۲۹ آذر ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۰۵
کد خبر: 83141406
۰ نفر
جشن يلدا در تكاب برگزار شد

مهاباد- ايرنا- جشن يلدا به مناسبت فرارسيدن شب يلدا با اجراي برنامه هاي متنوع فرهنگي و هنري در فضايي شاد و مفرح با حضور جمعي از شهروندان و هنرمندان تكاب برگزار شد.

به گزارش ايرنا، فرماندار تكاب روز پنجشنبه در اين آيين فرهنگي كه در سالن آمفي تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي اين شهرستان برگزار شد، گفت: برگزاري جشن هاي شب يلدا فرصت مناسبي براي تقويت نشاط اجتماعي در شهرستان است.
علي مكرمي افزود: تكاب ظرفيت هاي فرهنگي و هنري زيادي دارد و هنرمندان اين شهرستان همواره در عرصه هاي ملي و منطقه اي خوش درخشيده اند كه بايد از اين امتياز ارزشمند در راستاي شادي و نشاط اجتماعي بهره برد.
وي با بيان اينكه برگزاري جشن هاي مناسبتي زمينه اي براي انسجام بيشتر مردم و باهم بودن براي رشد شهرستان است، ادامه داد: تقويت نشاط اجتماعي از مهمترين مولفه هاي توسعه همه جانبه به شمار مي رود و ما تلاش مي كنيم بسترهاي لازم براي برگزاري آيين ها و مراسم هاي مناسبتي را با هدف ايجاد فضاي همدلي فراهم كنيم.
فرماندار تكاب بيان كرد: برگزاري اينگونه جشن ها نوعي تمرين همبستگي و انسجام و احترام شهروندان به يكديگر است و تلنگري براي مسوولان به شمار مي رود تا در برنامه ريزي هاي فرهنگي با دقت بيشتري عمل كنند.
مكرمي با اشاره به ضرورت اجراي برنامه هاي فرهنگي مفرح براي شهروندان در ماه هاي آينده گفت: برگزاري جشن هاي مناسبتي با تكيه بر آداب و رسوم محلي مي تواند موجب تقويت فرهنگ غني و ناب و حفظ آيين هاي كهن منطقه شود.
به گزارش ايرنا در آيين شاعران جوان و پيشكسوت و گروه هاي مختلف فرهنگي به شعرخواني با موضوع سنت هاي شب يلدا پرداختند و چند تن از نويسندگان جوان نيز قصه گويي كردند.
در اين مراسم همچنين موسيقي هاي محلي تركي و كردي و نمايش هاي فولكلور محلي با مضمون آداب و رسوم شب يلدا در تكاب توسط گروه هاي هنري اجرا شد.
تكاب با 81 هزار نفر جمعيت در جنوب آذربابجان غربي واقع شده و اهالي اين شهرستان آداب و رسوم قديمي در مناسبت هاي مختلف از جمله شب بلدا و عيد نوروز دارند كه همچنان پابرجاست.
تهيه و پخت انواع غذاهاي محلي، ارسال هداياي يلدا به اقوام در روستاهاي دورافتاده و نوعروسان از سنت هاي ديرينه شب يلدا در تكاب است.
7514/6185/7129