۲۸ آذر ۱۳۹۷،‏ ۹:۲۴
کد خبر: 83139804
۰ نفر
سیستم پایش و هشدار سیل سد دز طراحی شد

دزفول - ایرنا - سیستم پایش و هشدار سیل سد دز با همكاری محققان و پژوهشگران دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول طراحی شد.

مدیر امور فناوری، تجاری سازی، ارتباط با صنعت و كارآفرینی دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول روز چهارشنبه با اعلام این خبر به ایرنا گفت: دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول در حال حاضر 24 طرح پژوهشی با صنایع استان و سایر استان ها در دست اجرا دارد كه بیشترین سهم تحقیقات را حوزه آب و انرژی به خود اختصاص داده است.
محمد ذاكر مشفق افزود: سیستم پایش و هشدار سیل سد دز یكی از طرح های تحقیقاتی دانشگاه جندی شاپور دزفول است كه با همكاری سازمان آب و برق خوزستان و سد دز در حال اجرا است.
وی اظهار داشت: با توجه به سیلاب بزرگ سال 1395 در دزفول و ایجاد خسارت های فراوان نیاز به اجرای طرح های مطالعاتی در دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول احساس شد كه پس از پیگیری لازم با سازمان آب و برق خوزستان و شركت بهره برداری از سد و نیروگاه دز این طرح تحقیقاتی به دانشگاه ابلاغ و انجام شد.
این عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور دزفول افزود: مطالعات و طراحی های این طرح تحقیقاتی انجام و حسگرها و ادوات مورد نیاز طرح بومی سازی شده اند.
وی با بیان اینكه سخت افزار و نرم افزار این طرح تحقیقاتی به طور كلی بومی سازی شده اند، گفت: اكنون در تولید ادوات نه تنها از خارج از استان بلكه از خارج از كشور نیز بی نیاز بوده و آماده نصب حسگرها و ادوات بر روی رودخانه هستیم.
ذاكر مشفق افزود: ابتدا قرار بود حسگرها و ادوات روی پل تله زنگ نصب شوند ولی با وجود پیگیری های صورت گرفته به دلیل تردد قطار امكان اخذ مجوز از راه آهن نبود به همین دلیل محل نصب حسگرها از تله زنگ به بالادست تغییر یافت.
وی اضافه كرد: با نصب این ادوات به زمان پیش هشدار برای سیل در ورودی سد دز یك ساعت اضافه می شود و می توانیم سه ساعت پیش از وقوع سیل و ورود آن به مخزن سد دز این موضوع را پیش بینی كنیم ضمن اینكه در آینده سیستم طوری ارتقا و توسعه خواهد یافت كه مقدار سیلاب چند روز بعد در ورودی سد دز پیش بینی می شود.
وی گفت: این سیستم آنلاین خواهد بود و زمانی كه سیلاب در بالادست اتفاق می افتد ورودی آب در سد اعلام می شود كه می توان این پیش بینی را تا پایین دست شهر دزفول و حتی تا محل تلاقی رود دز و كارون نیز انجام داد.
ذاكر مشفق با بیان اینكه تیم تحقیقاتی این طرح چهار نفر هستند، گفت: طراحی و ساخت ادوات انجام شده و منتظر مجوز نصب هستیم كه اگر این طرح اجرا شود برای كاهش خسارت ها در پایین دست بسیار موثر خواهد بود.
وی طرح كاهش تبخیر را یكی دیگر از طرح های تحقیقاتی دانشگاه صنعتی جندی شاپور عنوان كرد و افزود: كشور ایران در منطقه گرم و خشك واقع شده و بخش عمده ای از منابع آبی ذخیره شده در سدها بدلیل تبخیر از دست می رود به عنوان مثال هر سال 2 متر از مخزن سد كرخه بابت تبخیر تلف می شود.
این محقق اظهار داشت: در این طرح تحقیقاتی با استفاده از نوع خاصی مواد شیمیایی كه آلودگی برای محیط زیست ندارند حدود 40 درصد تبخیر كاهش می یابد كه قرار است كارایی این روش ها برای اقلیم سد دز مطالعه و نتایج آن گزارش شوند.
وی افزود: برای اجرای این طرح یك ایستگاه تحقیقاتی هواشناسی و تبخیرسنجی كامل در دانشگاه نصب و همه پارامترهای هواشناسی در این ایستگاه ثبت و ضبط می شوند.
وی اظهار داشت: طراحی این ایستگاه با استانداردهای جهانی سازگار است و می توانیم اطلاعات هواشناسی، رطوبت، بارندگی، سرعت باد و سایر اطلاعات اقلیمی را با این ایستگاه در اختیار سازمان ها و عموم مردم قرار دهیم.
مدیر امور فناوری، تجاری سازی، ارتباط با صنعت و كارآفرینی دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول گفت: بررسی اثر هیدرولیكی فلپ گیت بر سرریز سد دز یكی دیگر از طرح های تحقیقاتی این دانشگاه است كه برای جلوگیری از آسیب رسیدن به سرریز و دریچه آن و درنهایت جلوگیری از وارد آمدن خسارت به سازه سد انجام شده است.
وی افزود: یك تیغه فولادی به ارتفاع 2 متر در سال 1362 به دریچه سرریز سد دز اضافه شد كه ذخیره آب را 2 متر افزایش داد؛ چند سال بعد نیز یك تیغه دیگر به ارتفاع 1.2 به آن اضافه شد كه درمجموع با این اقدامات می توان تا 3.2 متر به ارتفاع آب روی دریچه سرریز سد اضافه كرد.
وی اظهار داشت: تاكنون مطالعات و تحقیقاتی كه اثر این آب اضافه را بر عملكرد هیدرولیكی سرریز و پایداری دریچه ها بسنجد انجام نشده است به همین خاطر سد دز به خاطر اهمیت موضوع از ما خواست اثر این افزایش ارتفاع را بر عملكرد هیدرولیكی و سازه ای دریچه مورد بررسی قرار دهیم.
ذاكر مشفق افزود: اكنون این طرح تحقیقاتی در حال اجرا بوده و تاكنون حدود 80 درصد آن انجام شده است و تا 2 ماه دیگر تمام می شود.
وی تخمین بارش اتفاق افتاده در حوضه آبریز سد دز را یكی دیگر از طرح های پژوهشی این دانشگاه عنوان كرد و گفت: توزیع مكانی بارش با اجرای این طرح با دقت بالا در هر واقعه بارندگی در حوضه آبریز سد دز قابل محاسبه خواهد بود.
به گزارش ایرنا احداث سد عظیم دز در سال 1338 خورشیدی توسط ایتالیایی ‌ها در كوه ‌های زاگرس آغاز و در سال 1341 خورشیدی پایان یافت.
دریاچه این سد 65 كیلومتر طول دارد و حوزه آبگیری رودخانه دز 225 هزار كیلومترمربع است. حجم دریاچه در حداكثر ارتفاع 3.3 میلیارد مترمكعب است.
این سد با ارتفاع 203 متر در زمان ساخت خود به عنوان یكی از مرتفع‌ ترین سدهای جهان (ششمین سد جهان در آن زمان) شناخته می ‌شد و در حال حاضر نیز پنجاهمین سد بلند دنیا در بین سدهای ساخته شده و در دست ساخت است.
7278/3022