۲۳ آذر ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۴۷
کد خبر: 83133926
۰ نفر
پشتوانه امنیت ملی ما مردم هستند

تهران- ایرنا- وزیر امور خارجه كشورمان گفت: رعایت حقوق بشر یك الزام اخلاقی برای ایران نیست بلكه یك ضرورت امنیت ملی است. مردم را به عنوان پشتوانه امنیت ملی خودمان نیاز داریم و ما بدون مردم، هیچ هستیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، محمدجواد ظریف روز جمعه در چهارمین كنگره سراسری حزب ندای ایرانیان اظهار داشت: سیاست خارجی حوزه منافع ملی است و حوزه درگیری منافع جناحی نیست. من خوشحال شدم كه آقای خرازی جلسه را تشكیل دادند و از احزاب مختلف از جمله احزاب اصولگرا دعوت كردند كه در مورد محور منافع ملی و ضرورت تمركز بر منافع ملی و رعایت ملاحظات منافع ملی در همه بخش‌های سیاسی داخلی بحث و گفت و گو شود.
وی ادامه داد: ایران ما كشور قدرتمند و تاثیرگذاری است و ما همواره تاثیرگذار بوده ایم و تاثیرگذار خواهیم ماند. این یك واقعیت است كه در چهل سال گذشته كه هیچ، در هفت هزار سال گذشته ثابت شده است و ان شاءالله در آینده هم كماكان به ثبوت خواهد رسید.
وزیر امور خارجه ادامه داد: آنچه كه ایران را قدرتمند كرده بیش از هرچیز مردم ایران است و این مردم ایران هستند كه مبنای قدرت ما هستند.
وی خاطرنشان كرد: به محیط اطراف نگاه كنید هر چه را كه می خواهید به عنوان مبنای قدرت در نظر بگیرید؛ اگر ظرفیت اقتصادی مبنای قدرت است، اگر مبنای قدرت هزینه‌های نظامی است، اگر مبنای قدرت داشتن سلاح هسته ای است، اگر مبنای قدرت حمایت خارجی است، در همه این عوامل همسایگان ما از ما جلوتر هستند.
ظریف افزود: یكی از همسایگان ما عضو ناتو است. دو همسایه هم بمب هسته ای دارد، هزینه‌های تسلیحاتی تعدادی از آنها چه داخلی و چه بر اساس هر فرد ده‌ها برابر ماست.
وزیر امور خارجه ادامه داد: هزینه تسلیحاتی و بودجه دفاعی ایران برای هر فرد در كل منطقه خاورمیانه پایین‌ترین است، مصر دومین كشور بزرگ خریدار اسلحه در خاورمیانه است كه بیشتر این سلاح ها كه كمك نظامی می دهند، در هزینه تسلیحاتی نمی آید.
وی با بیان اینكه عربستان سعودی سال گذشته 69 میلیارد دلار هزینه خرید سلاح كرد، افزود: جمهوری اسلامی با همه هر چیزی كه دارد، كل بودجه دفاعی آن زیر 16 میلیارد دلار است. آنچه كه ما را قدرتمندترین كشور منطقه كرده مردم است و این مردم هستند كه توانستند كشور ما را قدرتمند كنند.
وی با اشاره به اظهارات یكی از سناتورهای آمریكا اظهار داشت: وی گفته است اگر ما پشت عربستان نبودیم، ظرف یك هفته سعودی ها مجبور بودند فارسی حرف بزنند. ترامپ می‌گویند عربستانی ها دو هفته بدون ما زندگی نمی‌توانستند بكنند.
ظریف گفت: من به عنوان یك مسلمان شرمم می آید و به عنوان فردی كه در این منطقه زندگی می‌كند، احساس خجالت می كنم كه در مورد همسایگان ما چنین می‌گویند. اما همزمان افتخار می‌كنم كه بگویم 40 سال است به رغم فشارهای شما ما آنچنان ایستاده ایم كه اگر یك هفته فشارتان را بردارید، همسایگان ما خیال می‌كنید باید فارسی حرف بزنند كه اشتباه می كنید.
وی تصریح كرد: مردم ما در لحظات تاریخ ساز همواره در اقتدار كشور و نظام و مملكت همفكری و همكاری می كنند. این مردم را باید پاس بداریم و باید این مردم را بشناسیم و از این سرمایه بزرگ اجتماعی حراست كنیم.
ظریف افزود: با اعتقاد عرض می‌كنم كه رعایت حقوق بشر برای جمهوری اسلامی یك تكلیف قانونی و یك امر اخلاقی نیست؛ حتی یك وظیفه اسلامی نیست بلكه بالاتر از آن یك ضرورت ادامه حیات است.
وی یادآورشد: ابزارهای قدرت و اقتدار تغییر كرده است، شما وقتی درباره قدرت صحبت می‌كنید، فقط درباره قدرت نظامی و اقتصادی و حتی قدرت منطقه صحبت نمی‌كنید، بلكه درباره منظومه ای از ابزارها صحبت می‌كنید و این ابزارها است كه توان تاثیرگذاری استقلال و دادن این امكان به شما است كه بتوانید بدون دخالت بیگانه تصمیم بگیرید و اینها برای ما قدرت می آورد.
وزیر امور خارجه یادآور شد: برای همین است كه لیندسی گراهام می‌گوید اگر ما حمایت نكنیم (سعودی ها) ظرف یك هفته فارسی صحبت می‌كنند چون می‌دانند كه ما قدرتمان را از هیچ منبع خارجی نگرفتیم كه بتوانند آن را برای ما محدود كنند بلكه قدرت ما درون زا است.
رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: برای همین هم هست كه من اطمینان می‌دهم همه باید نسبت به آینده امیدوار باشیم چون آینده ما بهتر است.
وزیر امور خارجه خاطرنشان كرد: مشكلی داریم كه فكر می كنم حل این مشكل می تواند به مبنای وحدت ملی باشد و می خواهم این مشكل را بی پرده بیان كنم؛ مشكل این است كه از طیف های مختلف فكری ما و از كسانی كه طرفدار تعامل با دنیای غرب هستند، كسانی كه اسمشان را می گذارند دلواپس، یك باور غلط دارند و آن این است كه دنیا را در غرب می بینند.
ظریف افزود: بزرگترین مخالفان تعامل با غرب، غرب را مركز جهان می بینند و برای همین هم خودشان را با ذهنیت غرب تعیین می‌كنند اما تحول عمده ای در دنیا اتفاق افتاده است كه ما باید این تحول را بشناسیم و آن تحول این است كه دنیای امروز ما دنیای پساغربی است.
وزیر امور خارجه در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: دنیای امروز ما دنیای پساغربی است. در قرن 16 و 17 هر اتفاقی كه در دنیا تاثیرگذار بود، در غرب و در اروپا اتفاق می‌افتاد اگر اتفاقی در آسیا یا خاورمیانه یا حتی در آمریكا می افتاد، تاثیری در نظام بین الملل نداشت یعنی دنیا مساوی با غرب بود و این واقعیتی بود كه در صحنه بین الملل وجود داشت.
ظریف اضافه كرد: اما آن دوران تمام شد و دوران جدیدی پیدا شد كه هر چه در دنیا اتفاق می افتد، غربی ها در آن تاثیرگذار اصلی بودند یعنی اگر اتفاقی در آفریقا یا آسیا می افتاد، آن اتفاق در غرب همراهی شده بود و بازیگران و كنشگران اصلی اتفاقات در غرب بودند.
رئیس دستگاه دیپلماسی اظهار داشت: عادت كرده ایم كه هر وقت تحولی اتفاق می‌افتد، بگوییم حتما غربی‌ها می‌خواهند این طرف شود یا آن طرف شود و برای همین هست كسی كه معتقد است باید با تعامل كار كرد، می‌گویند با غرب كار می كند و كسی هم كه می‌گوید باید با مقاومت كار كرد، می‌گویند در مقابل غرب مقاومت كنیم.
وی ادامه داد: در هر دوی اینها یك محور مبنایی اتكایی هست و آن اینكه غرب مركز است؛ در صورتی كه دنیا امروز عوض شده است و غرب مركز عالم نیست. من نمی گویم غرب قدرت بسیار مهم نیست، شكی هم در آن نیست اما غرب تمام دنیا نیست همانطور كه سیاست نگاه به شرق معنی نمی‌دهد كه سیاست نگاه به غرب؛ هم غرب به شرق نگاه می كند چرا كه در اكثر كشورهای غربی بزرگترین شریك تجاری شان چین است و هم شرق به غرب نگاه می كند و بزرگترین شریك تجاری چین هم كشورهای غربی است.
وزیر امور خارجه خاطرنشان كرد: بیشترین میزان سرمایه چین در آمریكا است برای همین بیشترین میزان سرمایه اگر تصمیم بگیرد نحوه دیگری عمل كند، می‌تواند آمریكا را فلج كند.
ظریف با بیان اینكه دوران قدر قدرت غرب تمام شده است، افزود: این به نفع ماست اما خودمان نمی خواهیم باور كنیم. آقای ترامپ در جایی نشسته است كه هزینه تسلیحاتی آن معادل هزینه تسلیحاتی كل دنیاست؛ یعنی آمریكا سالانه 650 میلیارد دلار هزینه دفاعی و نظامی دارد و روسیه 220 میلیارد دلار و بعد هم عربستان است با 67 میلیارد دلار.
وی گفت: مجموعه هزینه‌های نظامی دنیا به اندازه هزینه نظامی آمریكا نمی‌شود. اما مجبور است برای اینكه به ایران فشار بیاورد، نمایندگانی را به دنیا بفرستد.
رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان كرد: اقتصاد آمریكا حاكم بر دنیا است اما مجبورند با این همه قدرت، نماینده بفرستند و بگویند اگر با ایران معامله كنید، ویزای آمریكا به شما نمی‌دهیم. این نشان دهنده آن است كه آن قدرت و توانمندی به پایان رسیده است و آمریكا نمی‌تواند خواسته‌های خود را اجرا كند.
ظریف تصریح كرد: آمریكا نمی تواند خواسته های خود را اجرا كند به شرطی كه ما همه چیز را در آمریكا نبینیم و همه نگاهمان را در آمریكا متمركز نكنیم و خیال نكنیم هر چیز در این كشور اتفاق می‌افتد، یك سر آن در آمریكا است.
وی خاطرنشان كرد: جمهوری اسلامی كنشگر است و موضوع كنش نیست؛ دنیا امروز كنشگر است و موضوع كنش نیست دولت‌ها زمانی فكر می‌كردند كه قدرت اصلی در دنیا هستند برای همین به مردم می گفتند كه اینها اتباع ما هستند و الان هم از كلمه تبعه و سابجكت استفاده می‌كنیم كه موضوع است و از خودش هیچ چیز ندارد.
وزیر امور خارجه افزود: زمانی فرد انسانی را موضوع می دانستند اما كم كم در حوزه اقتصاد شركت های اقتصادی آمدند و دست دولت ها را بستند، بعد در حوزه فرهنگ و ارتباطات این ذهنیت را به هم ریختند و بعد هم نوبت حوزه عواطف بود كه در اختیار دولت ها نیست.
ظریف خاطرنشان كرد: كدام دولت می‌تواند امروز اطلاعات را كنترل كند؛ الان ترامپ دشمن رسانه شده است و می گوید اطلاعات دروغین می دهید. دولت دیگر نمی تواند اینها را كنترل كند. شما در خانه تان نشسته اید و پشت موبایل می توانید چیزی تولید كنید كه بعد از چند ساعت در دنیا بپیچد و این دنیای امروز ماست كه انحصار را از اختیار دولت ها خارج كرده است.
رئیس دستگاه دیپلماسی اضافه كرد: زمانی كه داعش به عنوان بازیگر غیردولتی می تواند خشونت سازمان یافته را كه از انحصارات اصلی دولت‌ها بود، در اختیار خود بگیرد، این زمان دیگر نمی توانیم حتی اگر بخواهیم تصور كنیم كه مقدرات ما را دولت ها تعیین می كنند و دولت ها در جای دیگری تصمیم می گیرند. باید این واقعیت را بپذیریم.
وزیر امور خارجه گفت: اگر این واقعیت را بپذیریم آن وقت می توانیم وارد دنیای كنشگری شویم. ما كنشگر هستیم و می‌توانیم آینده خودمان را رقم بزنیم و این آینده را باید با عقلانیت و دید درست رقم زد.
وی با بیان اینكه اشتباه در دوران ما خیلی هزینه بر است، افزود: زمانی صدام خیلی قدرتمند بود و احساس می‌كرد كه می‌تواند این قدرت موقت را تبدیل به قدرت دائم بكند یا میلوشویچ كه این اشتباه را مرتكب شد.
ظریف یادآور شد: اشتباه محاسبه می تواند كشوری را از اوج قدرت به حضیض ذلت برساند. همیشه در دوران های انتقالی همین طور بوده است و در دوران های انتقالی حكومت ها نابود شدند و دولت های جدید آمدند.
وی با بیان اینكه آمریكا در دوران انتقالی قدرت اصلی دنیا شد، اظهار داشت: در دوران انتقالی اگر خوب تشخیص دهید، می توانید چندین برابر خودتان كنشگری داشته باشید.
ظریف در ادامه به قطر اشاره كرد و گفت: میزان كنشگری قطر را نگاه كنید چقدر به قدرتش همسانی دارد، میزان كنشگری سایر قدرت های كوچك را نگاه كنید؛ این بر اساس محاسبات درست است و بر اساس فهم آینده است.
رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان كرد: باید بپذیریم كه می‌توانیم كنشگر عمده باشیم. من نگرانی ام از این است ما خیال می‌كنیم اگر آمریكا برجام را پذیرفت، حتما چیزی برای آمریكا خوب بود كه پذیرفت اگر نبود چرا باید بپذیرد.
وزیر امور خارجه اضافه كرد: ما جمله آقای اوباما را كه می گوید «اگر می توانستم، نمی‌گذاشتم یك پیچ و مهره از برنامه هسته ای ایران باقی بماند» تیتر می كنیم اما جمله بعدی را كه می گوید «ولی نمیتوانم» تیتر نمی كنیم. چرا روزنامه كیهان به جای اینكه نمی توانم را تیتر كند و غرور ملی را بالا ببرد، قسمت اول را تیتر می كند.
وی گفت: چرا وقتی آقای پمپئو در شورای امنیت می‌گوید ما در قطعنامه 1929 چه چیز را از دست داده ایم، آن را تیتر نمی كنید و چرا نمی گویید این مردم این امكان را از آمریكا گرفتند؛ به خاطر اینكه در جاهایی كه هنوز ذهنیت ضدیت با آمریكا دارد و ضدیت با آمریكا بلندترین صدا را دارد، باورشان نشده است كه آمریكا را می توان شكست داد.
ظریف در عین حال گفت: این به این معنا نیست كه بنده كاری كردم اگر این مردم این قدر استوار نایستاده بودند و نشان نداده بودند كه با حاكمیت قهر نمی كنند و نشان نداده بودند كه درك می كنند مشكلاتی را كه كشور دارد برای هیچ نماینده ای از این مردم كسی تره خورد نمی كرد.
ظریف افزود: آنكه پشت میز مذاكره بود، مردم بودند ما نبودیم. مردم بودند كه توانستند این كار را بكنند ما باید خودمان این مردم را باور كنیم و مردم هم اجازه ندهند كه امیدشان به آینده و اطمینان شان از شرایط بهتر را چه ترامپ و چه كسانی كه بر اساس اشتباه محاسبه در داخل حرف ترامپ را تكرار می‌كنند، غرور مردم ما را بشكنند.
وزیر امور خارجه تصریح كرد: اولا بپذیریم منافع ملی جناحی نیست و همه ما در یك كشتی نشسته ایم آنهایی كه با ما بد هستند، اصلا توجهی به این ندارند كه چه كسی رئیس جمهوری است و چه كسی وزیر و چه كسی نماینده است. امروز موجودیتی به نام ایران و كشوری با عرض و طول توانمندی منابع و موقعیت جغرافیایی و توان انسانی ایران هدف است.
رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: همه ما و هر كه ایرانی است و دلش برای این آب و خاك می تپد و خانواده اش در ایران است، باید بپذیریم كه در یك كشتی نشسته‌ایم و نیاز داریم با هم ایران بهتری بسازیم كه شما جوانان می سازید و ان شاالله ایران بهتری برای خود و فرزندانتان خواهید ساخت.
سیام*2021*1834

سرخط اخبار سیاست