روسیه در حال بررسی لغو ویزای مسكو و سن پترزبورگ است

مسكو - ایرنا- رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه اعلام كرد كه این كشور در حال بررسی امكان لغو ویزا برای سفر اتباع شماری از كشورها به شهرهای مسكو و سن پترزبورگ پایتخت های سیاسی و فرهنگی روسیه است.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، سرگئی لاوروف در نشست شورای سران مناطق روسیه در وزارت امور خارجه روسیه با بیان این مطلب افزود: روسیه در مورد تسهیل روادید با شماری از كشورها در حال مذاكره است.
وی ادامه داد: روسیه در راستای توسعه سیستم سفر اتباع خارجی با روادید الكترونیكی (سیستم بدون كاغذ) این طرح را اجرا می كند و زیرساخت های لازم در رابطه با این امر وجود دارد.
لاوروف خاطرنشان كرد: همكاران ما در سن پترزبورگ و استان لنینگراد نیز به ارایه چنین تسهیلاتی به مسافران خارجی علاقه مند هستند.
خبرگزاری تاس نیز به نقل از رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه به اهداف این كشور برای امضای موافقت نامه نظام بدون روادید با تعدادی از كشورها اشاره كرد و نوشت: لاوروف ابراز امیدواری كرده است كه در نشست با طرف های مقابل، چنین طرح هایی بررسی شود تا بخش گردشگری روسیه بیش از پیش توسعه یابد.
گفتنی است بر اساس قانونی در روسیه كه تابستان گذشته به اجرا در آمد، اتباع 18 كشور ازجمله ایرانیان می توانند بدون اخذ روادید به خاور دور روسیه سفر كنند.
مطابق این طرح، شهروندان ایران و 17 كشور دیگر حق یافته اند از (10 مرداد سال 96) بدون دریافت روادید از طریق بندر ولادی واستوك واقع در ساحل دریای ژاپن به مناطق خاور دور روسیه سفر كنند.
ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه در این باره گفته بود كه شهروندان 18 كشور می توانند تا چهار روز پیش از سفر مشخصات خود را در فرم مخصوصی در سایت ویژه این وزارت خانه درج كنند.
وی افزود: افرادی كه این فرم را پر می كنند، دیگر نیازی به دریافت روادید برای سفر به مناطق خاور دور روسیه ندارند.
این كشورها شامل ایران، الجزایر، بحرین، برونئی، هند، قطر، چین، كره شمالی، كویت، مراكش، مكزیك، امارات، عمان، عربستان سعودی، سنگاپور، تونس، تركیه و ژاپن می شوند و فقط شامل سفر به محدوده خاور دور روسیه می شد به عبارتی این افراد نمی توانستند از خاور دور روسیه به شهرهای مشهور روسیه همچون كازان، مسكو یا سن پترزبورگ در مركز یا غرب روسیه بروند.
طرح بدون روادید در خاور روسیه برای شكوفایی اقتصاد این منطقه و تسهیل امكان سرمایه گذاری خارجی تصویب شده است.
وزارت توسعه منطقه خاور دور روسیه به تازگی در اطلاعیه ای اعلام كرده است كه از زمان اجرای این قانون تاكنون 56 هزار تبعه خارجی از 18 كشور مشمول طرح به منطقه خاور دور روسیه سفر كرده اند.
یادآور می شود كه هم اكنون ایرانیان برای سفر به مسكو یا سایر شهرهای روسیه همچون سن پترزبورگ یا كازان باید به كنسولگری های روسیه در ایران مراجعه و درخواست ویزا كنند؛ نهایتا تا دو هفته به تقاضای ارایه شده پاسخ داده خواهد شد.
اروپام*391*1346**