۳۰ آذر ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۵۹
کد خبر: 83142245
۰ نفر
16 كبك در سروآباد رهاسازی شد

سنندج - ایرنا - رئیس اداره حفاظت محیط زیست سروآباد از رهاسازی 16 قطعه كبك در دامان طبیعت و در منطقه حفاظت شده كوسالان این شهرستان خبر داد.

یوسف چشمیدری روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با همكاری انجمن های محیط زیستی و مردم روستای بلبر بخش هورامان این كبك ها رهاسازی شدند.
وی افزود: تعدادی از این كبك ها توسط شكارچیان نادم از شكار و صید تحویل اداره حفاظت محیط زیست شده و تعدادی نیز از شكارچیان مختلف كشف و ضبط شد.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست سروآباد اضافه كرد: همچنین تعداد 16 قفس شكسته شده و 17 هزار متر تور صیادی نیز از شكارچیان كشف و بلااستفاده و معدوم شد.
وی با بیان اینكه در زمان رهاسازی این كبك ها عوامل برنامه تلویزیونی «ریگا» و بخشدار هورامان نیز حضور داشتند، ‌گفت: به منظور ترویج فرهنگ زیست محیطی این برنامه را در روستای بلبر برگزار كردیم.
چشمیدری با تقدیر و تشكر از فعالان عرصه زیست محیطی یادآور شد: در حاشیه این مراسم تعدادی بذر بلوط گونه شاخص كوسالان كاشته شد.
به گزارش ایرنا، منطقه حفاظت شده كوسالان و شاهو این منطقه با وسعت 57 هزار و 236 هكتار در استان كردستان، حد فاصل شهرستان های سروآباد، مریوان و كامیاران واقع شده است.
در این منطقه تاكنون 117 گونه پرنده، 23 گونه پستاندار، 17 گونه خزنده و 242 گونه گیاهی، شناسایی شده و مهمترین گونه های جانوری آن كل و بز، خرس قهوه ای، قوچ و میش، كركس، هما و عقاب طلایی است.
7354/6108

سرخط اخبار استان‌ها