وال استریت ژورنال: قطعنامه سنا هشداری به ترامپ است

تهران – ایرنا – روزنامه محافظه كار وال استریت ژورنال بااشاره به آراء دیشب سنای آمریكا،قطعنامه محكومیت قتل خاشقچی ومسئول دانستن ولیعهد سعودی را مفیدتر از مصوبه لزوم قطع همكاری نظامی ریاض – واشنگتن در جنگ یمن و آن را هشداری به رئیس جمهوری آمریكا دانست.

به گزارش روز جمعه ایرنا، هیأت تحریریه وال استریت ژورنال نوشت: دونالد ترامپ دسته بندی های سیاسی را بر هم می زند و تازه ترین شاهد آن نیز رای پنج شنبه سنا به خاتمه حمایت نظامی آمریكا از جنگ ائتلاف سعودی در یمن است.
طرحی كه برنی سندرز سناتور مستقل ایالت ورمونت و مایك لی سناتور جمهورخواه ایالت یوتا با استناد به قطعنامه اختیارات جنگی مصوب سال 1973ارائه داده بودند با اكثریت 56 به 41 تصویب شد. بر اساس قطعنامه مذكور سربازان آمریكایی باید ظرف 30 روز به كشورشان بازگردند.
تحریریه وال استریت ژورنال با اشاره به نظر پنتاگون مبنی بر آنكه نیروهای آمریكایی پشتیبان سعودی ها در معرض خطر نبوده و قطعنامه مذكور در مورد آنها صدق نمی كند،نوشت:ما علاوه بر این اعلام می كنیم كه این مصوبه دخالتی غیرقانونی در اختیارات فرماندهی كل قوا ریاست جمهوری است.
وال استریت ژورنال با اشاره به آنكه هفت جمهوریخواه نیز این مصوبه را تائید كرده اند نوشت كه حامیان طرح می دانستند كه این مصوبه در مجلس 2018 راه به جایی نمی برد.اما نشان می دهد كه سنا عصبانی است و در مقابل ترامپ قرار گرفته است.
به نوشته وال استریت ژورنال، اقدام مفیدتر دیروز، قطعنامه ای بود كه باب كوركر سناتور جمهوریخواه ایالت تنسی تهیه كرده بود كه بر اساس آن قتل جمال خاشقچی محكوم شده و محمد بن سلمان ولیعهد سعودی مسئول آن شناخته شده است.
وال استریت ژورنال نوشت:این قطعنامه به اتفاق آرا تصویب شد و هرچند كه سیاست آمریكا را تغییر نمی دهد ولی هشداری به كاخ سفید و سعودی هاست كه آمریكا علاوه بر منافع، از ارزش هایش نیز دفاع می كند. سال آینده كه دمكرات ها كنترل مجلس را در دست گیرند، آزادی عمل سیاسی رئیس جمهوری محدود می شود. اگر ترامپ به نحوی انزجار دو حزب جمهوریخواه و دمكرات از قتل خاشقچی را تصدیق نكند، ممكن است كنترل بر سیاست خارجی و اتحاد سعودی - آمریكایی را نیز از دست دهد.
سازمان اطلاعات مركزی آمریكا (سیا) اعلام كرده است كه بن سلمان مسئول مستقیم قتل خاشقچی روزنامه نگار منتقد حكومت سعودی است كه دهم مهر در كنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسید. با این حال ترامپ نتیجه گیری گزارش سنا را نپذیرفته و از بن سلمان حمایت كرده است. او فواید حاصل از فروش تسلیحات به عربستان را یكی از دلایل حفظ روابط با ریاض عنوان كرده است.
سنای آمریكا دیشب با تصویب دو قطعنامه به پایان حمایت نظامی این كشور از جنگ سعودی ها علیه یمن و مسئول شناختن ولیعهد سعودی در قتل یك روزنامه نگار منتقد آل سعود رای داد.
یكی از این قطعنامه ها خواستار پایان حمایت نظامی امریكا از جنگ علیه یمن شده بود كه این قطعنامه با 56 رای موافق در مقابل 41 رای مخالف به تصویب رسید.
قطعنامه دیگر نیز محمدبن سلمان ولیعهد سعودی را مسئول قتل خاشقچی دانسته است. این قطعنامه نیز با اكثریت آرا به تصویب سنا رسید.
اروپام**3092**1590

سرخط اخبار جهان