۲۶ آذر ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۰۶
کد خبر: 83137373
۰ نفر
بیگاری از زندانیان مسلمان در چین

تهران- ایرنا- نیویورك تایمز نوشت، برخلاف تبلیغات پكن، چین از زندانیان مسلمان بازداشتگاهی در غرب این كشور بیگاری می كشد و این زندانیان گزینه ای دیگری جز آنچه پكن ارایه می دهد، ندارند.

به نوشته این روزنامه آمریكایی، در حالی كه پكن با نشان دادن زندانیان مسلمان منطقه 'سین كیانگ ' در تلویزیون از آنها به عنوان كارگران كارخانه یاد می كند، واقعیت این است كه این زندانیان كه پشت چرخ های خیاطی قوز می كنند و لباس می دوزند، راهی جز این ندارند و مصداق بیگاری كشیدن هستند.
حزب كمونیست حاكم چین در تبلیغاتی كه روز به روز ابعاد گستره تری می گیرد، از بازداشتگاه های سین كیانگ به عنوان مراكز ارایه آموزش های شغلی و قرار دادن زندانیان در خط تولید و در نهایت، خلاصی از فقر یاد می كند اما، شواهد حاكی از وجود كار اجباری در این بازداشتگاه هاست كه احتمالا تشدید محكومیت های بین المللی علیه تلاش های چین برای كنترل و القای آموزه های خود به اقلیت مسلمان بیش از 12 میلیون نفری این منطقه را به دنبال خواهد داشت.
تصاویر ماهواره ای، اطلاعات به دست آمده از این منطقه و اسناد رسمی گزارش نشده حاكی از رشد شمار زندانیانی است كه به كارخانه های ساخته شده در داخل یا نزدیكی بازداشتگاه ها فرستاده می شوند. این زندانیان گزینه ای جز قبول مشاغل و پیروی از دستورات ندارند.
'مهمت ولكان كاسیكجی'، پژوهشگر تبعه تركیه كه با مصاحبه با بستگان و اقوام این زندانیان به اطلاعاتی دست یافته است، گفت، این زندانیان نیروی كار بسیار ارزانی برای این كارخانه ها هستند.
درواقع، تبلیغات حزب حاكم چین موید عزم دولت این كشور برای ادامه فعالیت در این بازداشتگاه ها با وجود درخواست مقامات شورای حقوق بشر سازمان ملل برای تعطیلی این بازداشتگاه هاست.
اطلاعات چندانی از زندانیانی كه در این كارخانه ها كار می كنند، در دست نیست. پلیس مانع از نزدیك شدن خبرنگاران خارجی به این بازداشتگاه ها می شود و در نتیجه امكان مصاحبه وجود ندارد.
به نوشته نیویورك تایمز، دولت سین كیانگ به سوالات فاكس شده درباره این كارخانه ها پاسخی نداد.
پژوهشگران تخمین می زنند حدود یك میلیون مسلمان در این بازداشتگاه ها باشند. دولت چین درصدد است با بازداشت بدون محاكمه مسلمانان و به كارگیری از آنها در كارخانه ها به نوعی از طریق كار به بازآموزی و واداشتن آنها به وفاداری به حزب كمونیست بپردازد.
بخش زیادی از لباس و اجناس تولید شده در شین جیانگ روانه بازار داخلی و آسیای میانه و بخشی نیز راهی آمریكا و اروپا می شود.
آساق**1088 **1600