كتاب «سرباز كوچك امام» در كردستان رونمایی شد

سنندج - ایرنا - كتاب سرباز كوچك امام(ره) نوشته فاطمه دوست كامی كه سرگذشت مهدی طحانیان كوچك ترین آزاده سرافراز كشورمان در دوران دفاع مقدس است عصر چهارشنبه با حضور این آزاده در دانشگاه كردستان رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مشاور عالی نماینده ولی فقیه در كردستان در آیین رونمایی این كتاب گفت: پیشمرگان كُرد، روحانیون و جوانانی كه در كردستان جان خود را فدا كردند تا این نظام مستقر بماند به مثابه الگویی برای امروز ما هستند.
حجت الاسلام مهدی فرزی اظهار داشت: جوانان كردستان در آن بحبوحه فتنه ها محكم در مقابل دشمن ایستادند و خم به ابرو نیاوردند.
وی با بیان اینكه هنوز همان روش، مشی، خلق و خوی در بین آحاد مردم استان كردستان وجود دارد، افزود: اگر نوایی و ندایی از سوی ولایت صادر شود همین مردم غیور، صبور و صاحب اندیشه می ایستند و تا لبیك كامل خود را نسبت به فرمایش رهبری ادا نكنند میدان را خالی نمی كنند.

** تلاش می كنیم گامی در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت برداریم
مسئول قرارگاه خاتم الاوصیا كردستان هم در این آیین گفت: این قرارگاه از 2 سال پیش در استان كردستان با اهداف توسعه فرهنگی به صورت خودجوش آغاز به كار كرده است.
حجت الاسلام عباس عربیان با اشاره به اینكه این قرارگاه در كشور 14 كار گروه دارد، اظهار داشت: قرارگاه خاتم الاوصیا در كردستان با سه كارگروه قرآن، جهاد و شهادت و اقتصاد مقاومتی كار خود را شروع كرد.
وی افزود: هدف كارگروه اقتصاد مقاومتی ایجاد اشتغال در مناطق محروم است و كارگروه جهاد و شهادت نیز با هدف ترویج فرهنگ ایثار، جهاد و شهادت فعالیت می كند.
حجت الاسلام عربیان اضافه كرد: تلاش می كنیم یك گام در مسیر احیای ایثار و جهاد برداریم كه رونمایی از كتاب سرباز كوچك امام هم در این راستا انجام شد.

** دنیا نمی تواند مقابل ملتی با روحیه شهادت طلبی بایستد
مهدی طحانیان هم كه كوچك ترین آزاده كشورمان محسوب می شود و كتاب سرباز كوچك امام هم روایت سرگذشت اوست در این آیین سخنانی ایراد كرد.
وی با اشاره به اینكه دنیا نمی تواند در مقابل ملتی با روحیه ایثار و شهادت طلبی بایستد، گفت: نباید تهدید دشمن ترسی در ما ایجاد كند یا بخواهیم در اصول و باورهای خود تغییری دهیم.
طحانیان اضافه كرد: هر چه داریم از این اصول و آرمان هاست و بدون آنها به كالبدی خالی تبدیل خواهیم شد.
وی افزود: بزرگترین دغدغه امروز ما اینكه بتوانیم درصد كمی از آن طعم زیبا و شیرین و آن روحیه شهادت طلبی را كه خداوند در زمان دفاع مقدس به ما چشانید در جامعه جاری و ساری كنیم.
طحانیان تاكید كرد: با وجود جاری شدن این روحیات در جامعه می توان صاحب بركاتی شد و بر بسیاری از مشكلات غلبه كرد.
كوچك ترین آزاده كشور همچنین به توصیف شرایط و روحیات زمان دفاع مقدس پرداخت و گفت: در بسیاری مواقع دست خالی بدون مهمات و جیره با دشمن مواجه می شدیم و با غنایمی كه از آنها می گرفتیم ایام را می گذراندیم.
طحانیان اشاره ای به اتحاد رزمندگان در اسارت و در مقابل نیروهای بعثی كرد و افزود: هر وقت در اسارت با عراقی ها درگیر می شدیم همه رزمندگان و ایرانی ها از هر مذهب و قومی یك دست می شدند و ایستادگی می كردند.
وی یادآور شد: فضای معنوی دوران دفاع مقدس چنان شجاعت و دلیری به رزمندگان داده بود كه هیچ چیز جلودار آنها نبود.
تقریظ مقام معظم رهبری بر كتاب «سرباز كوچك امام» از مهمترین ویژگی های برجسته این كتاب است.
كتاب «سرباز كوچك امام» به قلم فاطمه دوست‌ كامی در 761 صفحه و قیمت 350 هزار ریال، توسط انتشارات پیام آزادگان منتشر شده و اینك در دسترس علاقمندان قرار دارد.
نویسنده اثر در مجموع 163 جلسه مصاحبه با مهدی طحانیان انجام داده است علاوه بر این، حدود 20 ساعت مصاحبه تكمیلی نیز با افراد مربوط با خاطرات این آزاده از جمله پدر طحانیان، سرهنگ حسن زارعی از فرماندهان دفاع مقدس و همسنگران مهدی، آزادگان سرافراز حجت الاسلام سید حسن میر سید، فاطمه ناهیدی، فاطمه شمسی بهرامی، معصومه آباد و امیر شاه پسندی و نیز نامه هایی از دوران اسارت تهیه شده است.
6108/9102

سرخط اخبار استان‌ها