امارات: سياست هاي تركيه عليه عربستان قابل قبول نيست

تهران-ايرنا- انور قرقاش وزير مشاور در امور خارجه امارات كه كشورش متحد جنايات سعودي در يمن ودر حمايت از عربستان در پرونده قتل جمال خاشقچي روزنامه نگار منتقد مدت ها سكوت اختيار كرده بود، از سياست هاي تركيه در هدف قرار دادن عربستان انتقاد كرد.

به گزارش روز شنبه ايرنا، محمد بن زايد وليعهد ابوظبي كه طي سال هاي اخير در ظاهر پا به پاي عربستان و همسو با سياست هاي آن، اما در واقع براي تحقق اهداف و منافع خود گام برداشته، با مطرح شدن موضوع قتل خاشقچي مدت ها درباره آن سكوت كرده و هيچ اقدام موثري انجام نداده است.
قرقاش در صفحه توئيتر خود امروز (شنبه) نوشت: حمله هدفمند قطر عليه عربستان و رهبران آن چيز جديد يا عجيبي نيست بلكه احياي شيوه مسجل و ثابت شده دوحه براي هدف قرار دادن همسايگانش است. تلاش تركيه در ادامه اين تلاش قطر براي هدف قرار دادن رياض نيز به جايگاه آنكارا در منطقه لطمه خواهد زد و باعث تضعيف نفوذ آن در منطقه مي‌شود.
قرقاش در حالي از تركيه انتقاد كرده كه رجب طيب اردوغان رئيس جمهوري تركيه روز جمعه ضمن انتقاد از عربستان در قضيه قتل خاشقچي، از رياض خواست كه عاملان قتل اين روزنامه نگار را به تركيه تحويل دهد.
اردوغان گفت: كشورش نمي تواند حادثه قتل جمال خاشقچي را به فراموشي بسپارد و تنها اين كشور پيگير اين جنايت است.
جنايت قتل خاشقچي روزنامه نگار مطرح عربستاني و ستون نويس واشنگتن پست، واكنش و خشم شديد جهاني عليه سران سعودي و به ويژه شخص بن سلمان را ايجاد كرده است و بسياري از سناتورهاي آمريكايي كه روزي دوست و همپيمان بن سلمان بودند، امروز و پس از قتل خاشقچي به مخالف سرسخت وي تبديل شدند.
روابط تركيه و عربستان در پي قتل خاشقچي در كنسولگري عربستان در استانبول، وارد مرحله جديدي از تنش شده است.
روابط قطر با چهار كشور عربي (عربستان، امارات، بحرين و مصر) نيز از يك سال و نيم قبل قطع شده است و اين چهار كشور از سرگيري روابط با دوحه را به پذيرش شروط آنها از جمله كاهش روابط دوحه با ايران، توقف حمايت قطر از اخوان‌المسلمين و حماس منوط كرده اند.
خاورم**9329**1859