۲۷ آذر ۱۳۹۷،‏ ۱۶:۴۵
کد خبر: 83139281
۰ نفر
پژوهش در بیابان لوت اولویت دارد

بیرجند - ایرنا - مدیر پایگاه ملی میراث جهانی بیابان لوت ایران گفت: بعد از ثبت جهانی بیابان لوت، تكمیل پژوهش ها یك اولویت بوده كه در این بخش تمركز بیشتر بر روی پوشش گیاهی و حیات جانوری است.

مهران مقصودی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از سال گذشته اعتباراتی به پایگاه های میراث جهانی لوت اختصاص یافت و با اولویت پژوهش توزیع شد.
وی افزود: با توجه به اینكه اطلاعاتی در خصوص باستان شناسی و سایر موارد در دسترس است تمركز بودجه ها به سمت پژوهش در خصوص پوشش گیاهی و حیات جانوری رفته تا اطلاعات دقیقی در این خصوص كسب شود.
مدیر پایگاه ملی میراث جهانی بیابان لوت بیان كرد: تحقیقات گذشته های دور نشان می داد كه این بیابان عاری از حیات است اما الان دیده شده كه اینگونه نیست لذا نیاز به تحقیق بیشتر داریم.
وی با اشاره به انجام 2 فاز مطالعاتی در پایگاه بیابان لوت خراسان جنوبی گفت: مراكز دانشگاهی در كرمان و سیستان و بلوچستان نیز این پژوهش ها را شروع كرده اند.
مقصودی افزود: ایجاد مراكز تفسیر و مشخص شدن مسیرهای گردشگری از دیگر اولویت ها برای معرفی بیشتر بیابان لوت است.
وی از ایجاد ایجاد وب سایت و صفحات مجازی برای معرفی بیابان لوت خبر داد و گفت: علاوه بر این كتاب جامع بیابان لوت و تابلوهای معرفی نیز در دست تهیه است.
مدیر پایگاه ملی میراث جهانی بیابان لوت ایران، عرصه و حریم لوت را 40 هزار كیلومتر مربع عنوان كرد و افزود: این عرصه و حریم به اندازه چند كشور اروپایی بوده لذا مدیریت چنین اثری بسیار مشكل است.
وی با اشاره به ایجاد مركز بازدید و تفسیر در شهداد كرمان بیان كرد: پیشنهاد می كنیم مشابه آن در كویر لوت خراسان جنوبی نیز راه اندازی شود تا مردم و گردشگران بهتر با موزه زمین شناسی و مردم شناسی، ماكت لوت، فسیل ها و غیره آشنا شوند.
مقصودی با تاكید بر اینكه لوت یك پدیده زمین شناختی است اظهار داشت: فرهنگ های متفاوت به این پدیده غنا بخشیده و ویژگی های منحصر به فردی در آن نهفته است كه باید به درستی معرفی شود.
وی ادامه داد: گام به گام برای معرفی بیابان لوت پیش می رویم كه در همین راستا مسیرهای گردشگری تعریف شده و منتظر تصویب هستیم.
مدیر پایگاه ملی میراث جهانی بیابان لوت ایران با اشاره به «ترین» های این كویر و میراث جهانی گفت: با توجه به اینكه گرمترین نقطه جهان در این كویر واقع شده بسیاری از گردشگران سراسر دنیا تمایل دارند كه این گرما را در تابستان تجربه كنند.
وی افزود: بعد از ثبت جهانی شدن این میراث طبیعی، آمار گردشگران به خصوص كشورهای خارجی بیش از 2 برابر شده است.
مقصودی از ایجاد زیرساخت هایی برای حضور گردشگران در بیابان لوت خبر داد و گفت: خانه های بوم گردی رشد خوبی داشته به طوری كه آمار این خانه ها در استان كرمان از سه به 40 باب رسیده است.
وی ادامه داد: دهسلم در خراسان جنوبی نیز اكنون سه خانه بوم گردی و یك كمپ گردشگری دارد و در نصرت آباد سیستان و بلوچستان ساخت این خانه های بوم گردی شروع شده است.
مدیر پایگاه ملی میراث جهانی بیابان لوت ایران هدف از توسعه گردشگری را ایجاد توسعه پایدار عنوان كرد و گفت: برای این مهم نگاه به بیابان لوت جهانی بوده و تلاش می كنیم هیچ گاه منطقه ای و بخشی نگری عمل نشود.
وی با تاكید بر حفظ این میراث جهانی اظهار داشت: حتی سنگ و خاك بیابان نیز در معرض تخریب قرار دارد لذا باید برای حفظ ارزش های لوت كوشید و اگر این اتفاق نیافتد ممكن است اثر از فهرست جهانی خارج شود.
بیابان لوت به عنوان اولین اثر طبیعی ایران سال 1395 در چهلمین اجلاس میراث جهانی یونسكو به ثبت رسید و بین استان های خراسان جنوبی، كرمان و سیستان و بلوچستان مشترك است.
نخستین همایش بین المللی كویر لوت با محوریت اتاق های بازرگانی سه استان حاشیه كویر اردیبهشت 98 در دانشگاه بیرجند برگزار می شود.
9893*3028