افزایش نرخ ارز به واحدهای صنعتی گلستان رونق داد

گرگان - ایرنا - معاون صنایع كوچك شركت شهرك های صنعتی گلستان با بیان این كه نوسانات نرخ ارز باعث رغبت بیشتر برای صادرات و به تبع آن رونق تولید در شهرك ها و نواحی صنعتی استان شده است، گفت: اكنون شمار زیادی از واحدهای صنعتی منطقه فعالیت خود را از یك به دو تا سه نوبت افزایش داده اند.

به گزارش ایرنا سید رضا مُسلّمی عقیلی یكشنبه در نشست اعضای شورای اطلاع رسانی شركت شهرك های صنعتی گلستان به میزبانی خبرگزاری جمهوری اسلامی مركز استان با گلایه از برخی افراد كه عنوان می كنند واحدهای تولیدی در شهرك ها و نواحی صنعتی گلستان رونق چندانی ندارند، افزود: اكنون 30 درصد از واحدها در شهرك ها و نواحی صنعتی استان تعطیل یا كم كار هستند كه در شرایط عادی هم تولید كننده نبودند و علت تعطیلی 60 درصد آن ها به كم تجربه گی یا اختلافات درون مدیریتی برمی گردد.
مسلمی همچنین به برگزاری نخستین رویداد استارت آپی با محوریت صنایع تبدیلی و تكمیلی كشاورزی به منظور حمایت از واحدهای تولیدی مرتبط و فعال در شهرك ها و نواحی صنعتی استان طی روزهای 27 تا 29 آذر ماه جاری در دانشگاه علوم كشاورزی و منابع طبیعی گرگان اشاره كرد و آن را فرصتی بویژه برای جوانان خواند.
همچنین مدیر عامل شركت شهرك های صنعتی گلستان در این نشست گفت كه در چله انقلاب اسلامی و همزمان با دهه فجر امسال یك هزار و 500 میلیارد ریال سرمایه گذاری در نواحی صنعتی استان بهره برداری یا كلنگ زنی می شود.
حجت الله خلیل زاده اظهار داشت: مراسم بهره برداری و كلنگ زنی از این طرح ها به طور همزمان با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت انجام خواهد شد.
وی با تاكید بر كاركرد موثر رسانه های ارتباط جمعی در رفع مسائل و مشكلات شهرك ها و نواحی صنعتی گلستان به منظور جذب سرمایه گذار و رونق واحدهای تولیدی، گفت: ضروریست بیش از گذشته و به درستی از این ظرفیت در رونق صنعت منطقه استفاده شود.
همچنین در این نشست قائم مقام صدا و سیمای مركز گلستان و مشاور رسانه ای استاندار ضمن تاكید بر استفاده از روش های نوین اطلاع رسانی در معرفی دستاوردهای اقتصادی در دهه فجر، ایده های پیشنهادی از جمله معرفی 40 واحد تولید كننده برتر، رونمایی از كتاب كارآفرینان برتر، برپایی تور صنعتی بازدید برای مسوولان روابط عمومی دستگاه ها و رسانه ها و تبلیغاتی محیطی را مورد بررسی قرار دادند.
طبق گزارش شركت شهرك های صنعتی گلستان 23 شهرك، ناحیه صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی اترك برای سرمایه گذاری آماده شده كه تا پایان شهریور امسال 736 واحد در این بخش ها با سرمایه گذاری هشت هزار و 308 میلیارد ریال و ایجاد اشتغال برای 13 هزار و 519 نفر به بهره برداری رسید.
واحدهای فعال در شهرك ها و نواحی صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی اترك گلستان 27 درصد در بخش شیمیایی، 25 درصد در حوزه صنایع غذایی و آشامیدنی، 16 درصد در بخش فلزی، 9 درصد سلولزی، هفت درصد در بخش كانی غیرفلزی و بقیه در بخش برق و الكترونیك و نساجی و خدمات فعال هستند.
استان گلستان طبق سرشماری نفوس مسكن سال 1395 یك میلیون و 869 هزار نفر جمعیت را در 14 شهرستان جای داده و اقتصاد ساكنان آن بویژه در مناطق روستایی بر پایه كشاورزی استوار است.
6204/2729