۲۳ آذر ۱۳۹۷،‏ ۸:۴۲
کد خبر: 83133838
۰ نفر
سبزوار روی ریل گردشگری سلامت

سبزوار- ایرنا- تجهیز و ارتقای بیمارستانها، پزشكان و جراحان متخصص و فوق تخصص در سبزوار و همچنین موقعیت جغرافیایی به عنوان شاهراه ارتباطی تهران - مشهد با بهره مندی از امكانات فرودگاهی و راه آهن، این شهر را پس از مشهد به قطب گردشگری سلامت در شرق كشور تبدیل كرده است.

به گزارش ایرنا، امروزه گسترش صنعت گردشگری علاوه بر كمك به جامعه محلی در رشد شاخصه های فرهنگی، موجب ارتقای ابعاد وسیع اقتصادی از جمله ایجاد فرصتهای شغلی، درآمدزایی و رفاه در جامعه می ‌شود كه در میان حوزه های مختلف آن می توان گردشگری سلامت را به دلیل دامنه گسترده بسیار با اهمیت و دارای جایگاه خاص تلقی كرد.
گردشگری سلامت كه گاهی از آن به عنوان توریسم سلامت نام برده می شود در واقع به استفاده از خدماتی اطلاق است كه به بهبود افزایش سلامتی و یا روحیه فرد منجر می شود و ارائه آن بیش از 24 ساعت در شهری خارج از محل سكونت فرد به طول می انجامد.
ظرف سالهای اخیر تمایل به گردشگری سلامت در سبزوار بسیار افزایش یافته بطوری كه این شهرستان با 850 تخت بیمارستانی در شش مركز درمانی، دو بیمارستان فوق تخصصی حشمتیه و واسعی و بهره مندی از 175 متخصص و 23 فوق تخصص در بخشهای آنژیوگرافی، جراحی قلب باز، اسكن هسته ای، رادیوتراپی، شیمی درمانی، نازایی و بازتوانی قلب توانسته با میزبانی از بیماران داخلی و خارجی گام بلندی برای توسعه این نوع گردشگردی در منطقه بردارد و رضایت بسیاری از مراجعان را به همراه داشته باشد.

* تجهیزات پیشرفته
یك شهروند اهل خراسان شمالی كه برای درمان به سبزوار سفر كرده به خبرنگار ایرنا گفت: پارسال عمل جراحی قلب باز را در بیمارستان فوق تخصصی حشمتیه سبزوار انجام دادم كه به امكانات و استانداردهای روز مجهز است.
طاهره نوروزی افزود: مدرن بودن وسایل و تجهیزات پزشكی و همچنین هزینه پایین درمان در سبزوار در مقایسه با شهرهای مشهد و تهران، من را مجاب كرد برای ادامه روند بهبود درمان هم به این شهر سفر كنم.
یكی دیگر از مراجعان مراكز درمانی سبزوار نیز گفت: یك دوره یك ماهه شیمی درمانی را در بیمارستان واسعی سبزوار انجام دادم. این شهر متخصصان آنكولوژی و درمان بیماری سرطان حاذقی دارد.
علی ناصری كه اهل فردوس در خراسان جنوبی است افزود: امكانات و تجهیزات درمانی سبزوار پیشرفته است چنانكه بخش شیمی درمانی آن 10 تخت برای درمان دارد و مجهز به سی.تی.اسكن 16 اسلایس است كه بهترین دقت برای تشخیص جانمایی توده و بیماری می باشد.
وی ادامه داد: در مدتی كه برای درمان در سبزوار حضور دارم توانستم از همراهسرای بیماران كه بسیار نوساز و مجهز است نیز استفاده كنم. علاوه بر آن تكریم و رعایت حقوق بیماران در مراكز درمانی سبزوار به خوبی انجام می پذیرد.

* گردشگری سلامت بر مدار طرح تحول سلامت
رئیس دانشگاه علوم پزشكی سبزوار نیز به خبرنگار ایرنا گفت: توسعه گردشگری سلامت از ابتدای طرح تحول سلامت مطرح شد و با توجه به پیشرفتهای پزشكی كشور و نقش آن در تولید ناخالص ملی، وزارت بهداشت با سازمان گردشگری و وزارت خارجه تفاهمنامه امضا كرد.
دكتر علیرضا مسلم افزود: زیرساختها مشخص شد تا دانشگاههایی كه شرایط دارند در قالب كسب مجوزهای منجر به كد آی.پی.دی صلاحیت پذیریش توریسم سلامت(جواز پذیرش بیماران خارجی) را دریافت كنند. دانشگاه علوم پزشكی سبزوار نیز از این مهم استفاده كرد و از ابتدای امسال موضوع گردشگری سلامت را در دستور كار خود قرار داد تا این شهر به عنوان قطب درمانی پس از مشهد در خراسان رضوی بتواند گردشگران سلامت پزشكی را جذب نماید.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشكی سبزوار نیز به خبرنگار ایرنا گفت: پذیریش بیمار در دومین مركز رادیوتراپی وآنكولوژی دانشگاهی شرق كشور در این شهر انجام می شود كه علاوه بر مراجعان داخلی پذیرای مراجعه كنندگانی از كشورهای افغانستان، پاكستان و عراق است.
دكتر محمد نعمت شاهی افزود: با توجه به حجم بالای مراجعات در مركز استان و تاخیر در نوبت دهی، مركز رادیوتراپی وآنكولوژی در سبزوار آمادگی پذیرش تمامی مراجعان را از خراسان رضوی و استانهای مجاور را جهت ارائه خدمات درمانی باكیفیت برابر با استاندارد های جهانی دارد.
وی ادامه داد: این مركز تخصصی پرتودرمانی با وجود یك دستگاه شتاب دهنده خطی امكان درمان بیش از 90 درصد تومورهای سرطانی را دارد كه با بهره مندی از یك دستگاه سی.تی.اسكن 16 اسلایس مدرن مجهز به پیشرفته ترین سامانه لیزر جهت تشخیص موقعیت دقیق تومور و همچنین خدمات سه بعدی پرتودرمانی در محل بیمارستان واسعی سبزوار آماده ارائه خدمت تخصصی به بیماران است.
معاون دانشگاه علوم پزشكی سبزوار گفت: كاهش پرداخت هزینه های درمانی با تعرفه دولتی، ارتقاء سطح خدمات درمانی با حضور متخصصان و كادر درمانی مجرب از مهمترین مزیتهای این مركز است تا مردم منطقه و شهرستانهای مجاور برای خدمات پرتودرمانی بعد مسافت به مركز استان را طی نكنند.
وی افزود: مراجعات زیادی برای درمان از شهرستانهای مختلف استانهای سه گانه خراسان داریم. در حوزه درمان، دانشگاهی هستیم كه می توانیم شهرهای مجاور را پشتیبانی كنیم. راه اندازی اورژانس هوایی سبزوار یكی از گامهای مثبت در این مسیر بوده است.
او ادامه داد: با راه اندازی خدمات فوق تخصصی و ارتقا زیرساختهای بخش درمان، سبزوار بخشی از بار توریسم سلامت شهر مشهد را برعهده گرفته است. با این حال سبزوار برای پاسخگویی ایده آل به مراجعه كنندگان نیازمند یك بیمارستان 500 تختخوابی است.
دكتر نعمت شاهی به دیگر خدمات مراكز فوق تخصصی سبزوار اشاره و بیان كرد: در بیمارستان واسعی خدمات جراحیهای زیبایی، اندوسكوپی، لاپاراسكوپی، شیمی درمانی، رادیوتراپی، اسكن هسته ای، نازایی و پاركلینك سی.تی.اسكن و ام.آر.آیو و در بیمارستان حشمتیه آنژیوگرافی، جراحی قلب باز، استندگذاری، بازتوانی قلب، جراحی چشم در سطح فوق تخصصی، عمل پیوندی چشم و دندانپزشكی كودكان و بیماران خاص ارائه می شود.
وی گفت: همچنین دندانپزشكی بیماران خاص سبزوار تنها مركز در كشور است كه به بیماران خاص و معلولان كم توان ذهنی، جسمی و حركتی ارائه خدمات می كند.
معاون دانشگاه علوم پزشكی سبزوار افزود: در سلامتكده طب سنتی نیز به عنوان دومین سلامتكده شرق، درمان با داروهای گیاهی و اعمال یداوی(حجامت و زالودرمانی) ارائه می شود. علاوه بر آن گیاهان دارویی منطقه سبزوار شامل گون(كتیرا)، باریجه و آنغوزه، زیره سبز، فلفل قرمز و نعنا و طبیعت كویر سبزوار با پهنه های پوشیده از ماسه و نمك و شوره زارها می تواند جنبه های روان درمانی، ماسه درمانی، آفتاب درمانی و املاح درمانی برای گردشگران داشته باشد.
وی ادامه داد: در بخشهای آنژیوگرافی، جراحی قلب باز، اسكن هسته ای، رادیوتراپی، نازایی، شیمی درمانی و بازتوانی قلب پس از مشهد در قطب دانشگاهی شرق كشور، تنها مركز درمانی در اختیار دانشگاه علوم پزشكی سبزوار است.
دكتر نعمت شاهی همچنین گفت: دو همراه سرای بیماران مراكز آموزشی درمانی واسعی و شهید بهشتی با كمك خیران در 24 واحد مسكونی و هزینه 18 میلیارد ریال راه اندازی شده تا همراهان بیماران مشكل اسكان نداشته باشند.
وی اظهار داشت: همچنین سایتی با زبان انگلیسی فعال شده است و راهنمای توریسم پزشكی در بیمارستانهای فوق تخصصی سبزوار وجود دارد و سه دفتر گردشگری سلامت این شهرستان پیگیر اخذ مجوزهای لازم هستند تا اقدام به جذب توریسم سلامت كنند.
او افزود: پذیریش بیماران غیرایرانی هم اینك در بخشهای اوژانس و مشكلات قلبی صورت می گیرد. در چهار ماه نخست سالجاری هزارو 700 بیمار از شهرستانهای مختلف استانهای سه گانه خراسان برای درمان به بیمارستانهای سبزوار مراجعه داشتند.
وی گفت: بیشتر پذیریش بیماران در بخشهای قلب، ارتوپدی، شیمی درمانی و جراحی چشم و رادیوتراپی بوده كه 11 میلیارد ریال برای دانشگاه علوم پزشكی سبزوار درآمد داشته است.
سبزوار در فاصله 230 كیلومتری غرب مشهد قرار دارد.
7495/8145/1858