نمايشگاه بزرگ هنرها و صنايع دستي ايران در لبنان آغاز به كار كرد

بيروت-ايرنا- نمايشگاه بزرگ هنرها و صنايع دستي ايران با حضور وزيران، شخصيت هاي سياسي، مذهبي و فرهنگي لبنان و به همت رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در بيروت آغاز به كار كرد.

به گزارش ايرنا، اين نمايشگاه با حمايت «نبيه بري» رياست پارلمان لبنان و در مجموعه فرهنگي ورزشي شهرداري منطقه «الغبيري» در جنوب بيروت برپا شده است.
در آيين افتتاحيه اين نمايشگاه كه دوشنبه شب برگزار شد، «علي حسن خليل» وزير دارايي لبنان به نمايندگي از بري شركت كرد. علاوه بر او «محمدجلال فيروزنيا» سفير جمهوري اسلامي در بيروت، «آواديس كيدانيان» وزير گردشگري لبنان، «محمد مهدي شريعتمدار» رايزن فرهنگي ايران در بيروت به همراه تني چند از مقام هاي لشكري و كشوري و شخصيت هاي فرهنگي و ديني و رسانه اي لبناني و ديپلمات هاي مقيم بيروت و عموم مردم حضور داشتند.
فيروزنيا سفير كشورمان، در سخنان خود برگزاري چنين نمايشگاهي را فرصتي مناسب براي همكاري فرهنگي دو كشور و دو ملت ايران و لبنان دانست و گفت: ما بر اين باوريم كه زمينه هاي بسياري براي همكاري ها ميان جمهوري اسلامي ايران و لبنان باشد.
علي حسن خليل اين نمايشگاه را بازتابي از روابط برادرانه و ريشه دار دو ملت عنوان كرد و گفت: روابط ايران و لبنان با قدرت جمهوري اسلامي و حمايت رهبري و ملت آن از مقاومت و مردم لبنان در روزگار سختي و مهنت استوارتر شد.
وزير لبناني و نماينده رئيس پارلمان اظهار داشت: از طرف مردم لبنان مي گويم كه ما افتخار مي كنيم از اينكه در كنار ايران و در برابر چالش هايي هستيم كه اين كشور از طرف دولت هاي استكباري مواجه شده است، كشورهايي كه به دنبال يكه تازي خود در دنيا هستند و سعي مي كنند با فشار بر جمهوري اسلامي، ايران را از پرداختن به امور امت اسلامي و ملت هايي كه به دنبال آزادي و استقلال خود هستند، باز دارند.
درهاي اين نمايشگاه امروز سه شنبه رو علاقه مندان لبناني گشوده خواهد شد و بيش از 60 هنرمند ايراني شركت كننده، صنايع دستي و آثار هنري خود را به معرض ديد آنان و فروش مي گذارند. در حاشيه اين نمايشگاه، 15 دوره آموزشي هنري با همكاري جهاد سازندگي لبنان داير خواهد شد.
همچنين چندين هنرمند ايراني آثار هنري خود را در برابر نگاه بازديدكنندگان خلق خواهند كرد و علاوه بر آن طبخ چند غذاي سنتي ايراني و اجراي يك گروه موسيقي سنتي ايراني از جمله برنامه هاي روزانه اين نمايشگاه است.
رايزن فرهنگي ايران در لبنان به خبرنگار ايرنا گفت كه اين نمايشگاه را شايد بتوان نخستين و بزرگ ترين نمايشگاه صنايع دستي و هنرهاي ايراني در اين سطح و حجم دانست.
از برنامه هاي ديگر اين رويداد فرهنگي هنري ايراني، برگزاري جشن شب يلدا براي ايرانيان مقيم و برگزاري جشن ميلاد حضرت مسيح(ع) است.
نمايشگاه بزرگ هنرها و صنايع دستي ايران در لبنان، به مدت 10 روز از امروز سه شنبه 27 آذر تا 6 دي ماه 1397 برپا خواهد بود.
خاورم**2054

سرخط اخبار جهان