رسانه ها از حاشیه به متن آمده اند

تهران - ایرنا- عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: در حال حاضر رسانه‌ ها از حاشیه به متن آمده ‌اند، بنابراین، هر چه بر مهارت ‌های رسانه ‌ای تاكید كنیم ، به نحو بهتری قادر خواهیم بود دستاوردهای خود را در حوزه رسانه ارائه كنیم .

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، علیرضا عبداللهی نژاد عصر یكشنبه در نشست علمی و تخصصی« پژوهش، فناوری و رسانه‌ها؛ نقش رسانه‌ها در معرفی، تبیین و تشریح دستاوردهای علمی، فناورانه دانشگاهی» در سالن اجلاس سران، اظهار كرد: طبق گفته رئیس دانشگاه اهواز، در شرایط تحریم كشور یكی از 10 گره اصلی وزارت نفت به دست توانمند پژوهشگران و ایده‌ پردازان دانشجو از طریق ساخت دستگاه‌ هایی برای استخراج نفت صورت گرفت.
وی در باره اقدامات انجام شده در حوزه مقابله با ریزگردها، افزود: اكنون با كمك پژوهشگران دانشگاهی در این حوزه اقدامات مناسبی انجام شده است و در حال حاضر دانشگاه ‌های مختلف حوزه علوم انسانی نیز فعالیت متفاوتی را در این راستا انجام می دهند.
عبداللهی‌نژاد با اشاره به سخنرانی امروز معاون اول رئیس‌جمهوری در نوزدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده كشور اظهار كرد: با توجه به نقش اساسی دانشگاه‌ها در حل مشكلات ، دكتر جهانگیری نیز امروز بر فعال‌ترشدن آنها به منظور رفع چالش‌های موجود تاكید كرد.
سخنران پایانی این نشست، حمیدرضا مدقق سردبیر گروه علم و فناوری شبكه خبر سیما بود. وی در سخنانی، اظهار كرد: فناوری دیجیتال این امكان را فراهم كرده تا برای انعكاس رسانه ای فعالیت های علمی، وابسته به رسانه خاصی نباشیم.
به گفته مدقق، فناوری دیجیتال به ما این امكان را داده است تا پنجره های توزیع متعددی داشته باشیم و خبر دستاوردهای پژوهشی را به شكل متن، فیلم كوتاه، صدا، پادكست و قالب های دیگر و از طریق ابزارهای مختلفی مانند روزنامه، وب سایت و فضای مجازی منتشر كنیم.
مدقق تاكید كرد: تمركز گرایی و توجه اندك به شهرستان ها، توجه بیش از حد به عنصر شهرت، ارائه اخبار تحقیقات در مرحله آزمایشی، تبلیغی بودن و دوری برخی از محققان از رسانه ها، مشكلاتی هستند كه امروزه در زمینه روزنامه نگاری علم با آنها روبه رو هستیم.
وی از شرایط امروز رسانه ای به عنوان همپوشانی« CONVERGENCE» یاد كرد كه دو یا سه رسانه با هم پیوند نزدیك دارند مانند آنچه كه در تلفن همراه مشاهده می كنیم ، فیلم و متن و صدا را با هم در اختیار داریم.
سردبیر گروه علم و فناوری شبكه خبرسیما، اظهار كرد: وضعیت همپوشانی این امكان را فراهم كرده است كه یك نفر بتواند كل فرآیند یك محصول رسانه ای را به تنهایی انجام دهد كه این شرایط اطلاع رسانی را آسان كرده است.
**9492**1601**