غریب آبادی بامدیر دفتر مقابله باموادمخدر سازمان ملل دیداركرد

لندن – ایرنا – كاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد دفتر سازمان ملل و سایر سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، با «یوری فدتوف» مدیر اجرائی دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل متحد، دیدار و گفت وگو كرد.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا، در این دیدار كه به‌منظور رایزنی درباره ارتقاء همكاری‌های مشترك ازجمله پروژه‌های تعریف‌ شده و در دست بررسی صورت گرفت، ازجمله بر لزوم تسریع در تأمین مالی برنامه مشترك كشوری، و تأمین تجهیزات مورد نیاز پلیس مواد مخدر تأكید شد.
همچنین پروژه‌ها و اقدامات جدیدی كه به‌صورت مشترك در حال تعریف است، مورد بررسی اجمالی قرار گرفت و تصمیماتی برای چگونگی پیگیری امور اتخاذ گردید.
غریب آبادی با اشاره به همكاری بسیار خوب ایران با دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل متحد، ابراز امیدواری كرد از توان فنی و حرفه‌ای كارشناسان و متخصصان ایرانی در حوزه‌های مقابله با مواد مخدر و جرم و جنایت در دبیرخانه، نهایت استفاده به عمل آید.
گفتنی است غریب آبادی پیش‌تر در نشست شصت و یكم كمیسیون مواد مخدر سازمان ملل، به مدت یك سال به‌عنوان معاون اول و همچنین رئیس كمیته عمومی این كمیسیون انتخاب شد.
كمیسیون مواد مخدر كه ٥٣ عضو دارد و در سال ١٩٦٤ میلادی تأسیس گردید، نهاد اصلی بین‌المللی و محوری در خصوص سیاست‌گذاری‌های حوزه مواد مخدر می‌باشد. این كمیسیون با تجزیه ‌و تحلیل وضعیت مواد مخدر در جهان، توصیه‌های خود پیرامون كلیه مسائل مرتبط با معضل مواد مخدر، مواد روان‌گردان و نیز پیش سازهای این مواد را به شورای اقتصادی و اجتماعی ملل متحد (اكوسوك) ارائه می‌كند.
كمیسیون، همچنین اكوسوك را در اعمال نظارت عالیه بر اجرای كنوانسیون‌های سه‌گانه مواد مخدر و نیز كلیه قراردادهای بین‌المللی مرتبط با مواد مخدر یاری می‌كند.
كمیسیون مواد مخدر همچنین بر مبنای توصیه‌های واصله از سازمان جهانی بهداشت، همه‌ساله موادی را به‌عنوان مواد مخدر، روان‌گردان و یا پیش سازهای این مواد، از جدول ضمیمه كنوانسیون‌های سه‌گانه مواد مخدر (كنوانسیون واحد مواد مخدر مصوب 1961، كنوانسیون مواد روان‌گردان مصوب 1971میلادی و كنوانسیون منع ترانزیت غیرقانونی مواد مخدر و روان‌گردان مصوب 1988 حذف و یا به آن اضافه می‌كند.
اروپام **هـ ن **2040