۲۶ آذر ۱۳۹۷،‏ ۱۶:۴۴
کد خبر: 83137897
۰ نفر
130 اثر پژوهش فرهنگی رونمایی شد

تهران – ایرنا – بیش از 130عنوان كتاب ، پژوهش ونشریه اثرمكتوب تازه منتشر شده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با حضور جمعی از مسئولان فرهنگی كشور رونمایی شد.

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، همزمان با هفته پژوهش سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی طبق روال سالهای گذشته امسال نیز در راستای تشویق و ترغیب و حمایت از پژوهشگران و تجلیل از آثار برتر ، آیین تجلیل ، معرفی و رونمایی آثار پژوهشی را برگزار كرد.
دراین آیین كه با حضور ابوذر ابراهیمی تركمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آیت الله محمد علی تسخیری مشاور رهبر معظم انقلاب در امور فرهنگی جهان اسلام و محمد مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مهمانان داخلی و خارجی برگزار130 اثررونمایی شد.
این آثار محورهای مطالعات منطقه‌ای، فرهنگ و مذهب، جامعه و فرهنگ، پژوهش‌های فرهنگی و دیپلماسی فرهنگی و دیگر حوزه ها و عرصه های فرهنگی را شامل می شود.
كتاب «فرهنگ واژه‌ها، تركبیات و اصطلاحات فرهنگی»، مجموعه مقالات «توسعه فرهنگی اجتماعی در چین، كتاب «داعش، تهدیدی برای امنیت بین‌المللی» ، رساله پایان مأموریت روسیه، چندین رساله پایان مأموریت رایزنان فرهنگی همرا با مقالات
«كرسی‌های زبان فارسی و روابط سیاسی پایدار ایران وایتالیا»، «تبیین جایگاه دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در روابط با بلاروس» وایده‌ها و طرح‌های پژوهشی مانند «ایجاد تحول و افزایش اثربخشی گفت‌وگوهای دینی با كشورهای اروپایی» ، «ایجاد رشته مترجمی زبان و ادبیات فارسی ویژه غیر فارسی زبانان در دانشگاه‌های داخل و خارج از كشور» ازجمله برترین پژوهش ها به شمار می آیند.
بخش اعظم از آثار منتشر در قالب طرح تاپ مربوط به موضوعاتی چون اسلام، ایران، شیعه، ادبیات، انقلاب اسلامی و تحولات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی پس از انقلاب اسلامی است. تازه‌های نشر مركز مطالعات نیز مربوط به مطالعات منطقه‌ای، جامعه و فرهنگ، گزارش‌های تحلیلی و مجموعه مقالات است.

** تجلیل از برترین پژوهش ها

درادامه این مراسم با حضور ابوذرابراهیمی تركمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آیت الله محمد علی تسخیری مشاور رهبر معظم انقلاب در امور فرهنگی جهان اسلام از برترین پژوهش ها و برگزیدگان آن تجلیل بعمل آمد.
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی دراین مراسم گفت: برای اینكه این سازمان به یك مركز حرفه‌ای، تأثیرگذار و تخصصی تبدیل شود باید یكی از ضرورت‌ها و الزامات اولیه آن توجه و تأكید به امر پژوهش باشد.
ابوذر ابراهیمی تركمان ادامه داد: با توجه به ظرفیت‌های موجود در سازمان و اهمیت پژوهش در دیپلماسی فرهنگی، انتظار می‌رود به امر پژوهش بیش از پیش توجه بعمل آید؛ چراكه تحولات و پیچیدگی‌های دیپلماسی فرهنگی ما را ناچار می‌كند تا رویكردهای علمی را تقویت كنیم و فرایند سیاستگذاری، برنامه‌ریزی، تصمیم‌سازی و فعالیت‌های فرهنگی در خارج از كشور را بر اساس روش‌های علمی و پژوهش پایه تنظیم و اجرایی كنیم.

** برگزیدگان هفته پژوهش سازمان فرهنگ معرفی شدند
برگزیدگان هفته پژوهش سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، معرفی و تقدیر شدند.
در ادامه این مراسم كه جمعی از كارشناسان امور فرهنگی ـ بین‌المللی و پژوهشگران سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی حضور داشتند، برگزیدگان هفته پژوهش این سازمان، بدین شرح معرفی و تجلیل شدند:

* بخش عملكرد پژوهشی نمایندگی‌های برگزیده
- رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در پاریس از منطقه اروپا و آمریكا
- رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دمشق از منطقه آفریقا و عربی
- رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی‌نو از منطقه آسیا و اقیانوسیه

*برگزیدگان رساله پایان مأموریت
- رساله پایان مأموریت روسیه نوشته رضا ملكی
- رساله پایان مأموریت مالزی نوشته علی اكبر ضیایی
- رساله پایان مأموریت سوریه نوشته انور حبیبی

*برگزیدگان بخش كتاب
- كتاب «فرهنگ واژه‌ها، تركبیات و اصطلاحات فرهنگی» نوشته سیدحسن صحت

*برگزیدگان بخش ترجمه
- مجموعه مقالات «توسعه فرهنگی اجتماعی در چین» ترجمه علیرضا خوشرو
- كتاب «داعش، تهدیدی برای امنیت بین‌المللی» ترجمه پرویز قاسمی

*برگزیدگان بخش مقالات
- نوید رسولی با عنوان «كرسی‌های زبان فارسی و روابط سیاسی پایدار ایران و ایتالیا»
- عبدالرحیم حسن‌نژاد با عنوان «تبیین جایگاه دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در روابط با بلاروس»

*برگزیدگان ایده‌ها و طرح‌های پژوهشی
- طرح «ایجاد تحول و افزایش اثربخشی گفت‌وگوهای دینی با كشورهای اروپایی» ارایه شده توسط محمدحسین انصاری
- طرح «ایجاد رشته مترجمی زبان و ادبیات فارسی ویژه غیر فارسی زبانان در دانشگاه‌های داخل و خارج از كشور» توسط محمدرضا جعفری.
آیین بزرگداشت هفته پژوهش، روز دوشنبه با حضور ابوذر ابراهیمی تركمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آیت الله محمد علی تسخیری مشاور رهبرمعظم انقلاب در امور فرهنگی جهان اسلامی و جمعی از كارشناسان امور فرهنگی ـ بین‌المللی و پژوهشگران سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حسینیه الزهرا (س) این سازمان برگزارشد.
پیش ازآغازاین مراسم نمایشگاه آثار مكتوب و پژوهش‌های جدید سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی توسط رییس این سازمان افتتاح شد.
فراهنگ ** 1355 ** 1418