برد موشك صیاد 3 افزایش می یابد

تهران- ایرنا- جانشین فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) ارتش جمهوری اسلامی ایران اعلام كرد: برد موشك های پدافند هوایی صیاد 3 افزایش پیدا خواهد كرد.

امیر سرتیپ علیرضا الهامی روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار دفاعی امنیتی ایرنا، اعلام كرد: قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) ارتش همچون سایر بخش های كشور برنامه های ویژه ای برای چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی دارد.
وی به تلاش های این قرارگاه به منظور ارتقای توان دفاعی كشور اشاره كرد و گفت: قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) ارتش ساخت و تجهیز شبكه های جدید دفاعی را در دستوركار دارد.
جانشین فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) ارتش اعلام كرد: اكنون كارشناس قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) ارتش و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در حال ارتقای برد موشك صیاد 3 هستند تا این موشك بتواند با توان بهتری دست به عملیات بزند.
تیر ماه سال گذشته خط تولید انبوه موشك صیاد سه توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح افتتاح و نخستین موشك ها از این نوع تحویل قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) ارتش جمهوری اسلامی ایران شد.
بر اساس اعلام وزارت دفاع سامانه صیاد 3 با برد عملیاتی حدود 120 كیلومتر و ارتفاع پروازی 27 كیلومتر در مقابل تهدیدات هوایی در برد متوسط و بلند طراحی شده است.
موشك صیاد 3 بر اساس آخرین فناوری های روز دنیا طراحی شده و قادر است با انواع مختلف تهدیدات مانند هواپیماهای جنگنده رادار گریز، هواپیماهای بدون سرنشین، موشك های كروز، بالگردها و انواع مختلف پرنده های مدرن دارای مانور، سرعت و ارتفاع بالا در محدوده عملیاتی خود درگیر شود.
این موشك دارای هدایت تركیبی و مجهز به جستجوگرهای پیشرفته فعال، نیمه فعال و همچنین مادون قرمز است و از قابلیت های پیشرفته مقابله با انواع جنگ الكترونیك بهره می برد.

* باور 373 رونمایی می شود
امیر الهامی افزود: همچنین سامانه پدافند هوایی باور 373 نیز آخرین مراحل آماده شدن خود را سپری می كند و به زودی رونمایی می شود.
بر اساس اعلام مدیران وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح سامانه موشكی باور 373 كه به اس 300 ایرانی معروف است، با برد بیش از 200 كیلومتر و ارتفاع 27 كیلومتر از قابلیت هایی بیشتری نسبت به سامانه اس 300 روسی بهره می برد.
مدیران وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح پیش از این اعلام كرده بودند كه باور 373 آزمایش های خود را با موفقیت پشت سر گذاشته است.

* سامانه پیامبر اعظم تجهیز می شود
وی همچنین اعلام كرد: سامانه فرماندهی و كنترل كاملا بومی پیامبر اعظم قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) ارتش نیز در حال ارتقا و تجهیز به قابلیت های جدید است كه پس از نهایی شدن رونمایی می شود.
سامانه پیامبر اعظم كه از شهریور ماه سال 94 رونمایی شد، نخستین سامانه فرماندهی و كنترل كاملا بومی در كشور است كه كار فرماندهی صحنه نبرد را به صورت متمركز انجام می دهد.
سامانه فرماندهی كنترل كاملا بومی می تواند هدایت، رهگیری اهداف، تصمیم‌سازی برای سامانه های موشكی، تخصیص نوع سلاح و پیش بینی اهداف دشمن را در دستوركار خود قرار دهد و با این سامانه فرمانده نبرد به راحتی می تواند با داده های سامانه فرماندهی و كنترل، تصمیم نهایی را اتخاذ كند.

* ارتقا رادارها
جانشین فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا ادامه داد: در رابطه با ارتقای برد، ارتفاع و دقت رادارها نیز اقداماتی در حال انجام است و در این زمینه نیز دستاوردهایی را به زودی خواهیم داشت.
امیر الهامی زمانی دقیق را برای رونمایی از تسلیحات دفاعی ذكر شده اعلام نكرد.
وی گفت: تمام تلاش خود را بكار می گیریم تا این تسلیحات هرچه زودتر وارد چرخه عملیاتی شوند.
امیر الهامی در بخش دیگری از صحبت های خود به قدرت قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) ارتش برای حفاظت از آسمان كشور اشاره كرد و اظهار داشت: هیچ نقطه ای از آسمان كشور وجود ندارد كه حداقل سه رادار به صورت همزمان آن را رصد نكنند.
جانشین فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا تصریح كرد: با وجود چشمان بیدار قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) ارتش هیچ پرنده ای نمی تواند بدون اجازه از آسمان كشور عبور كند.
سیام*9612*1834