۲۶ آذر ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۰۳
کد خبر: 83137169
۰ نفر
تایلند 2018، پیشتازی اقتصاد بر سیاست

كوالالامپور- ایرنا - تایلند كه بتازگی ریاست اتحادیه جنوب شرق آسیا' آسه آن' را برعهده گرفته، اگرچه نتوانست امسال نیز شاهد برگزاری انتخابات سراسری باشد، اما رویدادهای مختلف اقتصادی و كسب جایگاه مهم منطقه ای، انتظارها را برای بازتر شدن فضای سیاسی و برگزاری نهایی انتخابات در سال آینده این كشور افزایش داده است.

تایلند یا سیام سابق ، كشوری در شبه‌جزیره هندوچین در جنوب شرق آسیاست كه لائوس، كامبوج، مالزی ،میانمار و دریای آندامان همسایه های آن هستند.

* انتخابات سراسری
یكی از مهمترین مواردی كه سالهاست مردم و احزاب سیاسی این كشور انتظار آن را می كشیدند بالاخره هفته قبل با اعلام دولت این كشور تمامی ممنوعیت های فعالیت های سیاسی احزاب در این كشور كه از سال 2014 برای برقراری نظم و امنیت و اصلاحات مورد نیاز در كشور متوقف شده بود، مجددا از سرگرفته شد بنابر اعلام نخست وزیر این كشور پرایوت چان اوچا با عنایت به نزدیكی به انتخابات سراسری 24 فوریه (5 اسفند) كه در این كشور برگزار خواهد شد مردم بایستی شناخت كافی از احزابی كه قصد شركت در انتخابات دارند را داشته باشند از این رو لغو ممنوعیت فعالیت سیاسی احزاب برچیده شد كه این موضوع یكی از قدم های مثبت دولت در كنار اصلاحات بسیار فراوانی كه در سالهای گذشته انجام داده می باشد.
تاریخ این انتخابات تاكنون چندین بار دراین كشور به تعویق افتاده بود.
عرصه سیاسی تایلند از سال 2014 و پس از وقوع كودتای نظامی كه منجر به سرنگونی دولت حاكم شد، تاكنون در انتظار برگزاری انتخابات سراسری است. انتخاباتی كه قرار بود در سال 2017 برگزار شود اما به تاخیر افتاد كه قرار است امسال برگزار شود.
عرصه سیاسی تایلند كه منتظر برگزاری انتخابات سراسری این كشور به منظور حركت در مسیر دموكراسی است، در سال 2017 با رخدادهای مختلف پیرامون برگزاری این انتخابات روبرو بود.
دولت نظامی تایلند پس از كودتای ماه مه سال 2014 وعده داد كه در یك فاصله 18 ماهه نسبت به برگزاری انتخابات اقدام كند، اما عمل به این وعده بر اساس برخی شرایط داخلی این كشور تاكنون به تعویق افتاده است.
'پرایوت چان اوچا' نخست وزیر تایلند كه از ابتدای وقوع كودتا ت چندین بار از برگزاری انتخابات سخن راند اما پایان سال گذشته میلادی نیز دوباره وعده داد كه انتخابات در ماه نوامبر 2018 برگزار می شود، كه این تاریخ نیز به 24 فوریه 2019 (5 اسفند) موكول شد.

*نجات دانش اموزان فوتبالیست اسیر شده در غار
بدون شك میتوان گفت این موضوع یكی از مهمترین اتفاقات رخ داده در طول سال 2018 در تایلند می باشد چرا كه این موضوع به نحوی نظر تمامی جهانیان را به این كشور معطوف نمود و تمامی كشور با همت و همبستگی مثال زدنی دست به دست هم دادند تا این دانش اموزان و معلم آنها را كه در این غار گرفتار شده بودند ، نجات دهند، تا جایی كه بسیاری از افراد متخصص نیز از اقصی نقاط جهان به این تیم نجات پیوستند تا سرانجام پس از 17 روز عملیات طاقت فرسا در عمق جنگل و غارهای صعب العبود بالاخره در روز 10 جولای خبر نجات و بیرون اورده شدن همه دانش اموزان بصورت سالم و سلامت اعلام شد.
در همین راستا سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز در پیامی خطاب به مقامات وزارت امور خارجه تایلند از نجات موفقیت آمیز 12 نوجوان تایلندی از غار تام‌لوانگ‌ ابراز مسرت كرد.
بهرام قاسمی در این پیام نوشت: مردم ایران نیز همپای مردم تایلند نگران این نوجوانان بودند و با نگرانی این خبر را دنبال می كردند. خداوند را سپاسگزاریم كه موهبت زندگی در جمع خانواده را مجدد به این نوجوانان و والدینشان عطا كرد. به روح آن افسر شجاع نیروهای ویژه دریایی تایلند كه جانش را در راه نجات این نوجوانان از دست داد درود می فرستیم.

تایید داروی ضد ایدز تولید شده توسط تایلند
یكی از مهمترین پیشرفت ها و دستاوردهای علمی این كشور در كنار دهها مورد دیگر تاییدداروی تولید شده ضد ایدز در تایلند توسط سازمان بهداشت جهانی بود , تولیدكنندگان این دارو بدنبال ورود به بازارهای جهانی میباشند این دارو كه 'افاویرنز' نام دارد برای اولین در سطح جنوب شرق اسیا توانست تمامی استانداردهای مد نظر سازمان بهداشت جهانی را دریافت و روانه بازار شود.

احداث خطوط مترو و گسترش 6 خط جدید
گردشگران می گویند در بانكوك می توانید به راحتی تمامی وسایل حمل و نقل را بیابید، از تاكسی گرفته تا موتور، تاكسی و حتی قایق هایی كه در رودخانه داخل شهر اقدام به حمل و نقل مسافر می كنند.
ولی از همه اینها كه بگذریم مترو یكی از محبوب ترین وسایل نقلیه شهروندان و گردشگران در تایلند است اما كمبود ایستگاه و عدم دسترسی همه افراد به این وسیله نقلیه یكی از مواردی بود كه دولت كنونی توانست با آغاز احداث 6 خط جدید كه چند روز پیش خط سبز آن احداث و بهره برداری شد این امكان را حتی برای افرادی كه دورتر از شهر قرار دارند فراهم كند تا همه بتوانند با هزینه كم وبدون ترافیك به داخل شهر و دیگر اماكن تردد داشته باشند.
احداث 6 خط طولانی مترو توسط دولت یكی از مهمترین كارهای اقتصادی آن محسوب می شود كه حدود 5 سال طول خواهید كشید ولی بعد از اتمام آن تمامی مناطق شهر توسط این خطوط به هم متصل خواهد شد در ادامه این پروژه ها احتمال اغاز پروژه اتصال دو فرودگاه بانكوك نیز مطرح است كه در صورت ایجاد این خطوط دو فرودگاه بانكوك كه در حالت عادی 2 ساعت از همدیگر فاصله دارند بعد از راه اندازی ان مسافرین قادر به تردد بین دوفرودگاه در زمانی و هزینه كمی خواهند بود .

* توریسم: تبدیل شهرهای ناشناخته به جاذبه های توریستی
تایلند به خودی خود در بحث جذب توریست خارجی زبانزد گردشگران جهانی است .
طبق گزارش بلومبرگ در سال 2017 گردشگران و مسافرین 57 میلیارد دلار در تایلند پول خرج كردند كه این میزان دو برابر میزانی است كه در چین ,ماكا ئو و ژاپن و هنك كنگ خرج شده است .
اما نكته حائز اهمیت این استكه دولت این كشور با برنامه های مختلف درصدد توسعه توریسم داخلی است. سازمان توریسم تایلند برای معرفی یا توسعه توریسم داخلی با شركت های هواپیمایی قرارداد بسته و یارانه ای به انها می دهد تا بلیط ارزان قیمت برای مقاصد داخلی ارائه كند ،
از طرفی هم بسته به تاریخ و دیرینه و آداب و رسوم و ویژگی های جغرافیایی هر شهر تایلند فستیوال هایی طراحی شود تا مردم را به بازدید از این اماكن ترغیب كنند یعنی هم از طرفی برای هر نوع سلیقه ای برنامه ریزی كرده و از طرفی بلیط ارزان هم برای شركت در آن ارائه می شود تا همه اقشار بتوانند سفرهای داخلی را با هزینه كم انجام دهند, كه این نوع خود باعث كمك به اقتصاد مردم و رشد اقتصادی مناطق مختلف و از جمله دورافتاده این كشور می شود.
طبق گزارش های ارائه شده در سال 2017،قریب به 149 میلیون سفر داخلی در تایلند انجام شده كه این سفرها 869 میلیارد بات(26 میلیارددلار ) گردش مالی داشته است.
به طور مثال در یكی از اقدامات عملی كه اخیرا انجام داده شد در مورد شهر 'بوری رام' است كه شاید اسمش فقط با تیم فوتبال معروف این شهر مطرح شده باشد و غیر از این هیچ جذبه یا پتانسیل توریستی نداشته است.
دولت با توجه به همین ویژگی تجهیزات استاندارد بین المللی مسابقات مختلف ورزشی را در این شهر بنا كرد.
دولت تایلند بتازگی با پرداخت3 میلیون دلار امتیاز 3 ساله مسابقات را خریداری كرد تا مسابقات بین المللی موتورسواری در این شهر برگزار شود. این اقدام دولت باعث سرازیر شدن هزاران توریست و سرمایه گذار خارجی به این شهر و قرار دادن آن در صدر اخبار شد.
اكنون مقرر شده تا در شهری كه تا چند وقت پیش كمتر كسی نام آن را شنیده بود، مسابقات اتومبیل رانی اف 1 (فرمول یك ) برگزار شود .

* قرار گرفتن در فهرست 30 قدرت اقتصادی جهان
بانك جهانی با توجه به اصلاح و همگام سازی اصول تجاری تایلند با استانداردهای جهانی در گزارش امسال خود از بهبود وضعیت اقتصادی این كشور خبر داد و بدین سان این كشور در رتبه 27 ام از 190 اقتصاد جهان قرار گرفت.
در همین راستا مسئولان اقتصادی تایلندی با توجه به كسب این رتبه در فهرست بانك جهانی اعلام كردند برای وارد شدن به جمع 20 كشور برتر اقتصادی درجهان امادگی های لازم را تا 2019 انجام خواهند داد تا این جایگاه را نصیب خود كنند.
تایلند در سال 2018 میزبان حدود 23 میلیون گردشگر خارجی بود كه بیشترین شمار این گردشگران از چین وارد تایلند شدند كه در شش ماهه اول 11 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است.
طبق گزارش صندوق بین المللی پول این كشور نیز با افزون بر 69 میلیون نفر جمعیت و 313 هزار كیلومتر مربع در سال 2018 از متوسط رشد اقتصادی 4.1 درصد برخوردار بود.

* كاهش نرخ بیكاری
امسال نرخ بیكاری در این كشور برای اولین بار به زیر یك درصد رسید. بنابر اعلام سازمان امور اقتصادی و توسعه اجتماعی تایلند با توجه به افزایش رشد اقتصادی در سه ماهه سوم سال جاری میزان بیكاری به زیریك درصد، 0.96٪ رسید.

* افزایش سرمایه گذاری های داخلی و خارجی
همچنین بنابر گزارش های دولت تایلند درخواست های سرمایه گذاری داخلی و خارجی كه در سه ماهه اول سال جدید دریافت كرده، بالغ بر 366 پروژه بوده است كه این میزان از پروژه ، 205 میلیارد بات معادل 6.5 میلیارد دلار سرمایه گذاری در تایلند را بهمراه خواهد داشت كه این رقم از سرمایه گذازی نسبت به دوره مشابه سال گذشته 3 برابر رشد نشان می دهد.
براساس گزارش های منتشر شده بیش از 80 درصد این سرمایه گذاری ها در كردیور اقتصادی شرق تایلند برای توسعه صنایع روباتیك , صنعت هوانوردی و تكنولوژی های پیشرفته صرف خواهد شد.
* انتشار اسكناس های جدید
همچنین امسال سری جدید اسكناس های تایلندی با تصویر پادشاه رامای دهم وارد چرخه اقتصادی كشور شد . اسكناس های 20-50 و 100 باتی در مرحله اول در روز چاكری 6 آوریل و اسكناس 500 و 1000 باتی در 28 جولای مصادف با تولد پادشاه عرضه شدند.
'ماها واجیرالونكورن' پس از مرگ پدرش 'بهومیبول' از سلسله چاكری كه به رامای نهم شهرت داشت به عنوان پادشاه جدید و رامای دهم در این كشور انتخاب شد.

**ریاست آسه آن و برگزاری انتخابات مهمترین چشم انداز سال 2019 :
سنگاپور در آذرماه سال جاری پس از برگزاری 33 امین اجلاس سران اتحادیه جنوب شرق آسیا، ریاست سالانه این اتحادیه را به تایلند واگذار كرد تا این كشور جنوب شرق آسیا سال آینده میلادی بر بلوكی دهگانه مدیریت راهبردی داشته باشد.
اجلاس سران آسه آن كه هر ساله در یك مدار دیپلماتیك می چرخد میزبان سال آتی را براساس فهرست الفبایی كشورها انتخاب می كند و تایلند نیز در این جدول پس از سنگاپور قرار گرفته است.
مالزی، اندونزی، سنگاپور، فیلیپین، برونئی، میانمار، كامبوج، لائوس، ویتنام وتایلند اعضای دهگانه 'آسه آن' را تشكیل می دهند كه از سال 1967 تشكیل شده است.
وزارت امورخارجه تایلند اعلام كرده این كشور درسال 2019 دستكم 170 نشست منطقه ای آسه آن را در سطوح مختلف كارشناسی تا وزیران به همراه اجلاس سران این اتحادیه میزبانی خواهد كرد.
انتخابات روز 24 فوریه 2019 (5 اسفند ) نیز برای این كشور بسیار حائز اهمیت است زیرا سرنوشت سیاسی این كشور را در سال آینده و سال های آتی رقم خواهد زد.
گزارش از: علی قلعه بان
آساق**1599**1663**