۲۵ آذر ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۵۸
کد خبر: 83135978
۰ نفر
كشف مقبره كاهن مصر باستان با قدمت بیش از 4 هزار سال

تهران- ایرنا- باستان شناسان مصری مقبره كاهن را كه قدمت آن به بیش از چهار هزار و 400 سال پیش برمی گردد، در منطقه سقاره در جنوب قاهره كشف كردند.

به گزارش روز یكشنبه گروه فرهنگی ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، «خالد عنانی» وزیر باستان شناسی مصر با اعلام اینكه این كشف، جدیدترین اكتشاف سال 2018 است، گفت كه این مقبره، یك آرامگاه خصوصی است و به طور فوق العاده ای محفوظ مانده است.
وی افزود: این مقبره، رنگ آمیزی شده و حاوی پیكره متعلق به یك كاهن عالی رتبه با قدمت بیش از چهار هزار و 400 ساله است كه «واح تی» نام داشته كه در دوره پنجمین پادشاهی (دودمان پنجم) مصر می زیسته است.
مقبره كشف شده با تصاویری مزین شده است كه این كاهن سلطنتی را به همراه مادر، همسر و دیگر اعضای خانواده وی به نمایش می گذارد و چند مجسمه رنگین از «واح تی» و اعضای خانواده اش در این مقبره حفظ شده است.
باستان شناسان مصری ماه گذشته از كشف هفت مقبره در منطقه سقاره خبر دادند كه قدمت برخی از آنها به بیش از شش هزار سال پیش باز می گشت.
هرم پلكانی جوزر در منطقه سقاره واقع است، این هرم، یك بنای یادبود بیش از چهار هزار و 600 ساله است كه این مكان را تحت الشعاع قرار داده است.
این مقبره كه به دست ایمهوتپ معمار مصر باستان برای جوزر از فراعنه مصر ساخته شد، در اصل 62 مصر ارتفاع داشت و قدیمی ترین بنای تماما سنگی جهان به شمار می رود.
دودمان پنجم از حدود دو هزار و 500 سال قبل از میلاد تا دو هزار و 350 قبل از میلاد بر مصر حكمرانی كرد.
مصر، امسال از كشفیات باستانی بسیاری خبر داده است، مقام های این كشور امیدوارند كه یافته های جدید، تصویر این كشور در خارج را شفاف تر كند و گردشگرانی را كه پس از انقلاب سال 2011 از سفر به این كشور روی گرداندند، برای بازگشت به مصر علاقه مند كند.
فراهنگ**9109** 1055