۲۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۶
کد خبر 83137383
۰ نفر
قاسمی: سازوكار مالی اروپا شامل همه كالاها می شود

تهران - ایرنا - سخنگوی وزارت امورخارجه گفت: سازوكار مالی اروپا صرفا برای خرید دارو و مواد غذایی نیست و شامل سایر كالا هم است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، بهرام قاسمی روز دوشنبه در نشست خبری خود درباره اجرای سازو كار مالی اروپا افزود: این سازوكار مدتی است كه تحت بررسی قرار دارد كه برای تسهیل مبادلات ایران با اتحادیه اروپاست.
وی ادامه داد: این سازوكار شامل اقلام بسیاری می‌شود كه در این سبد كالایی می‌تواند دارو، مواد غذایی و سایر كالاها قرار گیرد؛ این مكانیزم می تواند با سایر كشورها هم برقرار شود.
سخنگوی وزارت امورخارجه یادآور شد: این سازوكار صرفا برای خرید دارو و مواد غذایی نیست و سرمایه گذاری صنعتی و اقتصادی هم باید جای خود را در این سبد كالایی پیدا كند.
قاسمی در مورد سفر ظریف به قطر، گفت: سیاست‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی، سیاست های قبلی است و بر همكاری و گفتگو با كشورهای منطقه مبتنی است بنابراین در این نشست حضور یافتیم تا بتوانیم مواضع خود را بیان كنیم.
وی خاطرنشان كرد: نشست قطر نشست جدیدی نبود اما با توجه به موقعیتی كه می‌توانست برای ما فراهم كند، این سفر یك روزه انجام گرفت و فرصت خوبی برای گفتگو با مقامات منطقه و خارج از منطقه به خصوص گفتگو و رایزنی با مقامات قطر، فراهم شد.
سخنگوی وزارت امورخارجه ابراز امیدواری كرد واقعیت‌ها بتواند خود را در منطقه نشان دهد و ما نیز بتوانیم در مسیر درستی با كشورهای منطقه همكاری داشته باشیم.

**مبادله با پول ملی
قاسمی در پاسخ به اینكه آیا روند سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برای مبادله پول ملی علاوه بر كشورهایی كه مشخص شده با كشورهای آسیای شرقی هم در دستور كار قرار دارد؟ گفت: این صرفا خواست ما نیست. سیاست های حاكم بر كاخ سفید و نقش دلار و مشكلاتی كه در بازار مبادلات پولی و ارزی شكل می گیرد و به عنوان ابزار سیاسی در اختیار برخی قدرت ها قرار می گیرد تفكر جدیدی را به وجود آورده تا كشورها بدون استفاده از دلار و دیگر ارزها از طریق پول های ملی خود همكاری های اقتصادیشان را سامان دهند.
وی با اشاره به اینكه این مبادله پولی میان این سه كشور تركیه، چین و روسیه مورد بررسی قرار گرفته ، افزود: این بحث مطرح است. حتی در اروپا كه این اندیشه بیش از گذشته مطرح می شود می تواند تحت شرایطی به مرحله عمل برسد. در این زمینه برخی كشورها با جدیت بیشتر مذاكراتی را با ما داشته اند و گروه های كارشناسی را مبادله كردیم كه در صورت نهایی شدن و رسیدن به مرحله اجرا در این زمینه بیشتر صحبت خواهیم كرد.
سخنگوی وزارت خارجه اضافه كرد: در شرایط فعلی كه آمریكا به دنبال بهانه جویی و یافتن هرگونه راهی برای كارشكنی در تامین منافع ایران است از ذكر جزییات خودداری خواهیم كرد.
قاسمی در پاسخ به اینكه آیا دستگاه دیپلماسی با توجه به انصراف سرمایه گذاران چینی از بازار نفت و گاز ایران، مذاكراتی را در دستور كار دارند یا خیر؟ بیان كرد: وزارت خارجه و بخش دیپلماسی آن به طور جدی در شرایط كنونی و با توجه به برخی تهدیدات و تحریم ها در كنار سایر دستگاه ها به عنوان تسهیل كننده روابط بین ایران و دیگر كشورها نقش اساسی خود را ایفا می كند.
وی یادآور شد: برخی خبرها كه منتشر می شود از جمله انصراف یا عدم همكاری برخی شركت ها تا زمانی كه رسما اطلاع دقیقی از دولت های این شركت ها دریافت نكنیم همانند همان جنگ روانی، تبلیغات و فشارهای روانی است كه از كانال های مشخص علیه ایران اعمال می شود
سخنگوی وزارت خارجه عنوان كرد: ملاك ما تفاهمات و قراردادها با دولت ها است، قطعا فشار آمریكا و خزانه داری این كشور بر روی شركت های بزرگ نه در حوزه غرب بلكه در شرق و كشورهای همسایه ما بسیار است و برای ایجاد اخلال و نابسامانی و توقف عمل از هیچ اقدامی دریغ نخواهد كرد.
قاسمی خاطرنشان كرد: البته ما هم بیكار نیستیم و راهكارهای خود را دنبال می كنیم و آخرین اخبار را دولت ها هستند كه مشخص تر بیان می كنند.
وی در پاسخ به اینكه با توجه به اتمام مهلت 45 روزه معافیت اقتصادی عراق به ایران با توجه به فشار آمریكا به عراق آیا استراتژی جدیدی تدوین شده است پاسخ داد: عراق یك همسایه خوب با مرزی طولانی و تعداد زیادی گذرگاه است.
سخنگوی وزارت خارجه افزود: با نوع ارتباطات فرهنگی، اقتصادی، تاریخی و تمدنی عراق از شركای خوب ما است و خواهد بود و همكاری خود را مثل گذشته و با همان دقت و شدت ادامه خواهیم داد.
قاسمی ادامه داد: علایمی كه دریافت می كنیم مثبت است و همكاری ها ادامه خواهد یافت و تلاش های مذبوحانه آمریكا و هیات های اعزامی برای تخریب این روابط ایجاد مشكل و موانع در میان روابط دو كشور برای عدم انجام دادن همكاری های اقتصادی می تواند وجود داشته باشد ولی تجربه به ما آموخته است كه كشورها درشرایط جدید با نوع سیاست های خصمانه آمریكا نگاه مستقل خود را خواهند داشت.
وی گفت: ما با عراق شاهد یك افزایش همكاری اقتصادی در آینده خواهیم بود و حوزه های جدیدی برای همكاری خواهیم داشت.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به اینكه موضوع جمهوری اسلامی درباره عملیات نظامی احتمالی تركیه در شمال سوریه چیست؟ افزود: هنوز كه اقدامی صورت نگرفته است ولی مدتی است در خبرها چنین مطالبی گفته می شود اینكه صورت خواهد گرفت یا خیر نمی دانم.
قاسمی اضافه كرد: سیاست ایران همانند قبل است و هیچ كشوری در منطقه و سایر مناطق بدون اجازه دولت مركزی هر كشوری نمی تواند اقدامی را در درون خاك سوریه و حاكمیت آن كشور انجام دهد.
وی تصریح كرد: هرگونه اقدام باید با همكاری و خواست دولت سوریه باشد و اگر این روند رعایت نشود می تواند وضعیت سوریه را با توجه به تلاش چندساله روسیه، ایران و تركیه كه در روند آستانه شكل گرفته با مشكلاتی مواجه كند.
سخنگوی وزارت خارجه افزود: دوستان تركیه ای ما از واقعیات سوریه و منطقه آگاه هستند و با آنها در تماس هستیم و رایزنی های ادامه دارد و این اخبار در حد خبر است و اگر اتفاقاتی بیفتد بعدا صحبت خواهیم كرد.
قاسمی در پاسخ به اینكه با توجه به ادامه برنامه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا آیا این اقدام در روابط با ایران و برجام تاثیرگذار خواهد بود یا خیر؟ گفت: در سیاست خارجی ایران میان صاحبنظران در مورد اینكه باید با اتحادیه كار كرد یا روابط دوجانبه بحث های زیادی مطرح بوده است كه البته ما هر دو را حفظ كردیم. اینكه انگلیس در اتحادیه نباشد یا در گروه 3 باشد اتفاق مهمی نمی افتد و همكاری ما با 1+4 ادامه می یابد.
وی افزود: هر آنچه در مورد بریتانیا و دولت این كشور و سیاست های آن مطرح است، مساله داخلی انگلیس و اتحادیه اروپا است و نهایتا خیلی در نگاه ما و نقشی كه در 1+4 باید در برجام داشته باشد، خللی ایجاد نمی كند.
سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: دولت انگلیس با توجه به توافق برجام متعهد است به عنوان عضوی از برجام در دوران پس از خروج آمریكا از برجام، تعهدات خود را انجام دهد.
قاسمی در پاسخ به اینكه با توجه به سفر جابری انصاری به سوریه آیا وزارت خارجه برنامه ای برای سفر ظریف به سوریه برای قبولاندن سیاست مبارزه با تروریسم دارد یا خیر؟ بیان كرد: سیاست جمهوری اسلامی نسبت به تروریسم مشخص است . جهان، دولت سوریه و تروریست ها نیز از سیاست ما دراین باره ظرف 5 الی 6 سال گذشته آگاه هستند.
وی ادامه داد: سفرهای ما به دمشق و رایزنی های مستمر وجود داشته و ادامه خواهد داشت.
قاسمی اضافه كرد: فرستاده ویژه ما در دمشق در این سفر مذاكراتی را انجام داد و فكر می كنم باید منتظر نشست گروه آستانه و نماینده ویژه دبیركل در ژنو باشیم. این نشست مهمی است كه خط مسیر خود را براساس آستانه در زمینه مسائل سوریه دنبال می كند.
سخنگوی وزارت خارجه اظهار داشت: روند آستانه به رغم همه شیطنت های مخالف برای اینكه آستانه را به عنوان روندی ناكارآمد معرفی كنند تا این لحظه وظایف خود را به خوبی انجام داده است و امیدواریم در این نشست هم گام های دیگری را رو به جلو برداریم و نقش تاریخی خود را در تثبیت تمامیت عرضی و حاكمیت ملی و حل وفصل بحران سوریه ایفا كنیم و نشان دهیم آنچه كه مخالفین زیادی داشت و كشورهای منطقه نمی توانستند به طریق دیگر بحران را حل كنند، روندی مورد نیاز است. امیدوارم مذاكراتی كه در جریان است با نتایج خوبی همراه باشد.
وی در پاسخ به اینكه روز سه شنبه بحث توافق آتش بس در یمن مطرح خواهد شد آیا ایران از آن حمایت خواهد كرد و آیا این نشانه ای شكست عربستان و متحدان آن نیست، افزود: ترجیح می دهم از واژه های پیروزی و شكست نام نبرم.
سخنگوی وزارت خارجه بیان كرد: از ابتدای تجاوز نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان به یمن مواضع ما نسبت به این وضعیت روشن بود و در طرح های قبلی و گذشته خود كه ارائه كردیم ، تلاش ما این بود كه در نهایت آتش بس برای فراهم شدن زمینه های كمك های انساندوستانه و حتی خارج كردن بیماران زیادی كه نیاز به اقدامات پزشكی و جراحی داشتند، فراهم شود. نهایتا گفت و گوهای یمنی- یمنی و مذاكره برای یك دولت فراگیر را مطرح كرده بودیم.
قاسمی یادآور شد: با توجه به وخیم تر شدن وضع مردم یمن این موضوع به عنوان لكه ننگی در تاریخ معاصر ثبت خواهد شد . ما تلاش كردیم تا اتفاق مثبتی رخ دهد و متجاوزین از حملات نظامی خود بكاهند و در كنار آن كمك های انساندوستانه را انجام دهند.
وی خاطرنشان كرد: در این زمینه ایران دیپلماسی فعالی داشت و با بسیاری از كشورهای منطقه و اروپایی جلسات مشخصی داشتیم و تلاش بر آن بود كه همه كشورها از نفوذ خود استفاده كنند تا به این وضعیت جدید برسیم.
سخنگوی وزارت خارجه بیان كرد: امیدوارم این اتفاق بتواند سرآغاز منشا تحول بزرگ برای مردم یمن و كشور یمن باشد ولی متجاوزین و آنانی كه سال ها مردم غیرنظامی، مدارس، بیمارستان ها و نقاطی كه محل تجمع مردم غیرنظامی بود و زیرساخت های این كشور را از بین بردند به حملات خود پایان دهند.
قاسمی افزود: امیدواریم هر آنچه در استكهلم توسط سازمان ملل دنبال می شود به مرحله اجرا برسد و ما هم به سهم خود به دلیل سیاست های مشخص از این روند حمایت خواهیم كرد.
وی ادامه داد: امیدوارم یاد بگیرند این كشور كه با سلاح و دلار نمی توانند سرنوشت یك ملت را دگرگون كنند و افرادی كه كمتر با فكر و اندیشه آشنایی دارند بیاموزند كه با تجاوز و اشغال نمی توانند امیال خود را به ملتی كه زنده است تحمیل كنند.
قاسمی در پاسخ به اینكه موضع ایران در قبال تهدیدات رژیم صهیونیستی چیست؟ گفت: سیاست ما نسبت به رژیم صهیونیستی روشن است و تردیدی در مواضع خود نداریم. تا اشغالگری هست، مقاومت وجود دارد و این سیاست ربطی به تحولات در سایر كشورها ندارد.
وی افزود: مشكل مردم فلسطین و سیاست های نژاد پرستانه رژیم اسرائیل مشخص است و تا این وضعیت وجود دارد مقاومت ادامه می یابد و هر از گاهی به دلایلی سران رژیم صهیونیستی به یاوه گویی و سخنان بی ربط و سخیف و نابجا روی می آورند كه چیزی جز این انتظار نداریم.
سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه كرد: انتظاری نیست كه با توجه به ماهیت رژیم درنده خو و متجاوز و زیاده خواه اسرائیل و از طرفی با توجه به جایگاه ایران در منطقه آنها از عناد و دشمنی بكاهند. بنابراین هر از گاهی به شیوه های روانی متوسل می شوند كه بی فایده است.
قاسمی در پاسخ به سوالی درباره احضار سفیر گرجستان در ایران و روند برخورد این كشور با مسافران ایرانی نیز گفت: پس از شدت یافتن برخوردهای نامناسب كه انتظار ما از دولت گرجستان كه روابط خوبی داریم، این نبود، در تهران وتفلیس تلاش هایی صورت گرفت.
وی افزود: این موضوع تمام شدنی نیست و اعتراض و گلایه و تذكر خود را به این كشور منتقل كرده ایم. پرونده به صورت جدی مفتوح است و با هماهنگی هایی این بحث را دنبال می كنیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: برای ما این نوع رفتار ماموران فرودگاه قابل قبول نیست، البته مقامات سیاسی از این موضوع ابراز تاسف و نكرانی كرده اند و قرار شد موضوع پیگیری شود ولی تمهیداتی را مورد بررسی قرار دادیم و در روزهای آینده اقداماتی را صورت خواهیم داد.
قاسمی افزود: در فضای دیگری با دولتمردان گرجستان صحبت خواهیم كرد و اجازه نخواهیم داد حق وحقوق ایرانیان به این شكل خدشه دار شود و دولت آن كشور نتواند مانع این نوع رفتار شود.
وی ادامه داد: شاهد وجود برخی گروه ها یا شركت های سودجو هستیم كه از فرصت و فضای نبود روادید میان دو كشور استفاده می كنند وبا دروغ برخی وعده ها را برای گمراه كردن برخی ایرانیان برای گرفتن برخی امتیازات انجام می دهند كه این مساله هم در حال پیگیری است.
سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: تاكید می كنم ایرانیان اگر اجباری برای رفتن به این كشور ندارند تامل كنند تا موضوع خاتمه پیداكند و امیدوارم دولت گرجستان با توجه به نوع روابط، اقدامات لازم را انجام دهد. ما هر مساله كه بتواند مشكلات را برطرف كند انجام خواهیم داد.
قاسمی گفت: امیدواریم ایرانیان به هنگام ورود به كشورهای دیگر مقررات آن كشور را مورد مطالعه قرار دهند.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص حادثه تروریستی در پاكستان و دلایل احضار سفیر كشورمان در پاكستان و نیز آخرین وضعیت مرزبانان ربوده شده، گفت: وجود برخی نا امنی ها و مشكلات در مرزهای ما وپاكستان موضوع جدیدی نیست .
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: ربایش نیروهای مرزبانی ما و ورود گروه های تروریستی از داخل خاك پاكستان به ایران موضوعی است كه همواره به سرعت و شدت در قبال این موضوع عكس العمل نشان داده ایم ولی بعد از ربایشی كه انجام شد، وزیر امور خارجه با توجه به اهمیت موضوع به این كشور سفر و در راس هیاتی با نیروهای امنیتی ونظامی پاكستان مذاكره كرد.
قاسمی ادامه داد: در این زمینه راهكارهایی برای كار دو سویه مشخص شد و گروه های تروریستی 5 نفر را آزاد كردند و مابقی هنوز در اسارت هستند و از وضعیت آنها اطلاع دقیقی نداریم و این بر عهده دولت پاكستان است كه نسبت به تلاش برای آزادی آنها و تقویت مرزها برای خودداری از ورود گروه های تروریستی اقدام كند.
وی افزود: ما بر امن بودن مرز خود با پاكستان با توجه به روابط تهران و اسلام آباد تاكید داریم واز طرفی با كانون های معاندی در منطقه روبرو هستیم كه سعی دارند روابط را میان دو كشور خدشه دار كنند.
سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه كرد: پس از حادثه اخیر تروریستی در پاكستان ما آن را محكوم كردیم و بر وعده خود برای مساعدت به دولت پاكستان برای اینكه بتوانند مرزها را با شدت بیشتری كنترل كنند، باقی هستیم.
قاسمی گفت: در صحبت با سفیر ایران در اسلام آباد وبررسی موضوع فكر می كنم براساس اطلاعات اشتباهی كه از سوی همان كانون های معاند كه حاضر نیستند مرزهای دو كشور در مسیر درست باشد، عمل شده است.
وی فزود: این موضوع تكذیب شد و بررسی لازم را انجام دادیم و موضوع خاتمه یافته است وباید منتظر بود كه دولت پاكستان تلاش خود را برای آزادی افرادی كه در اسارت تروریست ها هستند، انجام دهد.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری در این خصوص كه این وزارتخانه در رابطه با حضور یك خانم ایرانی در پارلمان كانادا و اصرار بر فشار تحریم آمریكا علیه ایران چه موضعی دارد؟ گفت: نماینده پارلمان كانادا چهره شناخته شده ای است و با برخی گروه های تروریستی ایرانی و ضد ایرانی در سالیان گذشته در تماس جدی بوده است.
قاسمی افزود: وی برای ایجاد مشكل و مانع و فضای منفی برای ایرانیان دریغ نداشته است و این در ادامه رفتارهای بی ربط نمایند پارلمان كانادا بوده است.
وی تصریح كرد: هر فردی با هر نامی و بخصوص اگر ادعا می كند ایرانی است در هر جای جهان جرات دهد كه خواهان تحریم دیگر كشورها نسبت به ایران باشد وجدان ندارد و انسان نیست واین رفتار از سوی هر قومی باشد محكوم است.
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره موضع این وزارتخانه در خصوص خروج وابستگان ایرانی از آمریكا، گفت: این فرد حرف های بی ربط زیادی می زند وتلاش دارد در هر لحظه مشكلاتی را برای ایران ایجاد كند.
قاسمی افزود: ماموریت ایشان تشویش و ایجاد جنگ روانی است ولی در قبال اراده ملت ایران ناچیز خواهد بود و سخنانش یاوه گویی است كه در جهت ایجاد نگرانی مطرح كرده است.
وی در پاسخ به سوالی در این خصوص كه ترامپ در مورد قتل روزنامه نگار عربستانی پای ایران را به میان كشیده است، این سیاست برمبنای چه محوری است؟ گفت: ترامپ اصلا سیاست خارجی ندارد. وی نشان داده كه بامداد كه بلند می شود سیاستی و سخنی را اعلام می كند و نسنجیده و نادانسته وبدون توجه به عواقب آن موضوعی را مطرح می كند.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: پاسخی برای این رفتار ندارم و گذر زمان اذهان عمومی را در مورد قضاوت درباره ترامپ شفاف تر می كند و سخنان عجیبی بود كه نسنجیده و فرافكنانه و بی ربط زده شد و نشان می دهد وی از منطق و انصاف برخوردار نیست و برایش ارزش دلار و میزان فروش سلاح مهمتر از شرافیت انسانی است.
قاسمی در پاسخ به اینكه مواضع ایران در قبال تحولات اخیر فرانسه وبرخورد با معترضان چیست؟ گفت: این یك مساله داخلی فرانسه است ولی آنچه دیده شد و مطالعه كردیم رفتار نیروهای نظامی و انتظامی در قبال افرادی كه در خیابان بودند خشن ونسنجیده و غیر قابل قبول بوده است.
وی ادامه داد: در گذشته هم دولت فرانسه را دعوت كردیم كه در قبال معترضین خویشتن دار باشد و اجازه دهد در فضای مسالمت آمیز اعتراضات انجام شود. البته اخباری دیگری هم وجود دارد از حضور برخی گروه های آنارشیست كه به دلایل مشخص به صحنه آمده اند و از روش های آنارشیستی استفاده كرده و به تخریب و صدمه زدن به دیگران و بخش های ارزشی اقدام می كنند.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: دولت فرانسه به عنوان دولت مسئول بهتر است خویشتن دار باشد واز بكارگیری خشونت و زور جلوگیری كند.
قاسمی در پاسخ به اینكه تغییر موضع تركیه در قبال سوریه آیا روند تازه ای از همكاری ها میان ایران وتركیه ایجاد خواهد كرد؟ گفت: تركیه مواضعی در گذشته دورتر نسبت به سوریه داشت كه انكار نمی شود و اختلاف نظر در گذشته ما نسبت به سوریه با تركیه وجود داشت ولی باید شرایط حال را دید.
قاسمی اضافه كرد: واقعیات خودش را نشان خواهد داد و می تواند كمك كند كه هر كسی مسیر بهتری برقرار كند.
وی در پاسخ به سوالی درباره فرآیند انتخاب سفرا نیز گفت: برای كشورهایی كه سفیران ما ماموریتشان پایان یافته اقدامات شروع شده و اكثریت كشورها نامگذاری شده است و برای معرفی سفرای باقیمانده روند قانونی خود را طی می كند.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به اینكه موضع ایران نسبت به دخالت آمریكا و حمایت از تروریست های پ.ك.ك، گفت: دخالت آمریكا در منطقه و در ارتباط با هر گروهی محكوم است و آمریكا حق ورود به گروه های كشورهای منطقه ندارد.
قاسمی افزود: این از سیاست های غلط است كه می تواند با ایجاد بحران های جدیدی جهان را روبرو كند چراكه این ارتباط با حسن نیست و دلسوزی نیست و دنبال یارگیری هستند تا به اهداف شوم دراز مدت وبلند مدت خود برسند.
قاسمی در پاسخ به سوالی در خصوص اینكه با توجه به جلسه اخیر شورای امنیت و اظهارات تند برخی نمایندگان كشورها در مورد مسایل موشكی ایران آیا قرار نیست گفت وگوهایی با اروپا برای احتمال تاثر پذیری آن در برجام را به نوعی به سمت مثبت تر ببریم، گفت: در گذشته همواره هیچ دو كشوری نبودند كه دارای اشتراكات نظر باشند اما امروز در حوزه برجام بسیاری از كشورهای جهان مواضع مشخص در مخالفت با آمریكا دارند و معتقد به استمرار آن هستند و تلاش می كنند تا ایران بتواند از مواهب مشخص شده استفاده كند.
وی افزود: در سایر مسایل بی شك با موضوعات زیادی رو به رو هستیم كه الزاما مسایل موشكی نیست كه می توانیم با سایر كشورها اختلاف نگاه داشته باشیم، در حوزه مسایل موشكی اختلاف نظر بین ما و برخی كشورهای اروپایی با شدت بیشتر و با برخی كمتر مطرح می شود كه به دلایل مختلف برخی اظهار نگرانی می كنند كه نگرانی بی ربطی است و ناشی از تلاش بدخواهان و آن هایی است كه به جنگ روانی روی آورده اند.
قاسمی اظهار داشت: ما شاهد برخی بیان های منفی و ابراز نگرانی از جانب كشورهای اروپایی و غیر اروپایی درباره مسایل موشكی هستیم، البته سیاست های موشكی ایران منافاتی با قطعنامه ها ندارد و این سیاست دفاعی ملی ما است و ایران به دلیل تجربه تاریخی و منطقه ای كه در آن قرار گرفته نمی تواند مثل سایر كشورهای منطقه با صرف هزینه سنگین و بیهوده برای خود سلاح و امنیت بخرد.
وی خاطر نشان كرد: ما به توانمندی خود متكی هستیم و این مسیر را ادامه خواهیم داد چرا كه هیچ كس نسبت به امنیت ما تضمین نخواهد داد و ایران باید بتواند با توانمندی خود از خود دفاع كند.
وی افزود: البته مساله موشكی ما به عنوان یك قدرت بازدارنده دفاعی است و علیه هیچ كشوری نیست و شعار ما همزیستی مسالمت آمیز و روابط خوب با همسایگان است، ولی نمی توانیم از سیاست دفاعی خود چشم پوشی كنیم و كشورهای اروپایی باید این را درك كنند.
قاسمی یادآور شد: مواضع نماینده انگلیس در این جلسه تند بود و باز هم آنان دچار اشتباه هستند و باید توجه كنند كه شركای آنها سیل سلاح های مخرب را به منطقه ارسال می كنند و فضا را برای ایجاد تنش و جنگ افروزی به وجود می آوردند ولی در قبال مردم ایران كه تجربه تلخی دارند و جنگ سختی را پشت سرگذاشته اند، نگران می شوند و آن را خطرناك می دانند.
سخنگوی وزارت امور خارجه تاكید كرد: موشك های ما برای حمل كلاهك هسته ای و آن نوعی كه می گویند، نیست و نباید به دروغ پردازی های رژیم صهیونیستی متوسل شوند و ما هم این سیاست ها را با دقت و شدت ادامه خواهیم داد و به صلح و امنیت منطقه با حفظ مواضع بین المللی اعتقاد داریم و اجازه نخواهیم داد كه در این حوزه ما را محدود كنند.
وی افزود: ما در مورد همه مسایل جهان با كشورها گفت گو كرده و ذهن آن ها را روشن خواهیم كرد، ولی مذاكره در مسایل موشكی در هیچ شرایطی صورت نخواهد گرفت و امنیت و كیان كشور را كه باید برای آیندگان حفظ كنیم، نمی توانیم قربانی صحبت ها كنیم.
قاسمی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینكه اخیرا رژیم صهیونیستی به اف ای تی اف پیوسته است، آیا این موضوع در نشست 17 فوریه كه در خصوص پیوستن ایران به اف ای تی اف خواهد بود، تاثر گذار است و آیا مسوولان در این زمینه تحلیل های لازم را در دست دارند؟ گفت: وزارت امور خارجه یكی از برنامه هایش تهیه تحلیل ها و در اختیار قرار دادن برای اركان است و این بستگی به نهادهای قانون گذاری دارد كه چه سمت و سویی را انتخاب كنند.
وی افزود: وزارت امور خارجه تلاش های خود را در این زمینه انجام داده و بحث حضور رژیم اسراییل با توجه به ماهیت این رژیم كه از هر بهانه برای تخریب چهره ایران استفاده می كند، اهمیتی ندارد.
قاسمی ادامه داد: ما راه خود را امیدوارانه دنبال می كنیم و امیدواریم به راهكارهایی برسیم كه منافع مردم ایران را تامین كند و با شناختی كه از نهادهای ایرانی داریم مباحث كارشناسی كه مطرح می شود به سمتی برود كه منافع مردم و مصالح كشور را تامین كنیم.
سیام**1053**1058