۲۷ آذر ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۵۵
کد خبر: 83138591
۰ نفر
گوگل موزه سوخته برزیل را به شكل مجازی احیا كرد

تهران- ایرنا- گوگل درهای موزه ملی برزیل در ریودوژانیرو را كه پس از آتش سوزی اخیر از بین رفت، در قالب موزه‌ای مجازی به روی بازدیدكنندگان گشود.

به گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگی ایرنا به نقل از وب سایت اینگجت، چند سال قبل از آتش‌سوزی ویرانگر امسال در موزه ملی برزیل، تیم فرهنگی و هنری گوگل عملیات دیجیتالی كردن این كلكسیون را آغاز كرد.
حال این تیم چند ماه پس از وقوع آتش‌سوزی، درهای موزه را البته به شكل مجازی به روی بازدیدكنندگان گشود و برای این كار از تصویر استریت ویو یا نمای خیابان گوگل و نمایشگاه‌های دیجیتال استفاده كرد.
گوگل استریت ویو یا نمای خیابان گوگل فناوری ایست كه عكس‌های پانوراما (سراسرنما) را در گوگل ارث و گوگل مپ برای خیابان‌ها قابل مشاهده می‌كند.
موزه ملی برزیل و گوگل قصد داشتند مجموعه آثار این موزه را قبل از آتش سوزی به صورت آنلاین به نمایش گذارند.
ناگفته پیداست كه بازدید مجازی جای بازدید واقعی از موزه را نمی‌گیرد و همچنین این روش نمی‌تواند 20 میلیون اثر هنری ویران شده در آتش سوزی را احیا كند، اما تكنولوژی‌هایی چون اسكن سه بعدی، عكاسی هایرس، واقعیت مجازی و افزوده می‌تواند به نوعی امكان حمایتگری از آثاری با ارزش تاریخی را فراهم كند.
موزه مجازی نمی‌تواند آثار تاریخی چون فسیل دایناسورها و قدیمی ترین اسكلت انسانی كشف شده در كشورهای آمریكایی را كه در آتش سوزی برزیل از بین رفت، احیا كند، اما طرح‌های مجازی‌سازی همچون رویكرد گوگل دستكم راهی برای محافظت از آثار تاریخی برای نسل‌های آینده مهیا می‌كند.
آتش سوزی یازدهم شهریور ماه سال جاری در یكی از قدیمی‌ترین موزه‌های جهان در برزیل، بخش عظیمی از این كلكسیون 20 میلیون قطعه‌ای را از بین برد.
محققان موزه ملی برزیل اعلام كردند كه بیش از یكهزار و 500 قطعه از آثار باستانی این كشور را از میان ویرانه‌های به جا مانده از آتش سوزی گسترده اخیر احیا كرده اند.
عملیات احیای موزه ملی برزیل با كمك مالی دولت آلمان به این كشور به ارزش 205 هزار و 385 دلار همراه بوده است.
از زمان وقوع آتش سوزی، حمایت‌های بین المللی از پژوهشگران این موزه به عمل آمده است، به طوری كه گروهی از متخصصان یونسكو برای مشاركت در عملیات احیا و بازسازی موزه، از این مكان دیدن كرده اند.
اروپام**9109** 9053

سرخط اخبار فرهنگ