بازنگری فرایند تولید، جانی دوباره بر كالبد صنعت سمنان

سمنان- ایرنا- گسترش روز افزون اقتصادی و حمایت از كالای داخلی با وجود تحریم های ظالمانه علیه مردم ایران، نیازمند بازنگری و نوسازی فرآیند و ماشین آلات خط تولید و رفع مشكلات زیرساختی در بخش صنعت است كه استان سمنان نیز از این قاعده مستثنی نیست.

به گزارش ایرنا، گسترش روزافزون بخش صنعت و ماندگاری بنگاه های اقتصادی در بازار، نیازمند بروز رسانی ابزار كار است و در سه سال گذشته با حمایت دولت تدبیر و امید بیش از سه هزار میلیارد ریال برای بازسازی ماشین آلات خط تولید استان سمنان هزینه شده است.
بر اساس آمار در زمان حاضر بیش از 32 درصد ماشین آلات خط تولید بنگاه های كوچك و متوسط كشور نیازمند بازسازی است كه برای رفع این مشكل، ارائه تسهیلات برای به روز رسانی ابزار كار اجتناب ناپذیر است.
در استان سمنان نیز با اعداد و ارقامی متفاوت، وضع ماشین آلات خط تولید چندان مطلوب نیست و از مجموع دو هزار و 20 واحد صنعتی، دستكم 40 درصد آن نیازمند بازسازی است.
كارشناسان بخش صنعت معتقدند با نوسازی ماشین آلات بنگاه های اقتصادی، كیفیت كالاهای تولیدی به میزان قابل توجهی افزایش می یابد و این امر در كاهش هدر رفت انرژی و رفع مشكل بازار فروش، تأثیرگذار است.
به باوركارشناسان، ارائه تسهیلات 55 هزار میلیارد ریالی برای توسعه و افزایش تولید در بخش صنعت، از دستاوردهای ماندگار دولت تدبیر و امید برای تغییر فرآیند تولید در بنگاه های اقتصادی متوسط و كوچك سمنان است.

** ضرورت بازنگری در فرآیند تولید
نماینده مردم شهرستان های گرمسار و آرادان در مجلس شورای اسلامی در همین ارتباط به خبرنگار ایرنا گفت: بیش از یكهزار واحد صنعتی در غرب استان سمنان فعال است كه دستكم 430 بنگاه اقتصادی نیازمند نوسازی است.
غلامرضا كاتب ادامه داد: برای افزایش اشتغال و توسعه روز افزون بخش صنعت باید فرآیند تولید، بازنگری شود؛ چرا كه فعالیت بنگاه های اقتصادی با ماشین آلات بی كیفیت مانع ورود ایران به بازارهای جهانی است.
وی اظهار كرد: یكی از دلایل مهم و اساسی تعدیل نیرو در بنگاه های اقتصادی، بی توجهی به نوع كالاهای تولیدی است كه باید نهادهای اجرایی به این مقوله توجه كنند.
كاتب اضافه كرد: ارائه تسهیلات رونق تولید برای نوسازی بنگاه های اقتصادی از اقدام های مؤثر و كاربردی برای حفظ اشتغال موجود در بنگاه های اقتصادی است.
این نماینده مجلس معتقد است: اكنون تعداد قابل توجهی از بنگاه های اقتصادی كشور به دلیل نبود نقدینگی با مشكلات متعددی مواجه هستند كه باید دولت در این شرایط حساس با رفع مشكلات از این دست بخش صنعت به توسعه اقتصادی در كشور كمك كند.

** حمایت دولت از صنعت نامحدود است
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان نیز در همین پیوند در گفت وگو با ایرنا اظهار كرد: حمایت دولت از صنعت استان نامحدود است و ظرف یك سال گذشته بیش از 9 هزار میلیارد ریال برای حمایت از بخش صنعت در سمنان هزینه شده است.
بهروز اسودی ادامه داد: برای رونق اقتصادی در سمنان راهی جز توسعه بخش صنعت وجود ندارد و نوسازی ماشین آلات خط تولید از اولویت های اساسی دولت برای حفظ اشتغال در این استان است.
وی خاطر نشان كرد: در ناحیه ها و شهرك های صنعتی استان سمنان واحدهای قابل توجهی وجود دارد كه برای بهره وری در تولید كالا به تغییر ابزار و فرایند تولید نیاز دارند.
اسودی اضافه كرد: رفع مشكلات زیرساختی مانند كمبود آب، نقدینگی و بازسازی ماشین آلات خط تولید سه مولفه اساسی برای توسعه اقتصادی سمنان است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت سمنان گفت: رقابت پذیری و ورود به بازار جهانی نیازمند كیفیت بخشی كالاهای تولیدی است و با این راهبرد می توان برای حفظ اشتغال در استان سمنان گام برداشت.

** از ظرفیت صنعت و معدن سمنان بهره نبردیم
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی استان سمنان نیز در این باره گفت: به دلیل نبود زیرساخت ها و فرسودگی روزافزون ماشین آلات بخش صنعت و معدن، از این بنگاه های اقتصادی به معنای واقعی بهره نبردیم.
علی اصغر جمعه ای ادامه داد: برای نوسازی ماشین آلات خط تولید سمنان بیش از سه هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است كه با رفع مشكلات زیرساختی می توان برای توسعه روز افزون سمنان گام برداشت.
وی خاطرنشان كرد: در یك سال گذشته دولت تدبیر و امید بیش از 300 میلیارد ریال برای نوسازی ماشین آلات خط تولید استان هزینه كرده است.
رئیس اتاق بازرگانی سمنان تصریح كرد: در زمان حاضر، بهره وری تولید در بنگاه های اقتصادی استان سمنان به دلیل فرسودگی ماشین آلات خط تولید چندان مطلوب نیست و لازم است مسئولان امر برای رفع این مشكل اقدام كنند.
جمعه ای افزود: برای رقابت با بازارهای جهانی، تنها راهكار رفع مشكلات زیرساختی است و با تولید كالای بی كیفیت تنها دلخوش به برخورداری از بنگاه های اقتصادی هستیم.
رئیس اتاق بازرگانی سمنان گفت: فرهنگ سازی به منظور ترغیب صاحبان واحدهای صنعتی برای نوسازی ماشین آلات خط تولید به منظور بهره وری در تولید كالا در اولویت قرار دارد.

** حمایت از كالای ملی نیازمند رفع مشكلات زیرساختی است
یكی از تولید كنندگان استان سمنان نیز در این خصوص اظهار كرد: نوسازی خط تولید در كاهش هدررفت انرژی تاثیر گذار است و در كمترین زمان ممكن هزینه نوسازی انجام شده با تولید كالای باكیفیت جایگزین می شود.
محمد كریم پور افزود: حمایت از كالای ایرانی در گرو رفع مشكلات زیرساختی است و با فرهنگ سازی در زمینه تولید با كیفیت باید برای افزایش اشتغال در كشور گام برداشت.
وی تصریح كرد: رویكرد رقابت پذیری و مشتری مداری باید به معنای واقعی در كشور نهادینه شود و تولید كالای با كیفیت مقدمه حضور به بازار جهانی است.
كریم پور گفت: تمامی واحدهای صنعتی استان برای ورود به بازارهای جهانی باید به بخش كنترل كیفیت تلاش كنند و در كنار توجه به كمیت، ضرورت دارد كه كیفیت كالاهای تولیدی نیز مد نظر قرار گیرد.
وی اضافه كرد: استفاده بنگاه های اقتصادی از فناوری های روز، در بلند مدت به توسعه بخش صنعت سمنان می انجامد.

** برنامه های عملیاتی برای مشكلات بخش صنعت سمنان اتخاذ شود
مدیر انجمن صنایع استان سمنان گفت: حمایت از بخش صنعت نباید تنها در حد شعار باقی بماند و برای حمایت از بخش صنعت باید مشكلات زیرساختی برطرف شود.
رستم سعداللهی افزود: اكنون دستكم 70 درصد از واحدهای صنعتی كوچك و متوسط سمنان برای خرید مواد اولیه با مشكلاتی مواجه هستند كه ماندگاری این بنگاه ها در چرخه تولید در گرو حمایت دولت است.
وی تصریح كرد: تحریم های اقتصادی مانع اساسی در نوسازی ماشین آلات خط تولید بنگاه های اقتصادی است و دولت با ارائه بسته های تشویقی، می تواند از این بنگاه ها حمایت كند.
سعداللهی ادامه داد: روز به روز به فرسودگی فرایند بخش تولید سمنان اضافه می شود و تولید كالای بی كیفیت، یكی از چالش های اساسی در اقتصاد ایران در آینده نزدیك خواهد بود.
مدیر انجمن صنایع استان سمنان اضافه كرد: فرسودگی خط تولید بنگاه های كوچك و متوسط در استان سمنان نگران كننده است و بنگاه های بزرگ اقتصادی وضعیت بهتری در این بخش نسبت به دیگر بنگاه ها دارند.

** توسعه صنعت سمنان در گرو نوسازی ماشین آلات خط تولید
نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی نیز در این زمینه در گفت وگو با ایرنا اظهار كرد: تحریم ها، صنعت ایران را هدف قرار داده؛ كه باید با همدلی و رفع مشكلات زیرساختی از این بحران عبور كرد.
ابوالفضل حسن بیكی اضافه كرد: بخش قابل توجهی از واحدهای صنعتی سمنان از نبود بازار فروش رنج می برد كه رفع این مشكل در گرو بازسازی خط تولید است.
وی با بیان اینكه، بیش از 20درصد ماشین آلات خط تولید در شهرستان دامغان نیازمند بازسازی است، گفت: دولت باید برای رفع مشكلاتی از این دست در بخش صنعت شتاب كند.
حسن بیكی اضافه كرد: تفكر جزیره ای مانع توسعه بخش صنعت است و باید در كنار ارائه تسهیلات برای رونق تولید، اقداماتی هم برای بازسازی بخش صنعت انجام شود.
نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی گفت: در كنار مشكل فرسودگی ماشین آلات خط تولید، كم آبی یكی از چالش های اساسی در بخش صنعت سمنان است كه مسئولان امر برای رفع این چالش باید تلاش كنند.
استان سمنان دو هزار پروانه بهره برداری در بخش صنعت و بیش از 40 هزار بهره بردار در بخش های مختلف كشاورزی دارد؛ سهم اشتغال سمنان در بخش صنعت و معدن بیش از 38 درصد، در كشاورزی بیش از 14 درصد و تولید ناخالص این استان با رقمی حدود 18.2 درصد مربوط به بخش كشاورزی و حدود 22 درصد مربوط به بخش صنعت و معدن است.
در استان سمنان دو هزار و 20 واحد تولیدی و صنعتی فعالیت دارد.
شبس**7339**7408**1504