جهرمی: زیرساخت ها را برای حضور در انقلاب صنعتی چهار آماده كنیم

تهران- ایرنا- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به رشد پرشتاب فناوری ارتباطات و اطلاعات در جهان و جریان این توسعه در كشور، گفت: هدف ما باید آماده سازی زیرساخت ها برای حضور در انقلاب صنعتی چهارم باشد كه از حوزه آی سی تی فراتر است.

به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، محمدجواد آذری جهرمی روز سه شنبه در آیین گشایش نهمین سمپوزیوم بین المللی مخابرات در محل پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، با بیان این كه این حوزه دستاوردهای مهمی برای كشور دارد، اظهار داشت: اگر امروز درباره هوش مصنوعی صحبت می كنیم در واقع دستاورد همین بخش است. ما محصولی مانند ترجمان داریم كه از سوی دانشمندان ایرانی از طریق هوش مصنوعی توانسته ارتقا یابد.
وی ادامه داد: در حوزه های مختلف مانند ای او تی در عرصه كشاورزی توسعه خوبی شكل گرفته و باید تجاری سازی شود تا مردم نتیجه را ببینند. در حوزه شهر هوشمند بسیاری از مولفه های شهر تهران به سمت شهر هوشمند می رود. حال كه این موارد از قالب تئوری بیرون می آید و به حوزه ای تبدیل می شود كه در حال جاری شدن در كشور ماست، باید در خصوص آن زمینه سازی شود.
به گفته جهرمی، اگر از هم اكنون زیرساخت های مورد نیاز فایو جی را آماده نكنیم نمی توانیم از آن استفاده كنیم. باید از الان برای آن روز آماده باشیم. استفاده از ماشین های هوشمند نیاز به مقررات شهر هوشمند دارد آیا ما آمادگی اش را داریم؟ هدف ما باید آماده سازی زیرساخت ها برای حضور در انقلاب صنعتی چهار باشد كه از حوزه ارتباطات فراتر است.
«رشد شبكه مجازی آثار فرهنگی و اجتماعی دارد. راحت ترین كار این است كه بگوییم توسعه فناوری ارتباطات را متوقف كنیم كه این آثار پیش نیاید. ما باید در كنار توسعه آی سی تی فرهنگ را نیز غنی كنیم تا با كاریكاتور توسعه رو به رو نشویم.»
آذری جهرمی با بیان اینكه زمان بسیار كوتاهی برای مواجهه با انقلاب صنعتی چهارم داریم و باید در این فرصت كوتاه از حداكثر توانمندی داخلی و هم‌افزایی در كشور استفاده كنیم، افزود: آماده شدن برای انقلاب صنعتی چهارم فراتر از حوزه آی سی تی است.
وی توضیح داد: برای مثال بخش ارتباطات، وظیفه‌ای در حوزه فرهنگی، صیانت از كودك و فضای مجازی، سواد رسانه‌ای و رسانه‌های نوین ندارد. اما كسانی كه مسئولیت دارند وظیفه‌شان را انجام ندادند و درنتیجه ناگزیر به ورود به این حوزه‌ها شده‌ایم كه اتفاقا این افراد زبان انتقادشان باز است. هرچند كه یك نفر كار كند و همه طلب كنند، كار سختی نیست.
وی همچنین گفت: تحول دیجیتال یك اتفاق بسیار بزرگ است و باید برای آن آماده بود. یك تغییر ناگهانی بزرگ. این تغییر ناگهانی مولفه حاكمیت كشورها را تحت تاثیر قرار خواهد داد. یكی از اهداف مهم این است كه ما چطور مولفه ها را آماده كنیم. خیلی از كشورها خصوصا امریكا علاقمند هستند كه در توسعه فناوری یك جانبه گرایی را پیش ببرند كه جامعه امروز نمی پذیرد. اگر سكوت كنیم مشكلاتی خواهیم داشت. موضعی كه حتی اروپا نیز در خصوص آن به زبان در آمده است. روسای جمهور اروپایی نیز به دنبال یافتن راه حلی برای معضل یك جانبه گرایی هستند.

**95درصد سازمان ها برای تحول دیجیتال اماده نیستند
وزیر ارتباطات ادامه داد: پژوهشگاه فناوری ارتباطات برای آماده سازی شرایط توسعه آی سی تی و هوشمندسازی شهر گزارش های سفارش شده ای را تهیه كرده و به دستگاه ها رسانده است. گزارشی كه دكتر خوانساری به دست من رساندند، واقعا ناراحت كننده بود و نشان می داد كه ۹۵ درصد از سازمان ها شرایط حضور در این عرصه را ندارند و تقریبا چیزی از آن نمی دانند.
او در ادامه گفت: شبكه ملی اطلاعات مفهوم توسعه فضای مجازی از دیدگاه انقلاب اسلامی است كه مجموعه ای از پروژه ها را ایجاد خواهد كرد. تحول دیجیتال یك فرآیند است نه یك پروژه. فناوری اطلاعات به تنهایی مانند چسبی است كه قطعات را به یكدیگر متصل می كند. باید قطعه ای وجود داشته باشد تا فناوری آن ها را در كنار هم بچسباند.
«چالش ما این است كه مدیریت اداری و شهری ما با مفهوم هوشمندی آشنا شوند. ما باید داده را بدهیم، به صورت هوشمندانه آنالیز و بعد آن را پیاده سازی كنیم. كار بزرگی را در پیش داریم. ما فناوری را پیش می بریم اما یكی از وظایف ما در كنار توسعه تكنولوژی باید افزایش آگاهی دستگاه ها باشد. همانطور كه در ذهن افراد نهادینه شده بود كه نامه اتوماسیون همان دولت الكترونیك است باید آن ها را با مفهوم دولت دیجیتال آشنا كنیم.»
به گفته جهرمی، اقدام اول این است كه از ظرفیت های بین بخشی برای تحول دیجیتال دعوت شود تا تجربیات شان را بگویند و دوم این كه با توجه به پیمان های منطقه ای كه در حال پیشبرد آن در كشورهایی مانند روسیه و جمهوری آذربایجان هستیم، باید از ظرفیت تجربی آن ها بهره برداری كرده و در كشور خودمان استفاده كنیم.
پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات روز سه شنبه نهمین سمپوزیوم بین المللی مخابرات IST2018 را با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و جمعی از متخصصین و صاحبنظران دانشگاه ها برگزار كرد.
بیگ دیتا، 5G، امنیت اطلاعات، اینترنت اشیا، رایانش ابری و بلاك چین، اقتصاد ICT مدیریت شبكه، ارتباطات كوانتومی، ارتباطات ماهواره ای،رگولاتوری و برگزاری 13 كارگاه آموزشی از جمله محورهای این سمپوزیوم سه روزه است.
صنعت ICT و بررسی فرصت ها و تهدیدات و روند به كارگیری هوش مصنوعی از جمله پنل های این سمپوزیوم است و ارایه آخرین دستاوردها، ایجاد محیطی برای تبادل نظر صاحب نظران و فعالان، توسعه و گسترش مرزهای علم و تكنولوژی و رفع نیازها و مشكلان كشور در این زمینه از جمله اهداف آن عنوان شده است.
علمی*م.ش* 2017