توسعه روابط با همسایگان برای ایران اهمیت راهبردی دارد

تهران- ایرنا- رئیس دفتر رئیس جمهوری در دیدار با وزیر تجارت تركیه با تاكید بر اینكه توسعه روابط و همكاری‌ با همسایگان برای ایران اهمیتی راهبردی دارد، گفت: باید در راستای توسعه بیش از پیش مناسبات همه‌جانبه ایران و تركیه تلاش كنیم.

به گزارش ایرنا، دكتر محمود واعظی كه عصر پنجشنبه در رأس هیأتی اقتصادی-سیاسی برای دیدار و گفت‌و‌گو با مقامات عالی رتبه تركیه و به منظور انجام مقدمات دیدار آتی رؤسای جمهور دو كشور، به تركیه سفر كرده است، با «رخسار پكجان» وزیر تجارت این كشور دیدار كرد.
وی در این دیدار با تاسف از وقوع حادثه تصادف قطار در تركیه و ابراز تسلیت و همدردی دولت و ملت ایران با مردم و مسئولان این كشور، گفت: روابط ایران و تركیه در سال‌های اخیر مثبت و روبه گسترش بوده است و باید در راستای توسعه بیش از پیش مناسبات تهران-آنكارا تلاش كنیم.
واعظی با اشاره به برگزاری چهار دور نشست شورای عالی همكاری‌های راهبردی ایران و تركیه در قالب دیدار رؤسای جمهور دو كشور و توافقات انجام شده در این نشست‌ها، اظهار داشت: خرسندیم كه در روزهای آتی پنجمین نشست این شورای عالی برگزار می‌شود و این در حالی‌ است كه امروز فضای روابط دو كشور به گونه‌ای شكل گرفته كه می‌توان امیدوار بود با سرعت و تلاش بیشتر به سطح مورد انتظار در مناسبات و تبادلات تجاری و اقتصادی دو كشور دست پیدا كنیم.
وی گفت: توافق رؤسای جمهور دو كشور برای رسیدن به هدف 30 میلیارد دلار در تبادلات تجاری و اقتصادی فی‌ما‌بین، اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد و باید با تلاش بیشتر در راستای دستیابی به آن گام برداریم.
رئیس دفتر رئیس جمهوری خاطر نشان كرد: همچنین باید در راستای رفع موانع از مسیر توسعه همكاری‌های فعالان اقتصادی و بخش‌ خصوصی ایران و تركیه تلاش كنیم.
«رخسار پكجان» وزیر تجارت تركیه نیز در این دیدار با تقدیر از ابراز همدردی دولت و ملت ایران با سانحه دیدگان تصادف قطار در تركیه، گفت: ایران همواره برای تركیه یك شریك راهبردی بوده و برای ما جایگاه ویژه سیاسی و اقتصادی داشته است و خواهد داشت.
وزیر تجارت تركیه برگزاری پنجمین نشست شورای عالی همكاری‌های راهبردی تهران-آنكارا همزمان با سفر آتی دكتر روحانی به تركیه را فرصتی مغتنم برای دستیابی به هدف 30 میلیارد دلاری در مناسبات و همكاری‌های دو كشور دانست و افزود: باید زمینه‌های توسعه سرمایه‌گذاری‌ و همكاری مشترك دو كشور را فراهم كرده و در راستای گسترش آن تلاش كنیم.
وی با بیان اینكه هیچ مشكل و مانعی در مسیر توسعه روابط و همكاری‌های همه جانبه ایران و تركیه وجود ندارد، اظهار امیدواری كرد: روابط و رایزنی بیشتر مسئولان عالی رتبه دو كشور موجب توسعه روزافزون مناسبات فی مابین شود.
سیام*1834