۲۴ آذر ۱۳۹۷،‏ ۱۶:۴۰
کد خبر: 83135294
۰ نفر
ظریف: موشك های ایران قابل مذاكره نیست

تهران-ایرنا- محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با تاكید بر اینكه واشنگتن قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل را نقض كرده و در موقعیتی نیست كه در این باره به ایران اتهام بزند، تصریح كرد: موشك های ما قابل مذاكره نیست.

به گزارش ایرنا، ظریف روز شنبه در مصاحبه با خبرنگار شبكه قطری 'الجزیره' ضمن رد اظهارات مقامات آمریكایی در خصوص نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل توسط ایران، درباره برنامه موشكی تهران و ادعاهای مقامات آمریكا در این باره پاسخ داد.
خبرنگار الجزیره در حاشیه نشست بین المللی دوحه از ظریف سوال كرد كه نظر شما درباره اینكه دولت « ترامپ» ایران را به دلیل آزمایش‌ های موشك بالستیك به نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت متهم كرده است، چیست؟
وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ گفت: اول از همه اینكه، موشك‌ های ایران، برای دفاع هستند و ما به آنها برای بازدارندگی نیاز داریم. ما در منطقه‌‌ بسیار كمتر از هر كشوری منابع برای هزینه‌های نظامی صرف می‌ كنیم و به همین جهت ما از همان اول هم گفتیم كه موشك‌های ما قابل مذاكره نیستند.
ظریف تاكید كرد: موضوع دوم آن كه آمریكا با خروج از برجام، به صراحت قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل را نقض كرده است و در نتیجه آنها در موقعیتی نیستند كه بخواهند درباره آن قطعنامه حرف بزنند چرا كه آنها تلاش كردند كه این قطعنامه را از بین ببرند اما به رغم تلاش‌ های آنها این قطعنامه همچنان پابرجا است.
وی افزود: نكته سوم، قطعنامه 2231 ، ایران را از آزمایش كردن موشك‌ ها منع نمی ‌كند بلكه از آزمایش موشك‌ هایی كه برای حمله كلاهك هسته ای باشد منع كرده در حالی كه به گواه آژانس بین المللی اتمی فعالیت های هسته ای ایران برای اهداف صلح آمیز است.
ظریف درباره اقدامات یك سال اخیر دولت آمریكا علیه ایران گفت: ترامپ به هر دلیلی تصمیم به خروج از برجام گرفته و اگر حالا می ‌خواهد با ایران مذاكره داشته باشد، این گفت ‌وگوها باید هدف مشخصی را دنبال كند.
وی در ادامه با كنایه به مذاكرات رئیس ‌جمهوری آمریكا با رهبر كره شمالی گفت: ما صرفا برای فرصت عكس گرفتن (با یكدیگر) و امضای یك سند دو برگی گفت‌وگو نمی‌كنیم.
وزیر خارجه كشورمان در پاسخ به سوال مجری این نشست كه در حال مطرح كردن سوالی با مضمون «مداخله ایران در اوضاع كشورهای منطقه» بود، بلافاصله گفت: مداخله چه كسی؟ این آمریكاست كه در امور منطقه مداخله می ‌كند. كشور ما در منطقه واقع شده است.
مجری برنامه تلاش كرد با تغییر نوع سوال خود، وزیر خارجه را با مطرح كردن «حضور نیروهای ایران در خارج از این كشور» تحت فشار بگذارد، اما ظریف در پاسخ گفت: «این منطقه ما است و هر كجا كه ما نیرویی مستقر داریم و یا مستشار نظامی‌ اعزام كرده ‌ایم،‌ این اقدام كاملا با درخواست مستقیم دولت آن كشور صورت گرفته است. آیا آمریكا می ‌تواند ادعای مشابهی داشته باشد؟
ظریف تاكید كرد: ما قبلا نیز با آمریكا گفت‌ وگو داشته ‌ایم. ما یك سند (توافق) امضا كردیم. به عنوان شخصی كه در مذاكرات برای تنظیم این سند (برجام) حضور داشت باید بگویم كه هیچ سند بهتری از این توافق نمی‌ توانست تنظیم شود و نه ایران و نه آمریكا نمی ‌توانستند به توافق بهتری برسند. بنابراین، جای گفت‌وگو وجود دارد، اما شما ابتدا باید به نتایج گفت‌وگوهایی كه در گذشته داشته ‌اید، پایبند باشید.
وزیر خارجه كشورمان ادامه داد: اولین مرحله، ما باید ببینیم كه آمریكا واقعا مایل است تا نشان دهد هدر دادن وقت برای گفت‌ وگو با آن ها ارزش دارد یا خیر.
مجری برنامه از وی پرسید كه «آمریكا چطور باید این موضوع را نشان دهد» كه ظریف پاسخ داد: با اجرای تعهدات خود ذیل قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل.
ظریف تصریح كرد: هیچ دلیلی برای مذاكره بیشتر وجود ندارد آن هم در شرایطی كه نتایج یك دوره نسبتا طولانی و مذاكرات سخت كه در گذشته انجام گرفته، روی هواست و آمریكا به طور فعال در تلاش است تا این نتایج را تضعیف كند، اقدامی كه تمام جامعه بین ‌المللی به جز اندك انگشت ‌شماری كه به خاطر گرفتن منافع بیشتر از آمریكا، با آن مخالفت كرده ‌اند.
مجری این نشست ادامه داد: شما پاسخ دقیقی به سوال من (درباره چشم‌ انداز گفت‌ وگو با آمریكا) نداده‌ اید كه ظریف پاسخ داد: این تمام جوابی است كه از من خواهید شنید.
وزیر امور خارجه ایران در ادامه درباره هرگونه احتمال گفت ‌وگو با آمریكا در آینده تاكید كرد: ما هرگز با كشوری كه برای ما 12 شرط تعیین كرده، آن هم پس از نقض قطعنامه شورای امنیت كه خودش هم آن را تایید كرده بود، وارد مذاكره نخواهیم شد. اگر قرار بر عمل به یك سری شروط باشد، این ما نیستیم كه باید شروطی را رعایت كنیم بلكه خود آنها (آمریكایی‌ها) هستند كه باید به یك سری شروط پایبند باشند، آن هم با كمتر بی ‌قانون بودن.
ظریف ادامه داد: من از آنها نمی‌ خواهم كه قانونمدار باشند چرا كه این تقریبا غیرممكن است اما من می‌ خواهم كه كمتر بی ‌قانونی كنند.
ظریف در پاسخ به سوالی درباره «میزان اختلافات و مباحثات در ایران در خصوص هرگونه مذاكره و توافق با آمریكا» گفت: خوشبختانه، امروز درباره هر مسئله‌ و موضوعی، در ایران مباحثه‌ ای وجود دارد. طیف و گستردگی دیدگاه ‌ها درباره مسائل مختلف در ایران، درست به میزان گستردگی عقاید و نظرها در هر كجای این دنیاست، در ایران هم این دیدگاه وجود دارد كه گفت ‌وگو با آمریكا حلال تمام مشكلات است و هم این دیدگاه كه گفت‌ وگو با آمریكا بسیار مخرب خواهد بود.

** افق روابط ایران و عربستان
در ادامه مجری برنامه از ظریف درباره چشم انداز روابط ایران و عربستان سعودی به ویژه از زمانی كه «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی در این كشور به قدرت رسیده است، پرسید.
ظریف پاسخ داد: ما در فارسی مثالی داریم كه وقتی شما به خواستگاری می روید 50 درصد مساله حل است. 50 درصد بقیه به پاسخ طرف دیگر آنها بستگی دارد. متاسفانه عربستان به دنبال كاهش تنش ها نیست. در واقع سعودی ها به این معتقد هستند كه افزایش تنش ها به نفع منافع آنها است. ببینید با قطر چه كردند. نگاه كنید به زندانی كردن نخست وزیر یك كشور دیگر. نگاه كنید در یمن چه كردند.
وزیر امور خارجه كشورمان درباره اوضاع یمن نیز گفت: سعودی ها و اماراتی ها با موشك های آمریكایی و انگلیسی یمن را به جهنم تبدیل كرده اند.
وی افزود: نیروهای حوثی (انصارالله) از سلاح هایی استفاده می كنند كه آن ها را در دوران حكومت علی عبد الله صالح از عربستان خریداری كرده بودند.
هجدهمین نشست بین المللی دوحه امروز شنبه با حضور مقامات كشورهای مختلف در دوحه پایتخت این كشور آغاز به كار كرد.
این نشست به مدت دو روز (امروز و فردا) در چهار محور اساسی امنیت، صلح، میانجیگری، پیشرفت اقتصادی و تحولات منطقه برگزار می شود و آینده انرژی و تحولات منطقه مهم ترین محور آن را تشكیل می دهد همچنین در این نشست سیاست گذاری ها و تبعات آن بر ملت ها مورد بررسی قرار می گیرد.
در این نشست شخصیت های بین المللی از جمله 'محمد بن عبدالرحمن آل ثانی' وزیر خارجه قطر، 'آنتونیو گوترش' دبیركل سازمان ملل متحد و 'محمد جواد ظریف' وزیرخارجه جمهوری اسلامی ایران حضور دارند.
خاورم**9329**1586