عمليات اجرايي مرحله تكميلي بندرگاه چند منظوره خمير آغاز شد

بندرعباس- ايرنا- عمليات اجرايي مرحله تكميلي بندرگاه چند منظوره بندرخمير لحظاتي پيش با حضور علي لاريجاني رييس مجلس شوراي اسلامي آغاز شد.

مديركل بنادر و دريانوردي هرمزگان روز چهارشنبه در مراسم شروع اين طرح در گفت و گو با ايرنا اظهار داشت: اين طرح با اعتبار 360 ميليارد ريال از محل اعتبارات داخلي سازمان بنادر و دريانوردي و در مدت 18 ماه احداث مي شود.
وي ادامه داد : اجراي لايه هاي روسازي ديواره (دايك ) دسترسي، احداث پل از انتهاي دايك تا محل اسكله، احداث اسكله به همراه تهيه و نصب تاسيسات مكانيكي از جمله مراحل اجراي اين طرح است.
مديركل بنادر و دريانوردي هرمزگان اظهار داشت: اين بندرگاه با ايجاد يك مسير دسترسي به طول 750 متر با ساحل ارتباط پيدا مي كند.
عفيفي پور افزود: شناورهاي فلزي پنج هزار تني و لنج هاي 500 تني امكان پهلوگيري در اسكله هاي اين بندر را خواهند داشت.
وي ياد آور شد: با تكميل و بهره برداري از اين طرح كه به طور مستقيم براي 30 نفر اشتغالزايي مي كند، شهرستان بندرخمير به قطب صادرات مواد معدني تبديل خواهد شد.
وي خاطر نشان كرد: با تكميل و بهره برداري از اين طرح يك كانون جديد تجارت دريايي براي صادرات مواد معدني در 95 كيلومتري غرب بندرعباس ايجاد خواهد شد.
به گزارش ايرنا و براساس اعلام سازمان بنادر و دريانوردي ، بندر چندمنظوره خمير در فاصله دو كيلومتري شرق اسكله موجود شيلات جانمايي و در محلي كاملا خارج از تالاب بين المللي خور خوران و جنگل هاي حرا واقع شده است.
بندرخمير از شهرهاي در حال توسعه و مهاجرپذير استان هرمزگان است كه عواملي همچون موقعيت جغرافيايي و وجود كارخانه هاي بزرگي همچون سيمان هرمزگان، دو شهرك صنعتي، پايانه بار، كارخانه گچ در روند رشد وضعيت اقتصادي و صنعتي آن اثرگذار است.
علاوه بر اين، وجود گمرك و ارتباطات حمل و نقل دريايي كالا با كشورهاي همسايه جنوبي خليج فارس و همچنين بهره مندي از آثار تاريخي و گردشگري در توسعه آن نقش دارد.
رييس مجلس شوراي اسلامي شامگاه سه شنبه 27 آذرماه به منظور يك سفر دو روزه به استان هرمزگان از طريق فرودگاه بين المللي بندرعباس وارد اين استان شد.
علي لاريجاني صبح امروز به منظور شركت در نشست شوراي اداري شهرستان جاسك و بازديد از سواحل مكران، بندرعباس را به مقصد جاسك ترك كرد.
لاريجاني امروز پس از اتمام برنامه هايش در شهرستان جاسك در شرق، به بندرخمير در غرب استان هرمزگان سفر كرد.
ساخت مرحله دوم بندرچند منظوره بندرخمير، مرحله دوم گاز رساني شهري و ساخت بلوار ساحلي بندرخمير از جمله برنامه هاي سفر رييس مجلس شوراي اسلامي به اين شهرستان است.
طبق برنامه اعلام شده رييس مجلس شوراي اسلامي پس از پايان برنامه ها در بندرخمير به بندرلنگه سفر مي كند و نشستي با علما و نخبگان در اين شهرستان خواهد داشت.
لاريجاني روز پنجشنبه در ادامه سفر به بندرلنگه چند طرح نيز افتتاح خواهد كرد و آخرين برنامه وي شركت در نشست شوراي اداري استان هرمزگان با رويكرد اقتصاد مقاومتي و با حضور فعالان اقتصادي است.
شهرستان جاسك در 300 كيلومتري شرق ، بندرخمير در 70 كيلومتري و بندرلنگه در 240 كيلومتري غرب بندرعباس مركز استان هرمزگان واقع شده اند.
2094/6048/ 7198

سرخط اخبار استان‌ها