عمليات فيزيكي سد چپرآباد اشنويه به پايان رسيد

مهاباد- ايرنا- فرماندار اشنويه گفت: عمليات فيزيكي بدنه سد چپرآباد اين شهرستان به پايان رسيده و هم اكنون كار خريد اراضي مخزن سد براي پايان كار و بهره برداري از آن آغاز شده است.

اسعد خضري روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: با پايان يافتن عمليات فيزيكي بدنه اين سد هم اكنون لايروبي رودخانه كاني رش به منظور انتقال آب از سد به رودخانه گادر و درياچه اروميه با هدف كمك به احياي درياچه اروميه درحال انجام است.
وي ادامه داد: بخشي از اراضي مخزن سد به ميزان 255 هكتار خريداري شده و خريد حدود 300 هكتار ديگر از اين اراضي در حال انجام است.
خضري افزود: براي احداث اين سد و خريد بخشي از اراضي مخزن آن تاكنون بيش از يكهزار ميليارد ريال هزينه شده است.
وي هدف از احداث سد چپرآباد را تامين آب زيست محيطي درياچه اروميه، تامين آب شرب شهرهاي اشنويه، نقده و نالوس به مقدار 12.3 ميليون مترمكعب و تامين آب يكهزار و 53 هكتار از اراضي كشاورزي اين شهرستان عنوان كرد.
فرماندار اشنويه اظهار اميدواري كرد با تامين به موقع اعتبارات لازم اين سد در سال آينده كار آبگيري سد آغاز و مورد بهره برداري قرار بگيرد.
به گزارش ايرنا، سد مخزني چپرآباد اشنويه در جنوب آذربايجان غربي در فاصله 65 كيلومتري اروميه و در 10 كيلومتري جنوب شرقي اشنويه در مسير جاده آسفالته اشنويه - پيرانشهر روي رودخانه كاني رش از سرشاخه هاي گدار چاي در حال ساخت است.
اين سد از نوع خاكي باهسته رسي است كه طول تاج آن 486 متر و ارتفاع ان از پي 34 متر است؛ ميزان حجم مفيد مخزن آب 37.6 ميليون مترمكعب است و ميزان نرمال حجم مخزن آب 46.5 ميليون متر مكعب است.
علاوه بر آب رودخانه كاني رش كه حدود ۳۵ ميليون متر مكعب است، حدود ۹۵ ميليون متر مكعب نيز از حوضه لاوين چاي و از طريق سد سيلوه به مخزن سد اشنويه انتقال داده خواهد شد.
عمليات اجرايي اين سد از سال 1382 آغاز شده است.
اشنويه با بيش از 70 هزار نفر جمعيت در جنوب آذربايجان غربي و هم مرز با كشورهاي عراق و تركيه واقع شده است.
9870/6185/7129

سرخط اخبار استان‌ها