اجرای مرحله تكمیلی بندرگاه چندمنظوره خمیر آغاز شد

بندرعباس - ایرنا - كار اجرایی مرحله تكمیلی بندرگاه چند منظوره بندر خمیر با حضور علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی آغاز شد.

مدیركل بنادر و دریانوردی هرمزگان روز چهارشنبه در حاشیه این آیین شروع در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: این طرح با اعتبار 360 میلیارد ریال از محل اعتبارات داخلی سازمان بنادر و دریانوردی و در مدت 18 ماه احداث می شود.
وی ادامه داد: اجرای لایه های روسازی دیواره (دایك) دسترسی، ساخت پل از انتهای دایك تا محل اسكله، احداث اسكله به همراه تهیه و نصب تاسیسات مكانیكی از جمله مراحل اجرای این طرح است.
مدیركل بنادر و دریانوردی هرمزگان افزود: این بندرگاه با ایجاد مسیر دسترسی به طول 750 متر با ساحل ارتباط پیدا می كند.
عفیفی پور ادامه داد: شناورهای فلزی پنج هزار تنی و لنج های 500 تنی امكان پهلوگیری در اسكله های این بندر را خواهند داشت.
وی یاد آور شد: با تكمیل و بهره برداری از این طرح كه به طور مستقیم برای 30 نفر اشتغالزایی می كند، شهرستان بندرخمیر به قطب صادرات مواد معدنی تبدیل خواهد شد.
او بیان كرد: با تكمیل و بهره برداری از این طرح كانون جدید تجارت دریایی برای صادرات مواد معدنی در 95 كیلومتری غرب بندرعباس ایجاد خواهد شد.
به گزارش ایرنا و براساس اعلام سازمان بنادر و دریانوردی، بندر چندمنظوره خمیر در فاصله دو كیلومتری شرق اسكله موجود شیلات جانمایی و در محلی بیرون از تالاب بین المللی «خور خوران» و جنگل های حرا واقع شده است.
بندرخمیر از شهرهای در حال توسعه و مهاجرپذیر استان هرمزگان است كه عواملی همچون موقعیت جغرافیایی و وجود كارخانه های بزرگی همچون سیمان هرمزگان، دو شهرك صنعتی، پایانه بار، كارخانه گچ در روند رشد اقتصادی و صنعتی آن اثرگذار بوده است.
افزون بر این، وجود گمرك و ارتباطات حمل و نقل دریایی كالا با كشورهای همسایه جنوبی خلیج فارس و همچنین بهره مندی از آثار تاریخی و گردشگری در توسعه آن نقش دارد.
رییس مجلس شورای اسلامی شامگاه سه شنبه 27 آذرماه به منظور انجام سفری دو روزه به استان هرمزگان وارد بندرعباس شد.
علی لاریجانی صبح امروز به منظور شركت در نشست شورای اداری شهرستان جاسك و بازدید از سواحل مكران، بندرعباس را به مقصد جاسك ترك كرد.
لاریجانی امروز پس از پایان برنامه هایش در شهرستان جاسك در شرق استان، به بندرخمیر در غرب هرمزگان سفر كرد.
ساخت مرحله دوم بندرچند منظوره ، مرحله دوم گاز رسانی شهری و ساخت بلوار ساحلی بندرخمیر از جمله برنامه های سفر رییس مجلس شورای اسلامی به این شهرستان است.
طبق برنامه اعلام شده رییس مجلس شورای اسلامی پس از پایان برنامه ها در بندرخمیر به بندرلنگه سفر می كند و نشستی با علما و نخبگان در این شهرستان خواهد داشت.
لاریجانی روز پنجشنبه در ادامه سفر به بندرلنگه چند طرح نیز افتتاح خواهد كرد و آخرین برنامه وی شركت در نشست شورای اداری استان هرمزگان با رویكرد اقتصاد مقاومتی است.
شهرستان جاسك در شرق، بندرخمیر در 70 كیلومتری و بندرلنگه در 240 كیلومتری غرب بندرعباس مركز استان هرمزگان واقع شده اند.
2094/6048/ 7198

سرخط اخبار اقتصاد