۲۸ آذر ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۳۳
کد خبر: 83139906
۰ نفر
دادستان عمومی و انقلاب دزفول معرفی شد

دزفول - ایرنا - منصور محمدی خباز روز چهارشنبه در آئینی با حضور مسئولان استانی و محلی به عنوان دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دزفول معرفی و از زحمات احمد قهرمانی دادستان پیشین قدردانی شد.

به گزارش ایرنا سرپرست فرمانداری ویژه دزفول در این آئین در سالن شیخ انصاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول گفت: امنیت یكی از ضروریات بدیهی است كه برخی مواقع به فراموشی سپرده می شود.
محمد حیدری افزود: طبق اصل 156 قانون اساسی تحقق عدالت و احقاق حقوق عامه برعهده قوه قضاییه بوده و به دادستانی سپرده شده است.
وی پیشگیری از جرم را جزو وظایف دستگاه قضایی دانست و اظهار داشت: چنانچه پیشگیری از جرم به درستی و طبق برنامه زمانبندی میان و بلند مدت انجام شود زندان ها و دادسراها خالی خواهند شد.
سرپرست فرمانداری ویژه دزفول حسن اجرای قانون را یكی دیگر از وظایف قوه قضاییه عنوان كرد و افزود: ماموریت صیانت از اجرای قانون به دادستان سپرده شده است لذا باید همه اجزای جامعه و مجریان را رصد كند.
وی گفت: دادستان باید به عنوان مدعی العموم امنیت جامعه را كه یكی از اركان اساسی جامعه است تامین و برای اصلاح مجرمان با آنها برخورد قاطعانه داشته باشد.

** دستگاه قضایی با اراذل برخورد قاطع كند
حیدری بیان كرد: جرایم خشن توسط مجرمان سابقه دار انجام می شوند كه باید در روند اعمال مجازات و اصلاح مجرمان تدابیر ویژه ای اندیشیده شود تا مجرمان جرات جرم نداشته باشند.
وی با بیان اینكه برخی جرایم نوظهور در استان خوزستان در حال رخ دادن است، افزود: افرادی در شهرستان دزفول در حوزه های ایدئولوژیكی با گستاخی ورود كرده و امنیت عمومی را هدف قرار داده اند كه با توجه به خلا قانونی باید فكری در این خصوص شود.
سرپرست فرمانداری ویژه دزفول افزود: قدرت نمایی برهم زنندگان امنیت یكی از دغدغه های مردم دزفول است كه ضمن تقدیر از تلاش های صورت گرفته خروجی خوبی نداشته است.
وی اضافه كرد: انتظار می رود برخورد قاطع و با اقتدار دستگاه قضایی چنان رعب و وحشتی در دل اراذل ایجاد كند كه دست به جرم و اختلال در جامعه نزنند.
حیدری گفت: سارقی كه در روز روشن دست به سرقت مسلحانه می زند و از دیوار یك اداره دولتی بالا می رود با وجود عواقب قضایی احساس امنیت می كند.

** 10 درصد سرقت های خوزستان مربوط به دزفول است
قائم مقام رئیس كل دادگستری خوزستان نیز با بیان اینكه 10 درصد سرقت های خوزستان مربوط به دزفول است، گفت: دادستان باید برخورد جدی و قاطع با مجرمان حرفه ای و سابقه دار و برهم زنندگان عمومی داشته باشد.
سید روح الله طباطبایی استقلال در لوایح و تصمیمات قضایی را ضروری دانست و افزود: این استقلال منافاتی با همكاری و همدلی با سایر دستگاه ها ندارد.
وی پیگیری حقوق عامه را یكی از مهمترین وظایف دادستان و دستگاه قضایی برشمرد و اظهار داشت: این مطالبه عمومی مردم در سال های اخیر بیشتر مورد توجه قرار گرفته است كه در رسانه ها و مطبوعات شاهد حضور چشمگیر مقامات قضایی در این مقوله بوده ایم.
وی برخورد با مجرمان در كنار حفظ حقوق شهروندی، هدایت و نظارت بر ضابطان قضایی، تصمیم سازی و راهنمایی حقوقی در شورای تامین را از وظایف دادستان برشمرد و گفت: در دسترس بودن و دفاع از حقوق مردم، تعقیب مجرمان، نظارت بر اجرای قوانین و احكام و اعتراض به نحوه اجرای حكم و نگهداری از اموال افرادی كه توانایی حفظ آن را ندارند از دیگر وظایف دادستان است.
طباطبایی با بین اینكه انجام این وظایف سنگین بدون همكاری سایر دستگاه ها ممكن نیست، افزود: طبق سیاست های دادگستری باید با افرادی كه عادت به جرم ندارند و زمینه اصلاح و پشیمانی آنها وجود دارد با ملایمت و مساعدت برخورد شود ولی در برخورد با مجرمان سابقه دار نباید هیچ ترحمی صورت گیرد.
وی اظهار داشت: پدیده سرقت جرم نخست شهرستان ها بوده و قرار است ستادی برای مقابله با این جرم تشكیل و برخوردی قاطع با این بزهكاران شود.
قائم مقام رئیس كل دادگستری استان خوزستان گفت: سارقان از هیچ مساعدتی برخوردار نیستند و به آنها مرخصی هم داده نمی شود.
وی افزود: پیشگیری از جرم وظیفه قوه قضاییه است كه باید با همكاری سایر دستگاه ها محقق شود تا ارتكاب جرم كاهش یابد.

** معضل نا امنی در دزفول برطرف می شود
دادستان عمومی و انقلاب دزفول نیز مهمترین مطالبه مردم این شهرستان را امنیت و عدالت دانست و گفت: در اجرای احكام با قاطعیت برخورد می شود.
منصور محمدی خبار درخصوص اخلال در امنیت شهرستان دزفول نیز اظهار داشت: امنیت در شهرستان دزفول پیگیری و بیش از توان با مخلان امنیت برخورد خواهد شد.
وی افزود: با تمام قدرت مقابل اشرار و مجرمان خطرناك ایستاده ایم و با همكاری سایر دستگاه های اجرایی امنیت را در دزفول برقرار خواهیم كرد.
دادستان عمومی و انقلاب دزفول ضمن تقدیر از تلاش های نیروی انتظامی كه با دست خالی فعالیت می كنند، گفت: همه قومیت ها در دستگاه قضایی محترم هستند و هیچ فردی حق ندارد جرمی را به یك قوم خاص نسبت دهد.
وی از تشكیل مجمع خیرین امنیت در شهرستان دزفول تقدیر كرد و افزود: راهكارهای مقابله با سرقت بررسی و با عوامل سرقت برخورد می شود.
وی اظهار امیدواری كرد با تغییراتی كه در حوزه امنیت شهرستان دزفول داده می شود معضل ناامنی در این شهرستان برطرف شود.
رئیس دادگستری شهرستان دزفول نیز ضمن تقدیر از زحمات دادستان پیشین گفت: قهرمانی علاوه بر دادستانی قاضی توانمند و عادل به تمام معنا بود كه امیدواریم در دیگر پست های محوله نیز موفق باشد.
محمدیار ممبینی افزود: دادستان جدید نیز قاضی توانمند و با سابقه ای است كه باید به عنوان مدعی العموم و نماینده مردم نگاه واحد و یكسانی به همه مردم داشته باشد.
احمد قهرمانی دادستان پیشین دزفول نیز اظهار داشت: در سال های اخیر با مشكل ساختمان، فضا و كمبود پرسنل قضایی مواجه بودیم كه با همكاری مسئولان استانی و تكمیل ساختمان دادسرا 30 شعبه به این ساختمان منتقل شد.
وی افزود: تعامل درون سازمانی و برون سازمانی خوبی در سال های گذشته برقرار و تلاش شد اختلاف نظرها به افراد فرصت طلب منتقل نشود.
وی اظهار داشت: نیروهای جدید قضایی نیز با همكاری مسئولان استان بكار گرفته شدند كه نظارت و آموزش های لازم به آنها ارائه شد.
قهرمانی با بیان انیكه اجرای قانون از همه چیز واجب تر است، افزود: 301 وظیفه برای دادستان تعریف شده كه یكی از آنها صدور تخلیه منازل سازمانی بود كه اجرای آن با كدورت برخی افراد همراه بود.
وی اجرای عدالت را شیرین دانست و گفت: انتظار قضاوت علوی نیازمند رفتار علوی افراد متقابل است.
دادستان پیشین دزفول افزود: مسئولان در برخی موارد مظلوم واقع شدند كه بنا به وظیفه قانونی از آنها دفاع شد.
قهرمانی ضمن تبریك به دادستان جدید از افرادی كه احتمالا حق آنها در قضاوت ها پایمال شده عذرخواهی كرد.
محمدی خباز پیش از این معاونت دادستان و قضاوت در شهرستان دزفول را برعهده داشته است.
7278/3022