باید مانع ورود فولاد غیراستاندارد به بازار ساختمان شد

تهران- ایرنا- رئیس مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی در حالی از ورود فولاد غیراستاندارد به بازار ساختمان گلایه كرد كه به گفته وی، «یكی از وظایف مهم وزارت راه و شهرسازی و این مركز، كنترل كیفیت مصالح ساختمانی است».

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمد شكرچی‌زاده» شامگاه چهارشنبه در نهمین كنفرانس ملی و سومین كنفرانس بین المللی «سازه و فولاد» گفت: با توجه به افزایش قیمت ها و هزینه های ساخت و ساز در كشور نباید اجازه داد كه فولاد و محصولات غیر استاندارد وارد بازار صنعت ساختمانی شود.
وی كنترل كیفیت مصالح ساختمانی در این بخش را یكی از وظایف مهم وزارت راه و شهرسازی و مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی عنوان و اضافه كرد: با وجود ضرورت استفاده مطلوب از فولاد و بتن در بتن و اسكلت در حوزه های راهسازی، تاكنون دستورالعمل یا مقررات مناسبی برای استفاده از سرباره های فولادی در كشور وجود نداشته است.
شكرچی‌زاده افزود: نقش فولاد در سبد محصولات مقاوم ساختمانی بسیار بی بدیل است و باید نسبت به رعایت مسائل زیست محیطی از سوی تولیدكنندگان و بهره برداران در استفاده از این نوع سازه ها توجه شود.
به گفته وی، در تولید فولاد 20درصد این آلیاژ به سرباره تبدیل می شود كه تكلیف آن برخلاف بسیاری از كشورهای جهان، مشخص نیست.
به گزارش ایرنا، سرباره های فولادی محصول جانبی است كه هنگام جداسازی آهن در كوره های ذوب از ناخالصی‌های موجود در سنگ به وجود می آید.
شكرچی زاده گفت: با توجه به زلزله خیز بودن كشور و افزایش قابل توجه تعداد زمین لرزه ها در فلات ایران می توان با استفاده از سازه های فولادی، مقاوم سازی ساختمان ها در كشور را بیش از پیش تقویت كرد.
به گفته وی، مهندسی كشور در زلزله استان كرمانشاه سربلند بیرون نیامد و باید در حوزه ساخت و ساز رفتار سازه های فولادی مورد توجه جدی قرار گیرد.

**سازه فولادی بیمارستان غرب تهران طرح برتر شد
دبیر اجرایی نهمین كنفرانس ملی و سومین كنفرانس بین المللی سازه و فولاد، هدف از برگزاری این رویداد تخصصی را افزایش سطح دانش در بخش های مختلف سازه های فولادی در كشور و آسان سازی روند صادرات در این بخش به بازارهای منطقه عنوان كرد.
«علیرضا رضاییان» اعلام كرد: امسال 11 طرح برای انتخاب سازه فولادی برتر در كشور به دبیرخانه رسید كه پروژه بیمارستان غرب تهران به عنوان طرح برتر فولادی سال 1397 كشور معرفی شد.
به گزارش ایرنا، نهمین كنفرانس ملی و سومین كنفرانس بین المللی سازه و فولاد بیستم و بیست و یكم آذرماه با حضور كارشناسان و مهندسان حوزه های ساختمانی و سازه های فولادی در هتل المپیك تهران برگزار شد.

اقتصام*1108*6984*1961*