آمريكا: براي ادامه مبارزه با داعش در عراق مي مانيم

بغداد - ايرنا - سخنگوي ائتلاف مدعي مبارزه با داعش به سركردگي آمريكا گفت كه داعش در عراق هنوز پايان نيافته و نيروهاي اين ائتلاف براي از بين بردن آن به تلاش هاي خود ادامه مي دهند.

به گزارش ايرنا، 'شان ريان' روز يكشنبه در يك مصاحبه مطبوعاتي در بغداد همچنين اذعان كرد كه درحال حاضر بيش از پنج هزار و 200 هزار نيروي نظامي آمريكا در خاك عراق مستقر هستند.
وي گفت كه از بيان جزييات بيشتر بخاطر - به گفته او - دلايل امنيتي معذور است.
آمار دقيق و رسمي از تعداد نيروهاي نظامي آمريكايي در عراق وجود ندارد و مقامات آمريكايي هر بار ادعايي در اين خصوص مطرح مي كنند از سوي ديگر منابع عراقي نيز از افزايش روزافزون اين نيروها و تعداد پايگاه هاي نظامي آمريكا در اين كشور با هدف حضور دايمي ابراز نگراني مي كنند.
اظهارات امروز سخنگوي ائتلاف مدعي مبارزه با داعش درحالي است كه درخواست ها براي خروج نيروهاي نظامي خارجي بويژه آمريكايي ها كه سال 2014 به بهانه مبارزه با داعش به عراق آمدند، در هفته هاي اخير افزايش يافته است.
عراقي ها با اشاره به گذشت يك سال از شكست نظامي داعش، باقيماندن نيروهاي ائتلاف مدعي مبارزه با داعش كه عمدتا آمريكايي هستند را بي دليل و اصرار بر آن را با اهداف ديگري بجز مبارزه با تروريسم عنوان مي كنند.
سخنگوي ائتلاف مدعي مبارزه با داعش امروز با بيان اين كه داعش، هنوز كاملا از بين نرفته است، در سخناني عجيب از نيروها و مسوولان عراقي خواست از صحراي الانبار (شمال غرب) ديدن كنند و از وجود و حضور هسته هاي داعشي در اين منطقه آگاه شده و براي از بين بردن آن تلاش كنند.
وي گفت: هنوز زود است كه بگوييم داعش در عراق به پايان رسيده است، هسته هاي آنها در مناطقي در كركوك و جبل حمرين نيز فعال هستند.
رايان همچنين مدعي شد كه هدف ائتلاف آن است كه عراق يكپارچه باشد.
سخنگوي ائتلاف افزود: نيروهاي اين ائتلاف با همه نيروهاي تعريف شده در چارچوب دولت عراق تعامل دارد و اين بغداد است كه نحوه تعامل ما با الحشد الشعبي و اين كه چه نيروهايي را بايد آموزش دهيم و چه نيروهايي در مناطق مستقر شوند مشخص مي كند.
واشنگتن معمولا از الحشد الشعبي كه يكي از نيروهاي رسمي و قانوني زير نظر فرماندهي كل نيروهاي مسلح اين كشور (نخست وزيري) است و نقش عمده اي در شكست داعش داشته است، بعنوان شبه نظاميان ياد كرده و خواستار انحلال آن هستند.
مجلس نمايندگان آمريكا اخيرا در مصوبه اي برخي گروههاي مقاومت اسلامي زير مجموعه الحشد الشعبي را در ليست سياه ادعايي خود از تروريسم قرار داد.
موضوع تعداد واقعي و نيز زمان خروج نيروهاي نظامي خارجي در قالب ائتلاف مدعي مبارزه با داعش كه عمده آنها آمريكايي هستند طي يك سال گذشته از جمله مهمترين مباحث سياسي در عراق بوده است.
در روزهاي اخير برخي نمايندگان پارلمان عراق از عزم برخي احزاب سياسي اين كشور براي تصويب قانوني براي تعيين جدول زماني خروج كامل و دايمي نيروهاي خارجي و بويژه آمريكايي از خاك عراق خبر مي دهند.
نيروهاي مقاومت و برخي احزاب سياسي عراق تاكنون بارها هشدار داده اند كه ادامه حضور نظامي آمريكا در عراق پس از شكست نظامي داعش، اشغالگري است و اگر پايان نيابد همچون قبل به عنوان نيروهاي اشغالگر با آنان رفتار خواهد شد.
نيروهاي آمريكايي و همپيمانان كه از سال 2003 به بهانه داشتن سلاح كشتار جمعي كه بعدا دروغ بودن آن ثابت شد، عراق را اشغال كردند اما سرانجام در سال 2011 بدليل ناكامي ها و ضربات سختي كه از مقاومت اسلامي عراق خوردند مجبور به ترك خاك عراق شدند، آنها در سال 2014 اين بار به بهانه مبارزه با داعش در قالب ائتلاف مدعي مبارزه با اين گروهك تروريستي دوباره وارد خاك عراق شدند.
حضور مجدد نظامي آمريكا در عراق و دخالت هاي آشكار سياسي در مسائل داخلي اين كشور، تاكنون بارها مورد اعتراض شخصيت ها و احزاب عراقي قرار گرفته است و حتي پارلمان سابق عراق قانوني را تصويب كرد كه بر اساس آن دولت وقت موظف شد جدول زماني خروج نيروهاي آمريكا از خاك عراق را تهيه و اعلام كند اما با گذشت يك سال گزارشي درخصوص اقدامات احتمالي در اين خصوص منتشر نشده است.
خاورم*4**380**