مانع تراشی در حل مسایل اقتصادی خیانت به كشور است

بندرعباس- ایرنا- رییس مجلس شورای اسلامی گفت: حل مساله اقتصادی مهمترین اولویت كشور است و هر تفكر و یا جمعی كه اذهان را از حل مسایل اقتصادی بازدارد، به كشور خیانت می كند.

به گزارش ایرنا، علی لاریجانی شامگاه چهارشنبه در جمع مردم بندرخمیرهرمزگان افزود: دشمن می داند كه ایران ظرفیت ، حیثیت و نیرو و تجربه انقلابی خوبی دارد و از امنیت بالایی نیز برخوردار است و شیطنت می كند كه این ظرفیت ها دست به دست یكدیگر ندهد.
وی اضافه كرد: همه باید به سمت توسعه و اشتغال پیش برویم و آگاه باشیم كه مانع تراشی های آمریكایی ها بر سر توسعه معقول ایران اسلامی است.
وی ادامه داد: با رهبری داهیانه مقام معظم رهبری همه جریان ها در حل مسایل اقتصادی متمركز شده اند و سران سه قوه نیز در قالب یك شورای هماهنگی در همین راستا فعالیت می كنند.
رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: این مردم زمینه های مختلف دفاع از انقلاب را طی كرده اند و باید برای آنها كار و شغل ایجاد كرد و وظیفه ای انقلابی تر از ایجاد شرایط اقتصادی مناسب برای آنها وجود ندارد.
لاریجانی تصریح كرد: در صورت اتحاد و اجماع ، جای هیچ نگرانی از شیطنت های دشمن نیست.
به گفته وی گاهی سختی هایی می كشیم، اما این سختی ها و فشارهای اولیه به بالا بردن توانمندی ما كمك می كند.
وی اضافه كرد: هر چند در ایران اختلاف های سیاسی و نظری وجود دارد، اما عقل حكم می كند در برابر دشمن، روی تقویت نقاط مشترك كار كنیم و این وظیفه انقلابی همه ما است.
رییس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: در جریان سفر به هرمزگان از نزدیك شاهد برخی كارهای انجام شده در منطقه با ظرفیت های محلی بودم و زمینه های مودتی كه در بین مسوولان و مردم منطقه وجود دارد، در توسعه استان اثر گذار است.
بنا به اظهار لاریجانی این وفاق ارزشمند در بین مسوولان و حسن سلوك مردم باعث می شود كه كشمكش ها كمتر شود و جایی كه اختلافی وجود نداشته باشد، توسعه نیز سرعت بیشتری خواهد داشت.
وی ادامه داد: مسوولان فعال و نمایندگان پیگیر از ویژگی ها و ظرفیت های خوب هرمزگان هستند كه امیدواری ها برای حل مشكلات را بیشتر كرده اند.
رییس مجلس شورای اسلامی یاد آور شد: این مجموعه برای آینده منطقه ایده های خوبی دارند و با توجه به وجود استاندار خوش فكر و پرتلاش ، همه شرایط جهت كار كردن برای مردم فراهم است.
لاریجانی با اشاره به آغاز عملیات اجرایی طرح بندری در بندرخمیر اظهار داشت: بطورمعمول به دلیل بدقولی های برخی مسوولان در برنامه های كلنگ زنی شركت نمی كنم اما امروز با توجه به عزمی كه در مدیران هرمزگان دیدم، در آیین آغاز عملیات اجرایی این طرح شركت كردم.
وی ادامه داد: ساخت اسكله و توسعه زیرساخت های بندری در بندرخمیر به تقویت فعالیت های تجاری و دریایی كمك خواهد كرد.
وی وجود معادن گوناگون را از ظرفیت های خوب غرب هرمزگان به ویژه بندر خمیر دانست كه برخی در حال استفاده هستند و برخی دیگر باید فعال شوند.
وی اضافه كرد: در مجموع روی ظرفیت معادن كشور تاكنون به اندازه كافی كار نشده و بیشترین توجه و تمركز روی نفت و گاز بوده است كه در قانون برنامه ششم این كم توجهی جبران شده است.
رییس مجلس شورای اسلامی تمركز زدایی و تفویض اختیار به استان ها برای صدور مجوزهای حوزه معدن را بخشی از سیاست ها و برنامه های قابل اجرا برای جبران تاخیرها و كاستی های گذشته عنوان كرد.
لاریجانی گردشگری را یكی دیگر از ظرفیت های خوب توسعه در غرب هرمزگان دانست و اضافه كرد: نوار ساحلی زیبا از بندرلنگه تا خمیر و جاذبه های جنگلهای حرا بسترهای خوب گردشگری هستند كه باید امكانات و زیرساخت های لازم برای بهره برداری از آنها فراهم شود.
به گفته وی توجه به هرمزگان از موضوعات محوری كشور شده كه منافع ملی نیز اقتضا می كند كه این توجه ویژه افزایش یابد.
به گفته لاریجانی در برنامه توسعه كشور توجه به مكران یك جهت گیری اصلی است و تحریم ها نباید اصل رویكرد توسعه را تغییر دهد و سازو كارها باید متناسب با شرایط روز تغییر كند.
وی به استاندار هرمزگان توصیه كرد فرصت های سرمایه گذاری، تسهیلات و مشوق های در نظر گرفته شده را برای سرمایه گذاری را به صاحبان سرمایه در سطح منطقه ای، ملی و بین المللی معرفی كند و این روش در بسیاری از استان ها نتیجه بخش بوده است.
رییس مجلس شورای اسلامی یاد آور شد: در استان هرمزگان نیز چنانچه فرصت ها به خوبی معرفی شود، افراد زیادی برای سرمایه گذاری در حوزه صنعت، معدن، گردشگری و تجارت اقدام خواهند كرد.
به گفته وی با توجه به تنگناهای اقتصادی و اعتباری ممكن است اجرای تمام طرح ها با امكانات دولتی امكان پذیر نباشد و باید از ظرفیت ها و مشاركت مردمی استفاده كرد.
وی همچنین خواستار توجه به پرورش و تامین نیروی انسانی متفكر، متخصص برای بخش های مختلف شد.
رییس مجلس شورای اسلامی شامگاه سه شنبه 27 آذرماه به منظور یك سفر دو روزه به استان هرمزگان از طریق فرودگاه بین المللی بندرعباس وارد این استان شد.
علی لاریجانی صبح امروز به منظور شركت در نشست شورای اداری شهرستان جاسك و بازدید از سواحل مكران، بندرعباس را به مقصد جاسك ترك كرد.
لاریجانی امروز پس از اتمام برنامه هایش در شهرستان جاسك در شرق، به بندرخمیر در غرب استان هرمزگان سفر كرد.
آغاز ساخت مرحله دوم بندرچند منظوره بندرخمیر، مرحله دوم گاز رسانی شهری و ساخت بلوار ساحلی بندرخمیر از جمله برنامه های سفر رییس مجلس شورای اسلامی به این شهرستان بود.
طبق برنامه اعلام شده رییس مجلس شورای اسلامی پس از پایان برنامه ها در بندرخمیر به بندرلنگه سفر می كند و نشستی با علما و نخبگان در این شهرستان خواهد داشت.
لاریجانی روز پنجشنبه در ادامه سفر به بندرلنگه چند طرح نیز افتتاح خواهد كرد و آخرین برنامه وی شركت در نشست شورای اداری استان هرمزگان با رویكرد اقتصاد مقاومتی و با حضور فعالان اقتصادی است.
شهرستان جاسك در 300 كیلومتری شرق ، بندرخمیر در 70 كیلومتری و بندرلنگه در 240 كیلومتری غرب بندرعباس مركز استان هرمزگان واقع شده اند.
7198/6048 /2094