هدف جشنواره هاي علمي شناسايي صاحبان ايده است

تهران- ايرنا-وزير علوم، تحقيقات و فناوري با اشاره به اهميت برگزاري جشنواره هاي علمي گفت: هدف از برگزاري اين جشنواره ها شناسايي و معرفي صاحبان ايده است.

به گزارش خبرنگار علمي ايرنا منصور غلامي امروز (دوشنبه) در حاشيه مراسم اعطاي جوايز بيستمين دوره جشنواره جوان خوارزمي در جمع خبرنگاران در خصوص اقدامات براي كاربردي شدن طرح ها اظهار داشت: براي كاربردي كردن طرح ها هم مراكز رشد و هم پارك هاي علم و فناوري وجود دارند كه اين مراكز حمايت خود را از ايده هاي برتر و كارهاي گروهي به شكل استارتاپ به عمل مي آورند.
وي ادامه داد: در طرح هاي صرفا علمي هم دانشگاه هاو مراكز پژوهشي حمايت مي كنند و آمادگي كمك دارند.
وزير علوم، تحقيقات و فناوري باره تسهيلات براي تجاري سازي طرح ها افزود: يك بحث كلي براي حمايت از صاحبان ايده وجود دارد و دنبال اين هستيم كه حمايت از جوانان را در پارك ها و مراكز رشد ببريم تا از ظرفيت جوانان استفاده شود.
وي تاكيد كرد: صندوق هاي حمايت پژوهشگران و نوآوري و شكوفايي وجود دارند كه از صاحبان ايده حمايت كنند.
منصور غلامي در مورد اهداف جشنواره هاي علمي و جشنواره خوارزمي نيز توضيح داد: اين جشنواره ها با هدف معرفي استعدادهاي برتر علمي است تا در درجه اول شناسايي استعدادها و معرفي آنها به جامعه علمي انجام شود. اگر ايده كاربردي باشد قطعا به بخش صنعت و نهادهاي متولي كه مي توانند از ايده ها براي تبديل به فناوري استفاده كنند، ارجاع خواهد شد.
وي گفت: بسياري از جشنواره هاي علمي امروز اصحاب داراي ايده را به مراكز مختلف معرفي مي كنند.
وزير علوم در مورد همكاري با وزارت صنعت براي تجاري شدن طرح ها خاطرنشان كرد: معمولا بعد از جشنواره افرادي كه برتر هستند به سمت دستگاه هايي كه مي توانند از آنها بهره ببرند معرفي مي شوند؛ وظيفه وزارت علوم و معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري اين است كه از آنها حمايت كنند تا به سمت كاربردي شدن پيش بروند.
وي تاكيد كرد: رخي دستاوردهاي ارائه شده در اين جشنواره در نوع خود قابل توجه هستند.
جشنواره هاي بين المللي و جوان خوارزمي توسط سازمان پژوهش هاي علمي و صنعتي ايران از سازمان هاي تابعه وزارت علوم، تحقيقات و فناوري برگزار مي شوند.
جشنواره جوان خوارزمي مختص افراد زير 35 سال است و برگزيدگان جشنواره دانش آموزي خوارزمي نيز همزمان با اين جشنواره تقدير مي شوند، بخش بين الملل جشنواره خوارزمي نيز براي افراد بالاي 35 سال همه ساله در سطح بين المللي برگزار مي شود. بنياد ملي نخبگان نيز از برگزيدگان جشنواره هاي خوارزمي حمايت مي كند.
جشنواره خوارزمي قديمي ترين جشنواره در زمينه علوم فني و مهندسي در ايران است و از 1366 آغاز به كار كرد و در بخش بين الملل امسال سي و دومين دوره و در بخش جوان بيستمين دوره را پشت سر مي گذارد.
مراسم اعطاي جوايز برگزيدگان بخش بين الملل هر ساله همزمان با دهه فجر در بهمن و بخش جوان همزمان با هفته پژوهش و فناوري هفته پاياني آذر (امسال 24 تا 30) برگزار مي شود.
اين دو رويداد علمي و پژوهشي با هدف ارج نهادن به مقام والاي پژوهشگران، نوآوران و فناوران، ترويج فرهنگ كارآفريني، دانش بنيان و تجاري سازي نتايج تحقيقات به شناسايي مخترعان و پژوهشگران برتر كشور مي پردازند.
بخش دانش آموزي اين جشنواره را مركز ملي پرورش استعدادهاي درخشان و دانش پژو‌هان جوان وزرات آموزش و پرورش با همكاري دانشگاه تربيت دبير شهيد رجايي و سازمان پژوهش هاي علمي و صنعتي ايران برگزار مي‌كند.
علمي**9157**1440