۲۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۵
کد خبر 83138035
۰ نفر
22 اثر طبيعي در فندقلو نمين شناسايي شد

اردبيل - ايرنا - مديركل ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري استان اردبيل گفت: براي اولين بار با مطالعه ساماندهي جنگل هاي فندقلو با رويكرد گردشگري توسط مشاوران، 22 اثر طبيعي در محدود طرح شناسايي شد.

به گزارش ايرنا ، نادر فلاحي روز دوشنبه در جلسه بررسي طرح ساماندهي جنگل فندقلو افزود: پراكنش اين آثار از شمال تا جنوب در 24 كيلومتر و از غرب تا شرق در پنج تا 10 كيلومتر است.
وي گفت: در حال حاضر مطالعه هفت سايت گردشگري در دستور كار قرار گرفته كه يكي از مهم ترين آنها جنگل فندقلو است.
وي اظهار داشت: بعد از عقد قرارداد با مشاور از اداره كل منابع طبيعي محدوده جنگل فندقلو اخذ شده و نقشه توپوگرافي احصا و در ادامه از ادارات ورزش، محيط زيست، آب منطقه اي، كشاورزي، راهداري و راه و شهرسازي استعلام اخذ شده است.
او گفت: مشاور در 15 نقطه شهري و روستايي پرسشنامه و آمار محلي تعريف كرده و وارد فاز پيشنهادات شده است.
فلاحي با اشاره به اخذ ضوابط از سازمان ميراث فرهنگي كشور اظهار داشت: با اقدامات صورت گرفته جريان حركت گردشگران ترسيم شده و مسيرهاي اصلي گردشگري شناسايي شده است.
مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان اردبيل افزود: طبق مطالعات مشاور مسير اردبيل ، نمين ، آستارا به عنوان مسير اصلي و مسير آبي بيگلو ، ننه كران مسير دوم تعريف شده است.
فلاحي به تعريف پنج پهنه ورزشي، اقامتي طبيعت گردي، ورزش هاي زمستاني و آموزشي و خدماتي اشاره كرد و گفت: ضلع شمالي به عنوان پهنه ورزشي، اطراف ننه كران به عنوان پهنه اقامتي به سبك زندگي عشاير و مردم محلي، اطراف آبي بيگلو به عنوان پهنه تفريحي، آموزشي و تالاب سد سوها و حد فاصل سقزچي به عنوان فضاي ورزش هاي آبي و همچنين اطراف كوهسنگر به عنوان پهنه ورزش هاي زمستاني تعريف شده است.
او به تعريف پنج مسير گردشگري ورزشي نيز اشاره كرد و گفت: مشاور با در نظر گرفتن مشاركت بخش خصوصي در ارائه خدمات حمل و نقل، موتوركراس براي كوهسنگر، ماشين برف پيما براي كوهسنگر، اسب سواري، گاري و تراكتور براي نيارق-آبي بيگلو و ماشين هاي آفرود براي حيران - آبي بيگلو تعريف كرده است.
مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان اردبيل در زمينه اشتغال پيش بيني شده پروژه هاي سرمايه گذاري نيز افزود: با سرمايه گذاري 509 ميليارد توماني براي 2 هزار و 500 نفر به صورت مستقيم شغل ايجاد شده و همچنين براي هزار و 800 نفر نيز شغل روستايي فراهم خواهد شد.
منطقه جنگلي فندقلو بخشي از جنگل هاي شرق استان اردبيل به شمار مي رود كه دنباله جنگل هاي نيمه گرمسيري استان گيلان است.
اين جنگل يكي از مناطق مهم گردشگري جنگلي است كه در 10 كيلومتري شهر نمين و 30 كيلومتري شهر اردبيل قرار گرفته است.
مساحت منطقه فندقلو حدود 16 هزار هكتار است كه بيش از چهار هزار هكتار آن زيرپوشش عرصه هاي جنگلي قرار دارد و بقيه را مراتع تشكيل مي دهد.
در مجموع 19 گونه جنگلي متعلق به 8 تيره و 17 جـنس در ايـن منطقه شناسايي شده اند كه از بيـن انواع شناسايـي شده گونه هاي نادري نظير فندق ، ممرز ، راش ، بلوط ، بلند مازو و بيدمشك وجود دارد كه به ارزش منطقه مي افزايد.
فندقلو بيشتر به فندق و گل هاي بابونه خود شهرت دارد ، ضمن اين كه گونه نادر گياهي سوسن چلچراغ نيز در آن مي رويد ، اين جنگل رويشگاه بيش از 90 گونه گياه مختلف و عمدتا دارويي است.
بابونه كه هر سال جشنواره گل هاي بانونه به خاطر رويش آن در جنگل فندقلو برگزار مي شود گياهي است يك ساله ، معطر و به ارتفاع 20 تا 40 سانتيمتر كه به صورت خودرو در مزارع ، دشت ها ، باغ ها و بيشتر در منطقه جنگلي فندقلو نمين مي رويد.
گل بابونه در عطاري ها ، طب سنتي ، داروسازي صنعتي و توليد مواد بهداشتي كاربرد فراوان دارد.
آب و هواي مطبوع ، پرندگان و گونه هاي مختلف جانوري ، وجود آلاچيق و استراحت گاه هاي شبانه روزي ، برقراري ارتباط بين اين منطقه ويژه گردشگري و چشم انداز زيباي گردنه دل انگيز حيران از طريق تله كابين از جمله ويژگي هايي است كه در كنار جاذبه هاي منحصر به فرد طبيعي و جنگلي اين منطقه را به تفرجگاهي بسيار دلپذير براي مسافران ، ميهمانان و علاقمندان به طبيعت تبديل كرده است.
همين جاذبه ها موجب شده سالانه صدها هزار گردشگر داخلي و خارجي براي آرامش روح و روان خود به دامن اين جنگل سرسبز پناه بياورند.
6018/6016