روسیه شرایط طالبان برای مذاكرات صلح را اعلام كرد

تهران - ایرنا - شورای امنیت فدراسیون روسیه اعلام كرد كه طالبان تنها پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان برای مذاكرات آماده خواهند شد.

به گزارش ایرنا به نقل از اسپوتنیك، الكساندر ونیدیكتوف معاون دبیر شورای امنیت روسیه در مصاحبه با رسانه ها امروز چهارشنبه گفت كه رهبران طالبان اعلام كرده‌اند كه فقط پس از خروج 16 هزار نظامی و سرباز خارجی از افغانستان برای مذاكرات آماده خواهند شد.
ونیدیكتوف گفت، جنبش طالبان كه بر اساس برخی آمارها در افغانستان شمار آنها تا 60 هزار نفر تخمین زده شده تا خروج تمام نیروهای خارجی، حاضر به مذاكره با رهبری دولت افغانستان نیستند.
به گفته وی، طالبان «اصرار دارند حضور نیروهای آمریكایی در افغانستان آنها را وادار به انجام عملیات نظامی می‌سازد كه خودشان مایل به انجام آن نیستند.»
وی گفت، رهبران طالبان بر این باورند كه مذاكرات تا زمانی كه مسئله خروج نیروی‌های 16 هزار نفری خارجی از افغانستان حل و فصل نگردد ممكن نیست. آنها آماده‌اند كه فقط پس از خروج این نیروها از افغانستان مذاكره كنند.
برای اولین بار نشست از پیش برنامه ریزی شده برای تأمین صلح افغانستان بین آمریكا و طالبان با نظارت پاكستان، عربستان و امارات برگزار شد، نشستی كه نمایندگان دولت وحدت ملی هم در آن حضور دارند اما طالبان اعلام كرد كه در این نشست با دولت افغان مذاكره نخواهد كرد.
آساق**9473**1663**