كودكان و نوجوانان در فضای مجازی محتوای تخصصی نیاز دارند

تهران- ایرنا- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به توسعه فضای مجازی و آسیب های احتمالی آن، گفت: نیاز است برای كودكان و نوجوانان به صورت تخصصی تولید محتوا داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، محمد جواد اذری جهرمی امروز پنجشنبه در نشستی صمیمانه با استارتاپ‌ها و فعالان حوزه اپلیكیشن در سالن اصلی عمارت كلاه فرنگی ، به بحث و بررسی درباره تولید محتوا در فضای مجازی و نیز تعامل استارتاپ ها با وزارت ارتباطات برای برگزاری جشنواره كودك انلاین پرداخت.
وی در این نشست اظهار داشت: فضای مجازی رشد بسیار گسترده ای دارد و آسیب پذیرترین قشر كودكان هستند.
وزیر ارتباطات با بیان این كه كودكان و نوجوانان در باره فضای مجازی نیاز به اكوسیستم دارند، ادامه داد: سه زنجیره فرهنگ سازی عمومی، لایه خدمات و لایه محتوا برای تولید این اكوسیستم تعریف شده است .
جهرمی با اشاره به برنامه ریزی و تلاش های انجام شده برای پیشبرد تولید محتوا برای كودكان از مسیر دولتی، اظهار داشت: پس از یك سال حركت به این جا رسیدیم كه نگاه دولتی ما را به جایی نمی رساند و باید طور دیگری عمل كنیم.
وی همچنین با انتقاد از نگاه منفی به حضور كودكان و نوجوانان در فضای بی نهایت مجازی، گفت: فضای مجازی ابزار همراهی والدین و كودكان را فراهم می كند و برای این منظور والدین می توانند آموزش ببینند.
جهرمی با بیان این كه هدف از نشست امروز حركت در جهت ایجاد پلتفرم های مخصوص كودك و نوجوان است، توضیح داد: مثلا كافه بازار و آپارات نسخه مخصوص كودك را ارایه بدهند تا زمانی كه والدین قصد دارند نرم افزاری برای كودك نصب كنند مطمئین باشند كه برای كودك مناسب است.
وی در ادامه گفت: شاید برای برخی اپلیكیشن ها نسخه كودك ضرورتی نداشته باشد اما بهتر است tab مخصوص كودكان را ارایه دهند.
جهرمی همچنین بر اهمیت دسته بندی رده سنی برای اپلیكیشن ها و سایر محصولات تاكید كرد و افزود: با این اقدام، مسائل زیادی حل می شود؛ به عنوان مثال پدر و مادر می دانند كه فرزند آنها چه چیزی نگاه می كند. تولیدكننده می داند كه محصولش را به كدام شبكه ببرد و كودكان نیز می دانند كه باید كدام شبكه را تماشا كنند. اگر این سه حلقه در كنار هم به خوبی كار كنند می توانیم در این حوزه كارهای خوبی انجام بدهیم.»
وی افزود: البته اپراتورها نیز در این خصوص ایده هایی دارند كه یكی از آن ها سیم كارت های مخصوص كودكان است.
در گپ و گفتی كه پس از این اظهارات میان وزیر و سرویس دهندگان ویدیویی صورت گرفت، به خالی بودن جای آموزش و پرورش در زمینه تولید محتوا برای كودكان اشاره شد كه جهرمی در پاسخ گفت: آموزش و پرورش با روبیكا پلتفرمی ارایه می دهد اما بحث ما در تولید و توزیع محتوا بیشتر پدر و مادرها در خانه هستند نه آموزش و پرورش.
«احساس ما این است كه در این حوزه همه باید فعال باشند. نگاه آموزش و پرورش در این زمینه مثبت است اما شاید به دید یك كسب و كار به آن نگریسته نه یك وظیفه. ما در این برنامه آورده ای برای وزارت ارتباطات نداریم و به دید سرمایه به آن نگاه نمی كنیم. این كار را وظیفه خود می دانیم. ما كنار آموزش و پرورش و نهادهای دیگر با هم كار می كنیم.»
یكی دیگر از حاضران جلسه با اشاره به فیلترینگ تلگرام گفت كه در حال حاضر فیلترشكن روی گوشی پدر و مادرهاست و این وضعیت مشكلات زیادی ایجاد می كند.
امیر شریفی از كافه بازار نیز در این مراسم گفت: ما در این مجموعه در بخش محدویت برای دسترسی به كودكان كار نكرده ایم اما در سهولت برای دسترسی قدم هایی برداشته ایم. مانند رده بندی سنی برای بازی هایی كه در كافه بازار وجود دارد. این رده بندی را بنیاد ملی بازی های رایانه ای ارایه می دهد. برنامه ما این است كه دسترسی را آسان كنیم نه این كه باعث محدودیت كودك شویم.
وزیر در این خصوص گفت : كسی كه تولید كننده است باید این رده بندی را ایجاد كند تا سریع تر این كار انجام شود.
جهرمی در ادامه به مسئله مهمی اشاره كرد: باید یك تصمیم انقلابی در حوزه بازار وس (خدمات ارزش افزوده ) بگیریم. ما برای سالم سازی این بازار تلاش كردیم . اما هر چه بیشتر جلو می رویم متوجه می شویم در این حوزه مشكلات زیاد است برای حل آن قصد داریم پیشنهادی به كمیسیون تنظیم مقررات بدهیم و تصمیماتی در این خصوص بگیریم. با اقتصاد ناسالم حوزه وس مقابله خواهیم كرد و یك تصمیم انقلابی خواهیم گرفت.
وی همچنین در پاسخ به یكی دیگر از حاضران درباره ضرورت توجه به نوجوانان به خصوص در حوزه كتاب و كتابخوانی، گفت :بحث بازی وكتاب بسیار مهم و ارزشمند است. برای گام های بعدی به این دو مورد نیز جدی تر نگاه كنیم. اگر بازی، كتاب وموسیقی به جشنواره وب سری اضافه شود می توان قدم های خوبی برداشت.
وزیر ارتباطات همچنین در پاسخ به اظهارات یكی از فعالان حوزه كودك درباره جذابیت نداشتن سیمكارت كودك و نیز نبود سرمایه گذار برای تولید محتوا و ارایه اپلیكیشن های مخصوص كودكان گفت: درباره مسایل اقتصادی نگرانی نداشته باشید چون ما كارهایی دراین خصوص انجام دادیم. مثلا سال گذشته 28درصد سهم زیرساخت را برای افراد این حوزه كسر كردیم. برنامه های دیگری هم داریم كه اجرایی خواهیم كرد تا شرایط مساعدتر شود.
جهرمی در پایان نشست از گشایش پارك اقتصاد دیجیتال در دهه فجر امسال خبر داد و گفت: سعی داریم فعالان در این پارك از مالیات معاف شوند و مزایای در نظر گرفته شده برای شركت های دانش بنیان فعال در این حوزه ، برای فعالان حوزه كودك و نوجوان هم در نظر گرفته شود.
جشنواره وب سری و فیلم كوتاه كودك آنلاین با ریاست وزیر ارتباطات و حمایت همراه اول در بهار 98 برگزار می شود. این جشنواره برای تولید محتوای مناسب ویژه كودكان و نوجوانان برای فضای مجازی به عنوان یك شتابدهنده عمل خواهد كرد و بستری برای ایجاد فرصت های نو و شناسایی استعدادها و حمایت از آنها برای تولید محتوای تصویری ویژه كودكان و نوجوانان در فضای مجازی است.
**م.ش*2017***