دامدار دوستدار محیط زیست در شهرستان دشتستان تجلیل شد

بوشهر-اییرنا- مدیركل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: مهدی رستم پور به عنوان دامدار دوستدار محیط زیست روستای شكرك بخش ارم شهرستان دشتستان درپی زنده گیری و رهاسازی موفق یك قلاده پلنگ ایرانی مورد تجلیل قرار گرفت.

به گزارش ایرنا، فرهاد قلی نژاد روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: این دامدار با اطلاع رسانی به موقع به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دشتستان زمینه زنده گیری بدون آسیب یك قلاده پلنگ را فراهم كرده بود.
وی بیان كرد: در كمتر از 2 ماه پیش این اداره كل با استفاده توان كارشناسی و محیط بانی موفق شد یكی از موفق ترین عملیاتهای زنده گیری ، انتقال و رهاسازی پلنگ را در كشور اجرایی كند.
قلی نژاد اظهارداشت: طی آن یك قلاده پلنگ ایرانی كه وارد آغل دامهای یكی از عشایر منطقه شكرك بخش ارم شهرستان دشتستان شده بود زنده گیری و در یكی از مناطق تحت مدیریت سازمان در شهرستان رهاسازی شد.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: با توجه به كار ارزشمند دامدار برای كمك به زنده گیری و رهاسازی یك قلاده پلنگ ایرانی علاوه بر جبران خسارت وارده از این كار ارزشمند وی نیز تجلیل شد.
قلی نژاد یادآور شد: پایش های بعدی منطقه نیز نشان دهنده قبول زیستگاه جدید توسط پلنگ رها شده است.
وی ادامه داد: پلنگ ایرانی یكی از گونه‌های مهم حیات وحش ایران است كه به سبب تخریب زیستگاه و كاهش طعمه و غذا، نیازمند حفاظت است‌.
وی ادامه داد: با توجه به ورود گونه‌های جانوری در اطراف روستاها و در مناطق مسكونی به دلایل مختلف اقدام های لازم به منظور جلوگیری از آسیب به چنین گونه هایی توسط دامداران و روستائیان ضروری است كه در این راستا ساكنان روستای شكرك با مشاركت در زمینه زنده گیری و رهاسازی یك قلاده پلنگ ایرانی نقش بسزا و قابل تقدیری ایفا كردند.
بخش های بوشكان و تنگ ارم شهرستان دشتستان در شرق استان بوشهر زیستگاه پلنگ ایرانی است.
7212/6045