ایرانی تبارهای درگیر در پرونده لابیگری مشاور سابق ترامپ

نیویورك - ایرنا - تحقیقات درباره دخالت عوامل خارجی بر انتخابات 2016 آمریكا بار دیگر مایكل فلین مشاور پیشین امنیت ملی ترامپ را به همكاری با عوامل خارجی متهم كرد و این بار یك ایرانی تبار كه شریك تجاری او بود نیز به این تحقیقات فراخوانده شده است.

به گزارش ایرنا، رسانه های آمریكایی روز دوشنبه از فراخوان بیژن كیان با نام كامل بیژن رفیقیان به دادگاه فدرال الكساندریا در ویرجینیای آمریكا خبر دادند.
علاوه بر كیان، شریك تجاری دیگر وی به نام كمیل آلپتكین هم به اتهام مشابهی مواجه شده است كه اتهام این دو نفر تلاش و لابی غیرقانونی برای استرداد فتح الله گولن است كه تركیه از او به عنوان رهبر كودتای 2016 یاد می كند.
آلپتكین ترك ‌تبار همچنین به شهادت دروغ در جریان تحقیقات پلیس فدرال آمریكا(اف‌ بی ‌آی) هم متهم شده‌ است.
روزنامه نیویورك تایمز صدوركیفرخواست علیه این دو نفر را نشانه‌ای از مبارزه علیه لابی‌گران دولت‌های خارجی در جریان تحقیقاتی دانسته كه به ریاست رابرت مولر، بازرس ویژه در آمریكا در حال انجام است.
مولر ریاست كمیته ای را برعهده دارد كه ارتباط روسیه با ترامپ و نقش این كشور در پیروزی وی در انتخابات سال 2016 ریاست جمهوری آمریكا را بررسی می كند.
فلین دردسامبر 2017متهم شد به ماموران اف‌بی‌آی در پرونده تحقیقات درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریكا شهادت دروغ داده است. او در همان زمان اقرار كرد كه بارها قانونی را نقض كرده كه بر اساس آن شركت‌های آمریكایی باید فعالیت‌های خود برای مشتریان و موكلان خارجی را رسما ثبت و اظهار كنند.
در ماه ژوئیه هم روزنامه وال استریت ژورنال، گزارشی از همكاری دو ایرانی با شركت اطلاعاتی فلین خبر داد.
در این گزارش آمده بود شركت فلین از دولت تركیه هم پول می‌گرفته تا برای آن لابی كند. حالا این ژنرال بازنشسته نیروی زمینی آمریكا به خاطر مخفی كردن ارتباطاتش با مسكو و آنكارا، موضوع تحقیقات مجزای كنگره، ارتش و قوه قضاییه امریكا شده است.
بر این اساس، گروه اطلاعاتی فلین از وابسته های دولت تركیه مبلغی حدود 530 هزار دلار دریافت كرده اند تا مستندی بسازند كه در آن فتح الله گولن مخالف دولت فعلی تركیه، رهبر كودتا در این كشور معرفی شده و آمریكا را برای استرداد وی به تركیه تشویق كنند.
یكی از شركای اصلی فلین، «بیژن كیان» بود كه ریاست شركت مشاوره او را به عهده داشت. كیان در سال 2007، اواخر دولت دوم «جورج دبلیو بوش»،به حكم رییس‌جمهوریِ جمهوری‌خواه و باتایید مجلس «سنا»، به عضویت در هیات مدیره بانك صادرات و واردات آمریكا منصوب شد.
پیش از آن، او مدیر دفتر سرمایه‌گذاری خارجی كالیفرنیا بود.
براساس اطلاعات موجود در منابع غربی، كیان در تهران رشته مهندسی خوانده و در دانشگاه «برایتون»‌ انگلیس ادامه تحصیل داده است.
گفته شده است او در شعبه «فولرتون» دانشگاه ایالتی كالیفرنیا درس می‌داد و مدیر «مركز دیپلماسی تجارتی كالیفرنیا» در شعبه همین دانشگاه در «دومینگوئز هیلز» بود.
قرار بود مجری این فیلم مستند كه كیان و فلین سفارش‌دهندگان اصلی آن بودند،«رودی بختیار»روزنامه‌نگار ایرانی-آمریكایی كه در«سی ان ان»، « فاكس‌نیوز» و«رویترز» كار می‌كرده است، باشد.
رودی بختیار نوه عموی «شاپور بختیار» آخرین نخست‌ وزیر رژیم منحوس پهلوی است و به دلیل آشنایی خانوادگی با كیان، به این پروژه دعوت شده است.
وی به وال استریت ژورنال گفته است نخستین دیدار با كیان در شهر الكساندریای ایالت ویرجینیا و در دفتر مایكل فلین انجام شده است.
این مستند به دلیل انتصاب فلین به عنوان مشاور امنیت ملی ترامپ هیچ گاه پایان نیافت وشركت فلین هم در ماه نوامبر یعنی پیش از انتخابات تعطیل شد اما این شركت در طول فعالیت های انتخاباتی ترامپ دایر بوده است.
«دیوید اندرز» روزنامه‌نگار سابق «وایس نیوز» از همكاران رودی بختیار در این پروژه بوده است كه به گفته وی، كیان و مسئولان گروه فلین سخت كوشیده‌اند در این فیلم هیچ اشاره‌ای به آنها نشود.
مدتی بعد مایكل فلین در مقاله‌ای در روزنامه«دِ هیل»نوشت:آمریكا باید با تبعیت از خواست دولت اردوغان، این روحانی ترك را به تركیه تحویل دهد.
اندرز برای كار خود در این پروژه سه هزار و 400 دلار و رودی بختیار برای یك روز كار مصاحبه، یك هزار و 200 دلار دریافت كرده بودند.
طرف قرارداد شركت فلین البته«اكیم آلپتكین» بوده؛ تاجر نزدیك به دولت اردوغان كه صاحب یك شركت مشاوره درهلند و رییس نهادی به نام « شورای كسب و كار تركیه و امریكا» است.
آلپتكین می‌گوید این پروژه از سوی شخص او و برای برداشتن نقاب از گولن بوده و ربط مستقیمی به آنكارا نداشته است.
این بخشی از جنجال‌های بسیار مربوط به مایك فلین است. او كه در سال 2014 از ریاست شاخه اطلاعاتی پنتاگون اخراج شد، در سال 2015 با دریافت 33هزار و750 دلار از سوی شبكه‌ای دولتی در روسیه، به مسكو سفر كرد و علاوه بر گفت وگویی عمومی در مورد سیاست خارجی امریكا، درمراسم شامی كنار«ولادیمیر پوتین»، رییس‌جمهوری روسیه نشست تا از او فیلمبرداری شود اما تا پیش از استعفایش از دولت ترامپ، خبر ارتباطاتش با دولت رجب طیب اردوغان در تركیه هنوز علنی نشده بود.
اروپام*1429