رزمايش ارتش كره جنوبي در جزاير دوكدو آغاز شد

پكن- ايرنا- وزارت دفاع كره جنوبي امروز جمعه در بيانيه اي از آغاز رزمايش نظامي در مجاورت جزاير مورد منازعه دوكدو در درياي شرقي خبر داد.

به گزارش ايرنا خبرگزاري يونهاپ گزارش كرد اين رزمايش در شرايطي برگزار مي شود كه كره جنوبي بر سر مالكيت اين جزاير بشدت با ژاپن دچار اختلاف است و مي گويد براي بالا بردن قابليت هاي نظامي براي دفاع از اين جزاير اين رزمايش را برگزار مي كند.
افزون بر صدها نيروي نظامي كه در رزمايش شركت كرده اند يك ناوشكن سه هزار و 200 تني نيروي دريايي كره جنوبي هم به رزمايش كه تا روز شنبه ادامه مي يابد، اعزام شده است.
بخش هايي از اين رزمايش به دليل مشكلات آب و هوايي كره جنوبي متوقف شده است همزمان نيروي هوايي به همين دليل از به پرواز دراوردن جنگنده ها و بالگردها خودداري ورزيده است.
تمرينات براي دفاع از جزاير دوكدو را كره جنوبي از سال 1986 ميلادي شروع كرد و از سال 2003 ميلادي به اين طرف بعضا دوبار در سال چنين رزمايشي را در سال برگزار كرده است.
وزارت دفاع ژاپن بي درنگ پس از آغاز رزمايش كره جنوبي با انتشار بيانيه اي به آن اعتراض كرد و اين تمرينات را باعث تاسف دانست و خواستار توقف فوري آن شد.
اين در شرايطي است كه قبل از اين، كره جنوبي به ژاپن اعتراض شديدي كرده است مبني بر اينكه اين كشور هرگز نمي تواند ادعايي بر جزاير مورد منازعه دوكدو داشته باشد.
اين جزاير اكنون تحت تسلط نيروهاي كره اي قرار دارد و در درياي شرقي واقع است اما ژاپن مي گويد در قديم الايام از آن اين كشور بوده است.
نوشته ها و مكتوبات آموزش و پرورش ژاپن كه دراختيار دانش آموزان مدارس قرار گرفته، يك بار ديگر اين جزاير را از آن توكيو دانسته و همين موضوع باعث اعتراض كره شده است.
مدتي قبل ژاپن به اتباع خود در سراسر دنيا فراخوان داد كه بايد در باره درياي شرقي كه در قديم درياي ژاپن ناميده مي شده است تحقيقاتي انجام دهند و اگر سندي در اين باره دارند ارايه كنند تا توكيو بتواند بر روي اين جزاير نيز دست گذاشته و آنها را متعلق به خود بداند.
وزارت خارجه كره در بيانيه اي كه خبرگزاري يونهاپ منتشر كرده آورده است از ژاپن مي خواهيم اقدامات غيرقابل توجيه را متوقف كرده و دست از اين كارها بردارد و بيش از اين به مناسبات لطمه نزند.
اين كشور تاكيد كرده است كه از هر لحاظ چه جغرافيايي، بين المللي و تاريخي جزاير متعلق به كره است و اين كشور از اين موضع عقب نشيني نخواهد كرد.
آساق**231**1904**