۲۷ آذر ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۱۷
کد خبر: 83138875
۰ نفر
نماینده شطرنج ایران نایب قهرمان مسابقات آسیا شد

تهران – ایرنا - محمدامین طباطبایی نماینده شطرنج ایران با تكرار موفقیت 15 سال قبل شطرنج ایران، نایب قهرمان مسابقات انفرادي آسیا شد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، دور نهم (پایاني) رقابت هاي انفرادي قهرماني آسیا امروز (سه شنبه) در ماكاتي فیلیپین برگزار شد و در یكی از حساس ترین مسابقات، طباطبایي برابر «وی یی» چیني با ریتینگ 2728 به تساوي رسید. طباطبایی با این تساوي ضمن كسب 6.5 امتیاز (هم امتیاز با قهرمان) و ایستادن در رده دوم مسابقات انفرادي آسیا، مجوز حضور در جام جهانی را كسب كرد.
طباطبایی در این دوره از رقابت ها چهار برد و پنج تساوی كسب كرد. این شطرنج باز جوان پیش از آغاز مسابقات قهرمانی آسیا با ریتینگ 2587 شانس پانزدهم قهرمانی به شمار می رفت.
این بهترین عنوان شطرنج مردان ایران در رقابت های انفرادی آسیا است. پیش از این یكبار در سال ٢٠٠٣ (قطر) احسان قائم مقامي توانسته بود عنوان نایب قهرماني را از آن خود كند.
در بخش زنان آتوسا پوركاشیان و میترا حجازی پور سابقه كسب عنوان قهرمانی در رقابت های انفرادی آسیا را دارند.
امروز پرهام مقصودلو هم در برابر «ویدیت» با ریتینگ 2701 به تساوي رسید. با این تساوي مقصودلو با 6 امتیاز و ایستادن در رده هفتم آسیا به كار خود پایان داد. مقصودلو پیش از این با قهرمانی در مسابقات قهرمانی جوانان جهان مجوز حضور در جام جهانی را كسب كرده بود.
احسان قائم مقامی و علیرضا فیروزجا نیز در دور پایانی برابر حریفان خود صاحب برتری شدند تا به ترتیب مجموع امتیازات خود را به عدد 5.5 برسانند. در پایان این مسابقات فیروزجا شانزدهم و قائم مقامی نوزدهم شد.
در بخش مردان عنوان قهرمانی به شطرنج باز چینی رسید و نماینده ویتنام نیز سوم شد.
مبینا علي نسب در دور آخر برایر نماینده فیلیپین به تساوي رسید تا با كسب ٤ امتیاز در رده بیست و پنجم آسیا قرار گیرد. در قسمت زنان روت پادمینی (هند) اول شد، عنوان نایب قهرماني به گون كیانیون (سنگاپور) رسید و فام لی تائو نیوین (ویتنام) سوم شد. این دهمین بار است كه یك هندی قهرمان شطرنج زنان آسیا شد.
رقابت های بخش بلیتس از ساعاتی دیگر آغاز می شود؛ جایی كه نمایندگان شطرنج ایران جزو 10 بخت كسب عنوان قهرمانی معرفی شده اند.
«مهرداد پهلوان زاده» رئیس فدراسیون شطرنج در زمینه این موفقیت به خبرنگار ایرنا گفت: تكرار نایب قهرمانی پس از 15 سال می تواند برای ایران نوید روزهای خوبی در رشته شطرنج باشد. طباطبایی شطرنج باز جوان ایران هر چند كه در ریتینگ نخست شانس پانزدهم قهرمانی بود اما با تلاش و پشتكار مثال زدنی این عنوان را به دست آورد.
رئیس فدراسیون شطرنج با اشاره به موفقیت های این رشته در سال 2018 اظهار داشت: قهرمانی تیم ملی شطرنج در جام ملت های آسیا، قهرمانی پرهام مقصودلو در جوانان جهان درخشش شطرنج بازهای ایرانی در المپیاد رده های سنی مخلتف و صعود مبینا علی نسب به دور یك هشتم نهایی رقابت های شطرنج قهرمانی زنان جهان اتفاقاتی است كه موجب شده تا شطرنج ایران در جهان مورد توجه قرار گیرد.
ورزشی ** 2052** 2024