۲۷ آذر ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۴۰
کد خبر: 83138936
۰ نفر
«آشنايي با فلسفه دين» منتشر شد

تهران- ايرنا- كتاب«آشنايي با فلسفه دين» مجموعه اي از مباحث استدلالي معاصر پيرامون فلسفه دين، به همراه معرفي شخصيت هاي اثر گذار در اين حوزه منتشر شد.

كتاب «آشنايي با فلسفه دين» تنوع اديان و كثرت گرايي ديني را بررسي مي كند، مهمترين ادله اثبات و انكار وجود خدا را مي آزمايد، درباره معنا و ويژگي هاي مبدأ هستي سخن مي گويد، رابطه دين، عقل و علم را مي سنجد، رويكرد اديان مختلف نسبت به حيات بعد از مرگ را مي كاود و مهمترين مباحث در زمينه هاي مختلف فلسفه دين را مقابل چشم خواننده قرار مي دهد تا خود را به كاوشي بيشتر در اين زمينه مشتاق سازد.

اين كتاب داراي ويژگي هايي از جمله سادگي و رواني متن، طرح پرسش هاي تأمل برانگيز (كه مطالب مهم را مشخص مي كند)، خلاصه مطالب مطرح شده در پايان هر فصل و همچنين حاوي نمودارها، تصاوير، جداول و مستطيل هايي است كه اطلاعات جانبي خوبي را در اختيار مخاطبان خود از دانشجويان و فارغ التحصيلان رشته فلسفه و ديگر علاقه مندان به فلسفه ديني قرار مي دهد.

كتاب در بردارنده بسياري از موضوعات مورد بحث در ميان پيروان اديان الهي و ديدگاه هاي موجود در مكاتب غيرالهي است. موضوعاتي از قبيل معناي واژه دين، فلسفه دين، تنوع ديني، معناي رستگاري و نجات، ذات و اوصاف خداوند، ارزيابي سيستم هاي ديني ، دين وعلم، تجربه ديني، ايمان به خدا و چالش هاي فراروي آن، ماهيت نفس و چگونگي حيات پس از مرگ و انواع دلايل اثبات وجود خدا (براهين در ارتباط با جهان شناختي، غايت شناختي و وجود شناختي) و ادله مخالفان وجود خدا، از مباحث اين كتاب به شمار مي آيند. همچنين فهرستي از اصطلاحات مهم فلسفي به همراه توضيح مختصر از آنها در انتهاي كتاب ارائه شده است. اين ويژگي ها، كتاب را به يك متن آموزشي مناسب براي استفاده در دانشگاه ها و مراكز آموزش عالي تبديل كرده است.

نويسنده كتاب، دكتر چاد مِيستر (Chad Meister)، استاد فلسفه و دين و مدير گروه فلسفه، كالج بثل آمريكا، از متخصصان در حوزه فلسفه دين، الهيات فلسفي، فلسفه باستان و الهيات مسيحي است. او مدرك كارشناسي ارشد الهيات مسيحي را در سال 1993 از مدرسه انجيلي تثليث و دكتراي فلسفه را نيز در سال 2002 از دانشگاه ماركوت اخذ كرد. از وي آثار متعددي در زمينه «فلسفه دين» منتشر شده است كه برخي از عناوين آن عبارتند از: تكثر ديني، الهيات طبيعي و الهيات فلسفي، مسئله شر، گناه ذاتي، اعتقادات مسيحي، خدا فراگير داني و روانكاوي فلسفي دين است.

مترجم كتاب، دكتر حسين رهنمائي، عضو هيات علمي دانشگاه تهران است. حوزه مطالعاتي وي الهيات، كلام و اديان مي باشد. وي تا كنون چندين كتاب و مقاله علمي در موضوع شناخت اديان، فرقه هاي اسلامي و نقد بهائيت به رشته تحرير در آورده است.

كتاب « آشنايي با فلسفه دين» 10 فصل و385 صفحه دارد و در آذر ماه 1397 توسط سازمان انتشارات جهاد دانشگاهي چاپ و وارد بازار نشر شده است.
پژوهشم**1699**9131