۲۲ آذر ۱۳۹۷،‏ ۸:۲۰
کد خبر: 83132883
۰ نفر
هشدار روحانی و امنیتی كه اروپا ممكن است از دست بدهد

تهران - ایرنا - تشدید تحریم ها علیه جمهوری اسلامی باعث آسیب به توان ایران در مقابله با ترانزیت مواد مخدر، تروریسم و هجوم پناهجویان و در نتیجه از دست رفتن بخشی از امنیت اتحادیه اروپا می شود، هشداری كه دكتر روحانی به طرف های مقابل در برجام داد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، دكتر روحانی رییس جمهوری شنبه گذشته در دومین كنفرانس روسای مجالس ایران، افغانستان ، پاكستان ، تركیه، چین و روسیه در سخنانی اظهار داشت كه ایران به حكم رسالت بزرگ خود امروز، سد بزرگی در برابر سوداگران خشونت و دلالان فلاكت بوده است و بهای سنگین این ایستادگی را هزاران نفر از دلاوران ما با جانشان پرداخته‌اند. ما سالانه 800 میلیون دلار برای مبارزه با مواد مخدر صرف می‌كنیم كه نتیجه آن تضمین سلامتی افزون تر ملت‌ها از شرق اروپا تا غرب آمریكا و از شمال آفریقا تا غرب آسیاست.
وی افزود كه برای لحظه ای تصور كنید كه اگر رخنه‌ای در این سد ایجاد شود چه فاجعه‌ای به بار می‌آید. بدون این فداكاری‌ها و هزینه‌ها این منطقه، شاهد ظهور و قدرت‌گیری خلافت وحشیانه داعش در پهنه‌ای بسیار پهناور بود. دستاورد این اهتمام، امنیت جان انسان‌ها فارغ از ملیت، قومیت و مذهب در سراسر جهان است.
روحانی در این سخنان یادآور شد كه از غربی‌ها انتظار نداریم كه سهم‌شان را در ازای امنیت و ثباتی كه برای آنها تامین كرده‌ایم، بپردازند اما بدانند كه با تحریم ایران، به توانایی ما برای مبارزه با مواد مخدر و تروریسم آسیب می‌زنند. به تحریم‌كنندگان هشدار می‌دهم اگر توانایی‌های ما در مبارزه با مواد مخدر و تروریسم در خاستگاه آنها ضربه‌ای ببیند شما نخواهید توانست از زیر آوار مواد مخدر، پناهجویان و بمبها و ترورها به سلامت خارج شوید.
وی خاطرنشان كرد كه با تضعیف ایران از راه تحریم، خیلی‌ها در امان نخواهند بود؛ آنها كه حرف ما را باور ندارند، خوب است به نقشه جغرافیا نگاهی بیاندازند.
مقابله با ترانزیت مواد مخدر و تروریسم جزو اصول محوری جمهوری اسلامی ایران طی چهار دهه اخیر بوده و حاكمیت همواره تلاش كرده ضمن مسئولیت پذیری در این زمینه همكاری صادقانه ای با نهادهای بین المللی از خود نشان دهد. شاهد این مدعا تقدیم هزاران شهید و جانباز در مسیر این اقدامات است.
اما در این میان اروپا به سبب قرابت و در سایه سار حس مسئولیت پذیری و هزینه های سنگین جمهوری اسلامی در این زمینه از وجود مواد مخدر و تروریسم مصون مانده و بخشی از امنیت روانی و اجتماعی خود را مدیون ایران است.

** ایران نباید با تشدید تحریم ها هزینه امنیت جهانی را بر دوش بكشد
حسن هانی زاده كارشناس مسائل سیاسی در همین ارتباط به ایرنا می گوید كه جمهوری اسلامی در مبارزه با این دو پدیده مواد مخدر و ترویسم به تنهایی عمل كرده است ودر تلاش است علاوه بر حفظ امنیت مرزهای خود، سدی در قبال امنیت جوامع اروپایی باشد.
وی تاكید می كند كه اگر اتحادیه اروپا به تعهدات خود در قبال برجام عمل كند، قطعا امنیت روانی و اجتماعی اروپا پایدار خواهد ماند در غیر این صورت با تشدید تحریم و تضعیف ایران، جمهوری اسلامی نمی تواند نقش خود را در قبال سیل پناهجویان و همچنین ترانزیت مواد مخدر و جریان های تكفیری ادامه دهد و مجبور به بازنگری در سیاست های خود خواهد.
این كارشناس سیاسی معتقد است با تشدید تحریم ها نباید ایران هزینه های برقراری امنیت جهانی را بر دوش بكشد و تصریح می كند كه تداوم تحریم ها باعث می شود كشورمان نتواند مسئولیت حفظ امنیت روانی و اجتماعی اروپا را بر عهده بگیرد.

** هزینه كاهش توان ایران درمقابله باتروریسم را غرب پرداخت می كند
اصغر زارعی استاد دانشگاه شهید بهشتی هم درباره سخنان رییس جمهوری در كنفرانس روسای مجالس 6 كشور آسیایی می گوید كه بخش قابل توجهی از هزینه مقابله با ترانزیت مواد مخدر، تروریسم و پناهجویان را ایران به تنهایی بر دوش كشیده است، اما در صورت تشدید تحریم ها این هزینه ها بر عهده آمریكا و اتحادیه اروپا خواهد بود.
وی یاد آور می شود كه آنچه كه از زبان دكتر روحانی مطرح شد در واقع بیان واقعیتی بود كه می تواند یك هشدار برای جامعه جهانی، خصوصا كشورهایی باشد كه امروز موضوع تحریم ها را بر علیه جمهوری اسلامی با شدت و حدت پیگیری و دنبال می كنند.
كارشناس مسائل غرب آسیا همچنین به بروز و ظهور خشونت و تروریسم در منطقه اشاره و یادآور می شود كه به لطف توانمندی ها و ظرفیت ها جمهوری اسلامی، شاهد امنیت و ثبات پایدار در منطقه، از جمله در كشورهایی مانند سوریه، عراق و لبنان و افول موج تروریسم در منطقه هستیم.
زارعی با بیان این كه تحریم های آمریكا و همراهی كشورهای اروپایی در این موضوع می تواند به كاهش توان جمهوری اسلامی و حضور قدرتمندانه در مقابله با ترانزیت مواد مخدر و تروریسم در منطقه منجر شود، اظهار می كند: این اقدامات و اعمال محدودیت برای ایران باعث خواهد شد جهان با موج جدیدی از خشونت ها با شدت و گستره بیشتری روبرو شود.
زارعی همچنین تصریح می كند كه بی ثباتی و ناامنی در منطقه باعث بروز موج جدیدی از پناهجویان به سمت مرزهای اتحادیه اروپا و همینطور آمریكا شمالی آغاز خواهد شد كه قطعا هزینه سنگینی می تواند برای این گونه كشورها به همراه داشته باشد.

** خطوط قرمز ایران توسعه ای است
«حشمت الله فلاحت پیشه» رییس كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، در تشریح سخنان رییس جمهوری می گوید كه خطوط قرمز ایران توسعه ای است و نه امنیتی و معتقد است كه هشدار رییس جمهوری به اروپایی ها كه اگر این خطوط رعایت نشود بسیاری از ناامنی هایی كه این كشور مقابل آن سینه سپر كرده به مرزهای آنها می رسد را باید جدی گرفت.
وی معتقد است كه دكتر روحانی نكته كلیدی و استراتژیكی را در این جلسه مطرح كرد كه كمتر مورد توجه قرار گرفت، كشورها باید بدانند كه این موضوع در حال حاضر به عنوان یك بحث اصلی در ایران مطرح است.
رییس كمیسیون امنیت ملی مجلس یادآور می شود كه ایران در مقابل عوامل ناامن سازی بین المللی از جمله تروریسم، مواد مخدر و پناهندگان سد محكمی بوده اما دنیا هیچ وقت ما به ازایی به تهران نداده است.
فلاحت پیشه با بیان این كه ایرانی ها در هر شرایطی امنیت خود را حفظ می كنند، تصاریح می كند كه این كشور حتی امنیت منطقه و جهان را حفظ كرده است.
وی معتقد است كه جمهوری اسلامی ایران باید روند توسعه ای خود را به عنوان یكی از 20 اقتصاد بزرگ دنیا ادامه دهد و در صورت اخلال در این روند ناامنی به مرزهای كشورهای غربی خواهد رسید.
به گزارش ایرنا، موضوع امنیت به عنوان یك از شروط پایداری در هر كشوری، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و تامین آن صرفا با پرداخت هزینه آن امكان پذیر است.
ایران به عنوان پرچمدار حفظ امنیت در منطقه تلاش كرده علاوه بر حفظ ثبات در مرزهای خود، با استفاده از ظرفیت ها و تجارب به دست آمده، این امنیت را به كشورهای مختلف منطقه و جهان به صورت مستقیم و غیر مستقیم توسعه دهد.
اتحادیه اروپا و غرب كه تاكنون در زمینه خدمات امنیتی ما به ازایی به جمهوری اسلامی پرداخت نكرده و كماكان آن را به صورت رایگان دریافت كرده اند، با خروج آمریكا از برجام، در برابر یك آزمون بزرگ قرار گرفته و این انتظار وجود دارد كه نسبت به پذیرش مسئولیت خود در برابر جمهوری اسلامی اقدام كند.
عدم همراهی و تشدید تحریم موجب خواهد شد جمهوری اسلامی در قبال مقابله با سه موضوع تروریسم، مواد مخدر و پناهجویان تنها به مرزهای خود محدود شده و نسبت به سیاست كنونی خود بازنگری كند، موضوعی كه رییس جمهوری اسلامی ایران درباره آن به طرف های غربی هشدار داد.
سیام**9314**1535