وزیر نفت: تصمیمی برای سهمیه بندی و قیمت سوخت گرفته نشده است

تهران - ایرانا - وزیر نفت با بیان اینكه تاكنون برای سهمیه بندی و قیمت سوخت در دولت تصمیمی گرفته نشده است اعلام كرد، صاحبان خودرو كه دارای كارت سوخت نیستند نسبت به دریافت آن اقدام كنند.

به گزارش ایرنا، «بیژن زنگنه» چهارشنبه شب در گفت وگوی ویژه خبری تصریح كرد، پیش بینی این بود كه حدود 10میلیون صاحب خودرو فاقد كارت سوخت هستند اما تا كنون حدود یك میلیون و 200هزار نفر برای دریافت كارت سوخت ثبت نام كرده اند.
وی آمارهای ارائه شده در خصوص قاچاق سوخت اصلا منطقی نیست اظهار كرد، میزان قاچاق سوخت از كشور حدود 4 تا 5 میلیون لیتر است.
وزیرنفت در ادامه با بیان اینكه فروش اوراق برای توسعه میادین نفتی به زودی آغاز می شود تصریح كرد، طرح های توسعه نفتی بسیار توجیه پذیر بوده و حداكثر ظرف دو سال و نیم به نتیجه می رسد.
مشروح این گفت وگو به نقل از شانا به شرح زیر است:
زنگنه درباره منافع معافیت ایران نسبت به مستثنا شدن از توافق كاهش تولید نفت در نشست ۱۷۵ وزیران نفت و انرژی اوپك و پنجمین نشست وزارتی مشترك اوپك و غیراوپك در وین گفت: نشست ۱۷۵ اوپك، نشست بسیار سختی بود كه دو روز به طول انجامید. اعضای اوپك روز پنجشنبه (۱۵ آذرماه) یك نشست هفت ساعته داشتند. قرار بود روز پنجشنبه به تهران بازگردم، اما نشست ۱۷۵ وزیران نفت و انرژی اوپك تمام نشد و جز مقداری دعواهای طولانی به هیچ نتیجه‌ای نرسید. نشست روز بعد (جمعه، ۱۶ آذرماه) هم حدود ۶ ساعت طول كشید كه بیشترین بخش آن دعوا بود، اما سرانجام به نتیجه رسیدیم.
وی افزود: بیشترین مسئله‌ای كه باید راجع به این نشست بگویم این است كه این جلسه زیر فشارهای شدید آمریكا بود. ایالات متحده آمریكا پیش از این نشست ناشی‌گری كرد كه البته نخستین بار هم نبود. پیش از نشست آقای ترامپ در حساب كاربری توئیتر خود پیامی منتشر كرد با این عنوان كه «از اوپك می‌خواهم تولید خود را كاهش ندهد و اجازه دهد قیمت‌ها به همین منوال پایین بیاید»؛ پس از آن آقای برایان هوك كه مسئول تحریم‌ها در وزارت امور خارجه آمریكاست یك روز پیش از نشست وزارتی اعضای اوپك یعنی روز چهارشنبه (۱۴ آذرماه) با برخی اعضای این سازمان در وین ملاقات داشت.
وزیر نفت درباره واكنش خود نسبت به ملاقات برایان هوك با برخی اعضای اوپك تصریح كرد: من در استانبول بودم كه خبر این ملاقات را شنیدم و در اظهارنظری مطرح كردم كه «اگر آقای برایان هوك به وین آمده است تا تقاضای عضویت آمریكا در اوپك را ارائه دهد این تقاضا قابل بررسی است، اما اگر برای واردكردن فشار به اوپكی‌ها آمده است این كار بسیار ناشیانه و ناپخته است.»
زنگنه ادامه داد: عربستانی‌ها بلافاصله ملاقات با آقای هوك را تكذیب كردند و چند دقیقه پس از آن، وزارت امور خارجه آمریكا تكذیب عربستان را تكذیب كرد و اعلام كرد این ملاقات انجام شده است؛ در واقع یك دستپاچگی به وجود آمد و این بحث مطرح شد كه آمریكا در مقابل یك سازمان مستقل (اوپك) چه كاره است كه دخالت می‌كند؟ زیرا اوپك هنوز بخشی از وزارت انرژی آمریكا نشده است.

**ایران باید از هرگونه كاهش تولید مستثنا باشد
وزیر نفت درباره روند كاهش تولید نفت كشورهای عضو اوپك، اظهار كرد: من از بدو ورود به وین به دلایل زیادی كه از جانب بیشتر اوپكی‌ها هم قابل قبول بود گفتم تا زمانی كه تحریم‌ها علیه ایران برقرار است، این كشور باید از هر گونه كاهش تولید مستثنا شود.
زنگنه با اشاره به نامه‌‌های ارسالی به اوپك در ماه‌های ژوئن و مه، توضیح داد: ما در نامه‌ها به اوپك تاكید كردیم كه در نخستین فرصت كه مشكلات ایران رفع شود تولید خود را به سطح تولید پیشین می‌رسانیم و در اینجا آنچه بیش از هر مسئله‌ای ما را تهدید می‌كرد، اما من در مقابل آنها ایستادگی كردم و به هیچ قیمتی هم حاضر نشدم از آن كوتاه بیایم این بود كه می‌خواستند سطح تولید پایه (Baseline) را به سطح تولید نفت در ماه اكتبر برسانند و بر اساس آن، كاهش تولید انجام شود.
وزیر نفت ادامه داد: منابع ثانویه كه اوپك قبول دارد و مراكزی كه آمار تولید كشورها را اعلام می‌كنند نشان می‌داد كه تولید نفت ما از ماه مه تا اكتبر امسال ۶۰۰ هزار بشكه كاهش یافته است. من اعلام كردم كه این ارقام را تایید نمی‌كنم، اما به هرحال این ارقام ملاك عمل هستند و اگر ما كاهش را می‌پذیرفتیم و ماه اكتبر را به عنوان پایه سطح تولید قبول می‌كردیم و حتی اعلام می‌كردند كه ما كاهش ندهیم در واقع ۶۰۰ هزار بشكه از سهم تولید ایران از دست می‌رفت، در حالی كه دو كشور دیگر با تخلف از سهمیه‌ها و مصوبه‌های اوپك، نزدیك به روزانه یك میلیون بشكه به تولید خود اضافه كرده بودند.

**اصرار و پافشاری بر معافیت ایران از توافق كاهش تولید
زنگنه با بیان این‌كه من بر موضوع معافیت ایران از توافق كاهش تولید نفت اوپك اصرار كردم و این موضوع سرانجام پذیرفته شد، تصریح كرد: ایران از قطعنامه یا مصوبه كاهش تولید نفت اوپك مستثنا است.
وی در پاسخ به این‌كه طبیعی بود ایران مستثنا شود و چرا با این سطح از انرژی زیاد باید حرف خود را به كرسی می‌نشاندیم، اظهار كرد: این پرسش را باید از كسانی كه در مقابل ما هستند پرسید.
زنگنه ادامه داد: دعوای من هم سر همین موضوع بود، زیرا از نظر من این موضوع بیش از اقتصادی بودن، سیاسی است. جنبه اقتصادی آن روشن است و ما تحریم هستیم و در موارد مشابه نیز به همین گونه عمل شده است. برای نمونه زمانی كه عراق تحریم بود اعلام كردند تا زمان تداوم تحریم‌های عراق این كشور از نظام سهمیه‌بندی مستثنا باشد، در مدت اخیر و در توافق كاهش تولید روزانه یك میلیون و ۵۰۰ هزار بشكه‌ای اوپك در نوامبر ۲۰۱۶ لیبی و نیجریه هم به دلیل مشكلاتی كه داشتند، از توافق كاهش تولید مستثنا شدند.

**ایران می‌خواهد در اوپك بماند و زندگی كند
وزیر نفت با تاكید بر این‌كه ایران می‌خواهد در اوپك بماند و زندگی كند و در منطقه نیز با همسایه‌های خود همزیستی داشته باشد، گفت: این فشارها اقدامی بسیار غیردوستانه علیه ایران بود و موضوعی بیش از این نمی‌گویم. فشار این اقدام را هم دو كشور همسایه علیه ما وارد می‌كردند، اما به هر حال آنها پذیرفتند ایران معاف باشد، من اعلام كرده بودم به هیچ قیمتی حاضر نیستم كاهش تولید را بپذیرم و هر قدر آنها سعی كردند با اشكال، عبارات و حالت‌های مختلف نظر خود را تحمیل كنند، من این موضوع را نپذیرفتم.
زنگنه درباره این موضوع كه در بیانیه مطبوعاتی بندی با عنوان مستثنا شدن ایران از كاهش تولید نفت وجود ندارد، اظهار كرد: این هم یكی از همان كارهایی است كه انجام داده‌اند، اما این موضوع برای من اهمیت زیادی ندارد و مهم این است كه در قطعنامه به دبیركل اوپك و رئیس كنفرانس اجازه داده شد تا كشورهایی را كه شرایط خاص داشتند از توافق كاهش تولید مستثنا كنند، بنابراین قطعنامه را آوردند و ما نیز متن را هماهنگ كردیم و متن نامه‌ای را كه قرار بود امضا كنند و به ما بدهند خواستار شدیم.

**ایران از اجرای قطعنامه كاهش تولید اوپك مستثناست
وی ادامه داد: زمانی كه قطعنامه را آوردند تا امضا كنم، گفتم نخست نامه را تحویل دهید، بنابراین آنها نخست نامه‌ای را كه این دو نفر امضا كرده بودند برای ما آوردند، سپس من امضا كردم و اكنون نیز در این نامه ذكر شده است كه ما به طور كل از اجرای قطعنامه مستثنا شده‌ایم.
زنگنه دربارهابهام‌های مطرح شده در خصوص مقدار كاهش تولید نفت ایران نسبت به كل كاهش تولید نفت اوپك اظهار كرد: پایه اكتبر برای دیگر كشورهاست نه برای ما، ما پایه‌ای برای كاهش تولید نفت نداریم و هیچ تقسیمی در اسناد نیامد كه ایران نیز بخواهد نفت خود را بر پایه اكتبر كم كند، زیرا این موضوع برای من حیاتی بود.
وزیر نفت گفت: ما پیش از این یك سال مبارزه و تلاش كردیم تا سهم از دست رفته و سطح تولید خود را جا انداختیم و این اشتباهی بود كه پیش از این، سهم تولید ما در نظام سهمیه‌بندی از بین رفته بود. این بار هم اگر چنین اتفاقی می‌افتاد دوباره دعوای زیادی را به همراه می‌داشت و ما باید برای هر یك بشكه نفت از سهم خود در بازارهای جهانی می‌جنگیدیم. من به هیچ وجه حاضر نبودم سر این موضوع كوتاه بیایم و به آنها نیز گفتم كه زیر بار چنین كاری (كاهش تولید نفت) نمی‌روم.

**اوپك با تهدیدهای بیرونی و داخلی روبه‌روست
زنگنه درباره اخبار پیش از نشست اوپك مبنی بر خروج قطر یا تشكیل سازمان جدید با مشاركت عربستان و روسیه درباره آینده اوپك توضیح داد: تهدیدهایی متوجه اوپك است كه بخشی از آن مربوط به بیرون و بخشی نیز داخلی است.
وی افزود: یك لایحه در آمریكا به نام نوپك (NOPEC) پیش می‌رود. موضوع این لایحه مربوط به اوپك یا هر تشكیلات جمعی دیگر است كه بخواهند برای قیمت و تولید تصمیم بگیرند و آنها را مشمول جریمه‌های سنگین می‌كند.
وزیر نفت گفت: عده‌ای نگران این موضوع هستند كه بیانیه همكاری برای كاهش تولید نفت میان كشورهای عضو و غیرعضو اوپك مقدمه‌ای برای جایگزینی تشكیلاتی جدید با اوپك شود، البته ما نسبت به این موضوع حساس هستیم، تا جایی كه اوپك با دیگران و كشورهای غیرعضو این سازمان همكاری كند عمل مناسب و درستی است، اما اگر قرار باشد سازمانی دیگر به جای اوپك بیاید آن زمان بحث تازه‌ای می شود كه باید روی آن حساس بود.
تاثیر تصمیم اوپك و غیر اوپك برای كاهش تولید نفت بر بازار جهانی، از دیگر محورهای سخنان زنگنه بود كه وی در این باره اظهار كرد: روز پیش از تصمیم اوپك قیمت نفت برنت ۵۷ دلار و ۲۲ سنت برای هر بشكه بود كه پس از تصمیم ما به ۶۱ دلار و ۴۸ سنت برای هر بشكه رسید، این رقم در روز دوشنبه (۱۹ آذرماه) ۶۰ دلار و ۸ سنت برای هر بشكه بود و در روز سه‌شنبه (۲۰ آذرماه) اندكی كاهش یافت، اما روز چهارشنبه (۲۱ آذرماه) دوباره به بالای ۶۱ دلار برای هر بشكه بازگشت.
وزیر نفت افزود: البته این آثار در بازار آثار روانی به شمار می‌آیند، زیرا هنوز مازاد عرضه‌ای از بازار كاسته نشده است. به نظر من بازار این موضوع را به عنوان اقدامی مثبت پذیرفت. بنابر تجربه من، گاهی بازار این موضوع را نمی‌پذیرد و اعلام می‌كند كه مقدار عرضه نفت در بازار كم است و قیمت‌ها با شیب بالایی پایین می‌آید، اما این‌كه بازار این موضوع را مثبت تلقی كرد بسیار مهم است.

**بازار تصمیم اوپك را اقدامی مثبت قلمداد كرد
زنگنه تاكید كرد: در واقع هیچ شخصی نمی‌تواند شرایط بازار و قیمت را پیش بینی كند، اما ظاهر روند كنونی این است كه بازار اقدام اوپك را به عنوان یك اقدام مثبت پذیرفته است. پیش از این نیز بارها اعلام كرده‌ام كه اوپك در حال تبدیل شدن به یك سازمان پیشرفته است، زیرا در عین حال كه برخی اعضای آن با یكدیگر دعواهای شدید سیاسی دارند، اما در عین حال در حدی از بلوغ هستند كه به خاطر منافع خود در كنار هم می‌نشینند و با هم صحبت می‌كنند و با وجود همه این دعواها باز هم با یكدیگر به نقاط مشترك می‌رسند و پیش می‌روند.
موضوع مجروح شدن وزیر نفت در حاشیه نشست اوپك نیز از دیگر پرسش‌های برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری بود كه زنگنه در این باره گفت: مجروحیتی نبود. شب جمعه در هتل تعداد زیادی از خبرنگاران آمدند و پایه دوربین یكی از آنها به صورت من برخورد كرد كه صورتم سه سانتی‌متر خراش برداشت. فردا كه می‌خواستم به نشست بروم یك خط قرمز سه سانتی‌متری در صورت من بود كه با وسایل گریم، رنگ پوستم درست شد و توانستم به نشست بروم.

**هنوز تصمیمی برای سهمیه‌بندی یا تغییر قیمت بنزین در دولت گرفته نشده است
سرنوشت بنزین دومین محور گفت‌وگو پس از مسائل مربوط به اوپك بود. زنگنه درباره اتفاق‌هایی كه امسال قرار است برای بنزین رخ دهد، اظهار كرد: ما بحثی در درون صنعت نفت و دیگر نهادهای مربوطه داشتیم و برآورد شد كه حدود ۱۰ میلیون نفر از صاحبان خودرو كارت هوشمند سوخت ندارند یا آن را گم كرده‌اند، زیرا هیچ خودرویی نیست كه كارت هوشمند سوخت نداشته باشد. چه موتورسیكلت و چه خودروهای سبك.
وزیر نفت با بیان این‌كه مفقود شدن ۱۰ میلیون كارت هوشمند سوخت موضوع بسیار مهمی است، ادامه داد: تاكنون مراجعه‌هایی به صورت مستقیم یا از طریق گوشی‌های همراه هوشمند و عادی برای دریافت كارت هوشمند سوخت داشته‌ایم، تاكید می‌كنم كه این موضوع جدی است و مردم باید مراجعه و ثبت‌نام كنند كه هیچ هزینه‌ای هم ندارد.
زنگنه درباره شمار ثبت نام‌ها برای كارت هوشمند سوخت المثنی در كشور گفت: پیش‌بینی‌ها نشان می‌داد حدود ۱۰ میلیون نفر از دارندگان خودرو و موتورسیكلت برای دریافت كارت سوخت المثنی ثبت نام می‌كنند، اما تا روز چهارشنبه (۲۲ آذرماه) نزدیك به یك میلیون و 200 هزار نفر برای ثبت نام مراجعه كردند كه البته از مردم درخواست می‌كنیم از این روش‌ها كه ساده و بدون هزینه است، برای ثبت نام كارت سوخت اقدام كنند.
وی ادامه داد: برنامه دولت این است كه وضع خودروها روشن شود، اگر ما اعلام كنیم كه سوخت را با كارت هوشمند سوخت خودرو ارائه می‌كنیم، ناگهان عده زیادی بدون كارت می‌مانند و برای مردم نگرانی ایجاد می‌شود، اما این‌كه چه زمانی بخواهیم استفاده از كارت هوشمند سوخت را اعلام كنیم باید با هماهنگی دولت باشد.
وزیر نفت درباره تغییر قیمت بنزین یا سهمیه‌بندی توضیح داد: هنوز تصمیمی برای سهمیه‌بندی بنزین یا تغییر قیمت بنزین در دولت گرفته نشده است.
زنگنه افزود: هدف ما از این اقدام روشن شدن وضع خودروها و دارندگان كارت سوخت بود و نگران آن بودیم كه اگر استفاده از كارت هوشمند سوخت الزامی شود، عده زیادی كارت سوخت نداشته باشند.
وزیر نفت درباره زمان الزامی شدن استفاده از كارت سوخت برای سوخت‌گیری در جایگاه‌های عرضه گفت: زمان آن در صورت هماهنگی با دولت به‌زودی اعلام خواهد شد.

**قاچاق روزانه حدود ۴ تا ۵ میلیون لیتر قاچاق سوخت
وی درباره مقدار قاچاق سوخت در كشور گفت: قاچاق سوخت به هیچ وجه مطابق با ارقام اعلامی در رسانه‌ها از جمله قاچاق ۴۰ میلیون لیتر روزانه نیست، زیرا اگر قرار باشد روزانه ۴۰ میلیون لیتر سوخت كه رقمی معادل روزانه ۳۰ هزار تن سوخت در كشور است، قاچاق شود، باید روزانه یك هزار و ۵۰۰ كامیون ۳۰ هزار لیتری به صورت دائم تردد كنند كه عددی منطقی نیست، مگر مقدار مصرف كشورهای همسایه چقدر است.
زنگنه با بیان این كه من فكر نمی‌كنم قاچاق روزانه سوخت (گازوئیل و بنزین) از حدود ۴ تا ۵ میلیون لیتر بیشتر باشد، گفت: افزایش ۵۰ درصدی مصرف سوخت در برخی شهرها و نیز افزایش تقاضا در نقاط مرزی نشان دهنده افزایش حجم قاچاق در این نقاط است كه متاسفانه سبب مشكلات اجتماعی و اقتصادی فراوانی در این نقاط می‌شود.
وزیر نفت درباره توسعه فازهای پارس جنوبی گفت: تنها تكمیل طرح توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی باقیمانده بود كه برابر با ۲ فاز متعارف پارس جنوبی بود و برنامه ما این بود كه با توجه به كاهش فشار مخزن در سال‌های آینده، با استفاده از فناوری افزایش فشار گاز از افت تولید جلوگیری كنیم.

**در صورت خروج شركت چینی طبق مفاد قرارداد عمل می‌كنیم
زنگنه درباره سرنوشت طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی با خروج توتال گفت: پس از خروج توتال شركت چینی طبق قرارداد امضا شده باید بیاید و اگر وارد كار نشود تخلف به شمار می‌آید و طبق مفاد قرارداد عمل خواهیم كرد.
وی افزود: طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی در ۲۷ فاز طراحی شده بود كه ۲۱ فاز آن تا پایان پارسال وارد مدار شد و بخش دریایی سه فاز دیگر نیز امسال وارد مدار می‌شود و تولید ما بیش از ۸۵ میلیون متر مكعب افزایش خواهد یافت.
زنگنه همچنین درباره فروش اوراق مشاركت ارزی گفت: طرحی برای انتشار اوراق مشاركت داشتیم كه طبق برنامه‌ریزی‌ها قرار بود معادل ارزی داشته و با نرخ بهره كم و معادل ریالی فروخته شود، اما با نوسان‌های شدید نرخ ارز، ریالی فروخته شد و نخستین بخش آن نیز به‌زودی فروخته خواهد شد و ظرف هفته آینده قراردادها امضا می‌شود و رقم آن ۸۵۰ میلیون دلار است و پیمانكار آن نیز مشخص شده و ۸۵ درصد نیز از محل فروش اوراق به صورت نقدی پرداخت می‌شود.

**لزوم حضور فعال در زنجیره پالایش و پائین دستی
وزیر نفت همچنین درباره طرح توسعه پالایشگاه‌ها در مناطق مرزی كشور از طریق صندوق توسعه ملی گفت: برخی فكر می‌كنند ما از نظر صادرات فرآورده در تحریم نیستیم، در حالی كه چنین نیست و نه تنها فرقی بین فرآورده و نفت نیست، بلكه شدت تحریم‌ها درباره صادرات فرآورده بیشتر است.
وی با تاكید بر مثبت بودن افزایش ظرفیت پتروپالایشی و پتروشیمی ها در كشور و بررسی راه‌های آن گفت: طرح‌هایی برای استفاده از بازار داخلی و ظرفیت‌های مردمی برای توسعه پالایشگاه ها در حال بررسی است.
زنگنه همچنین در پاسخ به پرسشی درباره احداث پالایشگاه در دیگر كشورها برای در اختیار داشتن بازار فرآورده كشورها گفت: یك پالایشگاه ۳۰۰ هزار بشكه‌ای بیش از ۶ میلیارد دلار قیمت دارد و ما همیشه محدودیت‌های مالی و مشكل فاینانس داشته‌ایم و افزون بر آن پالایشگاه‌های احداث شده در دیگر كشورها تابع قوانین حاكمیتی آن كشورها خواهد بود، اما بدون شك ما باید در زنجیره پالایش و پائین دستی حضوری فعال داشته باشیم.

**عرضه ۶ ماهه نفت در بورس انرژی و فروش ریالی
وزیر نفت درباره وضع عرضه نفت خام بورس انرژی گفت: پیش از این برای فروش یك میلیون بشكه نفت اجازه صادر شده بود كه به دنبال آن هستیم برای عرضه ۶ ماهه و فروش ریالی نیز مجوز بگیریم.
زنگنه همچنین در پاسخ به پرسشی درباره تامین سوخت زمستانی گفت: طراحی ما این است كه در ایام اوج مصرف سوخت نیروگاهی تغییر كند و در این باره مشكلی وجود ندارد و خوشبختانه پارسال نیز قطعی گاز نداشتیم.
وی با ابراز گلایه از بی‌توجهی به هشدارها درباره مصرف بهینه گاز در ایام سرد سال گفت: پیش بینی می‌كنیم تقاضای مصرف گاز ما در فصل زمستان به نزدیك ۸۰۰ میلیون متر مكعب در روز برسد.

**تداوم استفاده از ابزارهای غیرقیمتی برای مهار مصرف سوخت
زنگنه با اشاره به مصرف بالای گاز در بخش خانگی تاكید كرد: تلاش می‌كنیم برای مهار مصرف انرژی در كشور همچنان از ابزارهای غیرقیمتی و نیز فرهنگ سازی در بخش‌های دولتی استفاده كنیم.
وی با اشاره به قیمت بسیار پائین گاز در كشور گفت: كشور ما از نظر جمعیت زیر پوشش شبكه گازرسانی در موقعیت بی‌نظیری قرار دارد و همه صنایع كشور نیز زیر پوشش شبكه گازرسانی هستند و باید با استفاده بهینه قدر این نعمت مهم را دانست.

**صادرات گاز به پاكستان تحت فشار آمریكا، عربستان و امارات است
وزیر نفت درباره سرنوشت خط لوله صادراتی گاز ایران به پاكستان (آی‌پی) گفت: پاكستان تحت فشار سه كشور آمریكا و عربستان و امارات است و باوجود پیگیری‌های گروهی از سوی وزارت نفت به صورت مستقیم، هیچ اقدامی عملی در این باره انجام نشده و حتی یك كیلومتر خط لوله نیز د خاك پاكستان احداث نشده است.
زنگنه درباره بهینه‌سازی مصرف سوخت در كشور گفت: متاسفانه هدررفت انرژی در بخش نفت و گاز در كشور بسیار بالاست و نیروگاه‌ها نیز بزرگترین مصرف كننده گاز كشور هستند.
وی تصریح كرد: نیروگاه‌ها سالانه ۷۰ تا ۸۰ میلیارد مترمكعب گاز مصرف می‌كنند، در حالی كه با نیمی از این مقدار امكان اداره آن‌ها وجود دارد و متاسفانه این بحث هدررفت انرژی در خودروها و بخش‌های خانگی نیز مشهود است.
وزیر نفت افزود: بازدهی نیروگاه‎ها در صورتی افزایش می‌یابد كه سرمایه‎‌گذار‎ی‎های لازم در این بخش انجام شود.
زنگنه با اشاره به این‎كه گاز به قیمت بسیار اندكی در اختیار نیروگاه‎ها قرار می‌گیرد، اظهار كرد: با توجه به قیمت پایین گاز منطقی به نظر نمی‎رسد كه سرمایه‌گذاری‎های لازم انجام شود، هر چند اهرم‎های آن مشخص است، اما این مسئله با نصایح اخلاقی و یا دستورهای دولتی تحقق نمی‎یابد.
به گفته وی، این‎كه امروزه چرا صنایع گاز و نیروگاهی ادغام می‎شوند به این خاطر است كه رقمی بالغ بر ۳۷ درصد مصارف گاز كشور در بخش نیروگاهی است و حال آن‌كه این میزان در بخش خانگی ۲۵ درصد و در بخش صنایع اعم از پتروشیمی‎ها و ... ۳۰ درصد است.
وی در ادامه به موضوع گازرسانی به مناطق روستایی اشاره و آن را از جمله طرح‎های بزرگی دانست و اظهار كرد: گازرسانی به مناطق روستایی سبب شد كه صادرات فرآورده‌های نفتی كشور افزایش یابد.
وزیر نفت تصریح كرد: گاز با قیمت ۲۰ سنتی جایگزین فرآورده ۴۵ سنتی شد و از این طریق ما به سود قابل توجهی دست یافتیم كه بخشی از این سود صرف هزینه‎های گازرسانی به مناطق روستایی و بقیه آن به حساب دولت واریز شد.

**جای گلایه‎ای درباره عملكرد پتروشیمی‎ها وجود ندارد
وزیر نفت در ادامه به موضوع عملكرد پتروشیمی‎ها و پایبندی آنها به میزان سهم‎شان اشاره كرد و گفت: نباید درباره پتروشیمی‎ها بی‎انصافی كرد، زیرا هم‎اكنون وضع این بخش از صنعت كشور شرایط مطلوبی دارد، همچنین باید به این مسئله نیز اذعان داشت كه هم‎اكنون پتروشیمی‎ها بزرگ‎ترین واردكننده ارز به داخل كشور هستند.
زنگنه افزود: با توجه به این‎كه بنده از سوی رئیس جمهوری، رؤسای مجامع پتروشیمی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی اختیار لازم را برای ورود به موضوع عملكرد پتروشیمی‎ها داشتم، اما هیچ گاه لازم نشد كه از این اختیارات استفاده كنم زیرا پتروشیمی‎ها بنا به سهمیه تعیین‎شده عمل كردند و هیچ گلایه‎ای نمی‎توان داشت.
وی تصریح كرد: البته پتروشیمی‎های خصوصی نیز اقدام‎هایی انجام دادند، اما از آن جا كه وزنشان اندك بود شرایط را تغییر نداد.
وزیر نفت با بیان این‎كه نباید واگذاری پتروشیمی‎ها به این شكل انجام می‎شد، اظهار كرد: ما تمایلی برای بازگشت به شرایط گذشته نداریم و از روز نخست واگذاری‎ها نباید به این روال اتفاق می‎افتاد.
زنگنه ادامه داد: بهتر بود شركت ملی صنایع پتروشیمی سهامش را واگذار می‎كرد تا یك قدرت متمركز اقتصادی در این بخش باقی بماند.
وی افزود: تلاش همه ما این است كه برخی ادغام‎ها در پتروشیمی انجام شود و یك پتروشیمی مادر شكل گیرد تا بتواند سرمایه‎گذاری قابل توجهی را انجام دهد.

**وزارتخانه‌های نفت و نیرو نباید علیه هم عمل كنند
زنگنه با بیان این‎كه وزارت نیرو نباید بازار خرید گاز را بر هم بریزد، گفت: بسیاری از كشورها به‌ویژه عراق برای مصرف نیروگاه‌های خود از ما گاز خریداری می‎كنند و این گاز مصرفی را تبدیل به برق می‌كنند و سرانجام آن را می‌فروشند.
وی ادامه داد: در این شرایط اگر وزارت نیرو وارد عرصه شده و گاز مجانی را كه برای مصارف نیروگاه‌ها از ما دریافت می‎كند به برق تبدیل كند و به دیگر كشورها بفروشد در عمل بازار خرید گاز كشور را بر هم خواهد ریخت، زیرا در این شرایط دیگر كسی حاضر نیست از ما گاز خریداری كند.
وزیر نفت با بیان این‎كه ما قرار نیست خودمان علیه خودمان عمل كنیم، گفت: بحث این نیست كه برق یا گاز فروخته شود بلكه منظورم این است كه این دو صنعت نباید با هم رقابت كنند.
زنگنه اظهار كرد: برق باید از گاز تبعیت كند و به قیمتی فروخته شود كه بازار گاز را بر هم نریزد و هدف باید خرید گاز برای تولید برق باشد.

**انجام اقدام‎های اولیه برای اجرای طرح فراگیر پالایشی سیراف
وزیر نفت در ادامه به احداث هشت پالایشگاه در سیراف اشاره كرد و گفت: اقدام‌های اولیه برای احداث این پالایشگاه‌ها انجام شد و زمانی‌كه قرار بود فاینانس‌ها به نتیجه برسد دچار تحریم‌ها شدیم.
زنگنه ادامه داد: هم‌اكنون بسته‎ای برای تامین منابع مالی پالایشگاه‎ها، پتروپالایشگاه‎ها و پتروشیمی‎ها در نظر گرفته شده كه تامین منابع مالی برای تكمیل طرح فراگیر پالایشی سیراف نیز در آن بسته دیده شده است.
به گفته وی، وزارت نفت اوراق فروخته است كه پایان امسال آخرین مهلت سررسید این اوراق‎ است و مشكلی در این باره وجود ندارد.

**عملیاتی ‎شدن ۶ طرح برای جمع آوری گازهای همراه نفت
وزیر نفت در ادامه از عملیاتی‎شدن ۶ طرح برای جمع‎آوری گازهای همراه نفت خبر داد و افزود: با اجرای این طرح‎ها، موضوع جمع‎آوری گازهای همراه نفت در خشكی پایان خواهد یافت.
زنگنه اظهار كرد: ان‌جی‌ال ۳۱۰۰ در هلران و ان جی ال ۳۲۰۰ در غرب كارون از جمله طرح‎هایی است كه كمتر از دو سال آینده عملیاتی خواهد شد.
وی با اشاره به طرح ان‌جی‌ال بهبهان به نام طرح پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس گفت: این طرحی بزرگ است كه ۵۰ میلیون متر مكعب گاز را شیرین‎سازی و تفكیك می‌كند و بخشی از آن خوراك پتروشیمی‎ها و بخش دیگر وارد شبكه گاز خواهد شد.
وزیر نفت ادامه داد: در چند ماه اخیر ۲ قرارداد با پتروشیمی مارون و شركت صنایع پتروشیمی خلیج فارس امضا شد كه تقریبا هرچه گاز در مناطق خوزستان و كهگیلویه و بویراحمد وجود دارد را جمع‌آوری می‌كند و به عنوان خوراك در اختیار پتروشیمی‎ها قرار دهد، قرارداد این طرح بیع متقابل است و تا دو سال آینده عملیاتی خواهد شد.
وی افزود: امیدواریم با اقدام‎های انجام شده تا ۲ سال آینده شاهد سوزاندن گاز در اطراف شهرها و مناطق خوزستان نباشیم.

**سهم ۱۴,۵ درصدی شركت نفت جوابگوی توسعه صنعت نفت نخواهد بود
زنگنه با بیان این مسئله كه سهم ۱۴,۵ درصدی شركت ملی نفت پاسخگوی توسعه صنعت نفت نخواهد بود، گفت: این سهم حداقل باید به ۲۷ درصد افزایش یابد، اما دولت برای تامین منابع مالی خود با كمبود روبه‌روست، بنابراین باید راه‌حل‎های دیگری به‌كار برد.
وزیر نفت در ادامه به طرح‌هایی كه قرار است در صنعت نفت كشور اجرایی شود اشاره كرد و افزود: سه فاز از طرح های پارس جنوبی با ظرفیت ۸۰ میلیون متر مكعب تا پایان سال وارد مدار می‌شود.
به گفته زنگنه، پتروشیمی كاوه كه عنوان بزرگ‎ترین متانول دنیا را دارد بهمن ماه افتتاح خواهد شد كه ۱۰۰ درصد با توان بخش‎خصوصی اجرا شده است، همچنین طرح استفاده ازاتان یك مورد دیگر از طرح‎هایی است كه قرار است امسال به بهره‌برداری برسد.
وزیر نفت در ادامه به روند تكمیل فازهای پالایشگاه ستاره خلیج فارس اشاره كرد و افزود: فاز سوم این پالایشگاه دی‌ماه امسال وارد مدار تولید می‌شود.
زنگنه با مثبت ارزیابی كردن تراز تولید بنزین در كشور گفت: تراز بنزین شرایط مطلوبی دارد، اما بنده همیشه تاكید كردم كه تراز بنزین را نباید در پالایشگاه‎ها جستجو كنید، بلكه این تراز باید از سوی صنعت خودروسازی كشور انجام شود.
وی ادامه داد: با افزایش تعداد خودروها سالانه بالغ بر ۱۰ درصد به مصرف بنزین كشور اضافه می‎شود كه باید در این زمینه صنعت خودروسازی پاسخگو باشد.
وزیر نفت افزود: ضرورتی برای تشكیل صندوق سرمایه‎گذاری نفت در كشور وجود ندارد و سازوكارهای موجود برای تامین منابع مالی جوابگو خواهد بود.
زنگنه در پایان تصریح كرد: بنده به همراه تعدادی از همكارانم شبانه روزی برای شكستن تحریم‌ها تلاش می‌كنیم. برای ارسال برخی اخبار به مردم به ناچار باید محتاط عمل كنم زیرا دشمن ممكن است از اطلاعات داده شده نهایت استفاده را كرده و برای پیشبرد كارها سد ایجاد كند، اما این را بدانید كه در این جنگ نابرابر غیرعادلانه هر چه در توان داریم به‌كار خواهیم گرفت تا مشكلات مردم را كمتر كنیم.
شبس**1613