در چین توسط «حسن شاه بیگ» كاردار و سرپرست سفارت اداره می شد.
**آساق**1904**