رتبه 51 ایران در جذب سرمایه های خارجی

تهران- ایرنا- رئیس سازمان ملی بهره وری می گوید: ایران 12 میلیارد دلار از طریق سرمایه های خارجی كسب كرده به نحوی كه رتبه 51 در جهان را از آن خود كرده است .

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، فاطمه پهلوانی روز چهارشنبه در شانزدهمین همایش ملی دانشجویی مهندسی صنایع گفت: مهندسی صنایع زمانی كه در آمریكا پایه گذاری شد، به مهندسی بهره وری معروف بود و تا دهه 70 مهندسی بهره وری یكی از اصلی ترین گرایش های این رشته محسوب می شد.
وی در این همایش در دانشگاه الزهرا ، افزود: ایران بدون داشتن سازمان بهره وری عضو بهره وری ملی بوده و وظیفه ارتقای بهره وری را نیز داشته است. از سال 88 با مصوبه مجلس عضویت ایران در این نهاد تمدید و از سال 77 بطور رسمی سازمان ملی بهره وری تاسیس شد.
پهلوانی به تعریفی از مفهوم بهره وری پرداخت و گفت: بهره وری در واقع مجموع اثر بخشی و كارایی است، اما تعریف اقتصادی بهره وری كه آن را به رشد اقتصادی ربط می دهد، نسبت نهاده به ستاده است.
به گفته پهلوانی ایران به لحاظ تولید ناخالص داخلی، بهره وری سرمایه و بهره وری كل از بسیاری از كشورها نظیر هند و چین و مالزی پایین تر است.
وی گفت: بسیاری از اقتصاددانان معتقدند برای رشد اقتصادی 8 درصد، كشور نیازمند 750 هزار میلیارد تومان بودجه جهت سرمایه گذاری است، اما باید به سرمایه های داخلی نیز توجه شود.
رئیس سازمان ملی بهره وری عنوان كرد: رشد اقتصادی هر كشور از دو مسیر اتفاق می افتد، افزایش سرمایه و بهره وری عوامل كل و در برنامه های توسعه باید به این مسئله توجه شود.
وی با بیان این كه سازمان ملی بهره وری بیش از یك نظام اداری باید فعالیت كند، افزود: اتكا به نیروی كار داخلی و تقویت انگیزه این نیروی كار باید مورد توجه قرار گیرد. آحاد مردم جامعه باید جدا از جناح های سیاسی در جهت رشد و توسعه كشور تلاش كنند.
وی خاطرنشان كرد: سازمان ملی بهره وری باید در درجه اول به عنوان یك سازمان بهره ور موفق شناخته شود تا بتواند راهنمایی برای سایر دستگاه های اجرایی باشد.
پهلوانی به ایجاد شبكه ملی بهره وری در این سازمان اشاره كرد و گفت: دانشجویان مهندسی صنایع می توانند در این شبكه فعالیت داشته و در حقیقت سفیر بهره وری باشند.
وی در پایان اظهار داشت: مردم و مسئولان باید برای رشد اقتصادی كشور در كنار یكدیگر حركت كنند و جوانان و دانشجویان در این حركت نقش ویژه ای دارند.
ندا گلیجانی، معاون فرهنگی دانشگاه الزهرا و رئیس شورای راهبردی همایش نیز در این نشست با بیان این كه رشته مهندسی صنایع از سال 1377 تاسیس شد، گفت: شانزدهمین دوره این همایش نشان می دهد، این رشته از بدو تاسیس تاكنون علاوه بر دانشكده مهندسی الزهرا در سایر دانشكده ها نیز، پیشرفت بسیاری داشته است.
وی دلیل برگزاری این همایش را اشتیاق اعضای انجمن های علمی دانشجویی دانست و گفت: انجمن های علمی دانشجویی خواستار فرصتی بودند تا توانمندی های خود را در عرصه صنایع نشان دهند.
**9489**1601**