بخشدار هرمز: «واگذاری غیرقانونی» 20 هكتار از جزیره به دانشگاه آزاد

تهران- ایرناپلاس- بخشدار جزیره هرمز با اعلام خبر واگذاری 20 هكتار از اراضی جزیره كوچك هرمز به دانشگاه آزاد اسلامی می‌گوید: در حال بررسی موضوع هستم. واگذاری این زمین‌ها به دانشگاه آزاد اسلامی كاملا غیرقانونی است. آقای استاندار فرمودند: اسناد واگذاری باید باطل شود و ما مجدانه پیگیر ابطال آن هستیم.

مجدالدین حسینی، بخشدار جزیره هرمز درباره اخباری مبنی‌ بر واگذاری زمین و ساخت‌و‌ساز در این جزیره به ایرناپلاس می‌گوید: مواردی از جمله دانشگاه آزاد بود است. دانشگاه آزاد اسلامی با فازهای آتی كه دنبال می‌كند، حدود 10 تا 11هكتار زمین در بندرعباس با 600 هزار نفر جمعیت در اختیار خواهد داشت. با این حال، 20 هكتار از زمین‌های جزیره هرمز به شكل غیرقانونی به نام این دانشگاه سند خورده است.

حسینی در پاسخ به اینكه زمین‌ها از سوی كدام نهاد به دانشگاه آزاد اسلامی واگذار شده یا مجوز گرفته است در گفت‌وگو با ایرناپلاس بیان می‌كند: باید اسناد و مدارك آن بررسی شود و از آنجایی كه من تازه این سمت را تحویل گرفته‌ام، در حال بررسی موضوع هستم. واگذاری 20 هكتار زمین در جزیره هرمز با 6هزار نفر جمعیت به دانشگاه آزاد اسلامی كاملاً غیرقانونی است. چراكه برنامه‌ها و كاربری این اراضی در طرح جامع توسعه جزیره مشخص نشده است. آقای استاندار فرمودند اسناد واگذاری باید باطل شود و ما مجدانه پیگیر ابطال آن هستیم.

بخشدار هرمز در پاسخ به اینكه آیا شواهدی از ساخت و ساز یا ویلاسازی در جزیره مشاهده كرده‌اید یا نه می‌گوید: خیر! اگر چنین اتفاقی بیفتد ما مطلع می‌شویم. ضمن اینكه من از مردم تنها مطالبی درباره واگذاری زمین شنیده‌ام.

**اولویت فعالیت در هرمز با بومی‌هاست

وی درباره اینكه «مرجع صدور مجوز برای ساخت و ساز در این جزیره كیست»، توضیح می‌دهد: مجموعه منابع طبیعی، میراث فرهنگی و اداره محیط زیست و ما هم وظیفه نظارت بر آن‌ها را داریم.

حسینی ادامه می‌دهد: از آنجایی كه جزیره هرمز كوچك و مجموعاً 42 كیلومتر مربع است و واگذاری زمین برای فعالیت اقتصادی و طرح‌های توسعه به غیربومی‌ها در سند توسعه جزیره تعریف نشده است، من با صدور مجوز برای غیربومی‌ها مخالفم. این جزیره باید برای بسط گردشگری مورد استفاده قرار گیرد. برای این امر هم بومی‌ها در اولویت قرار دارند، در غیر این صورت امور به غیربومی‌ها واگذار می‌شود.

بخشدار هرمز درباره خبر ساخت ویلا توسط یكی از آقازاده‌ها در پوشش پرورش میگو در سواحل این جزیره می‌گوید: این خبر را از شما و برخی از مردم شنیده‌ام، اما از صحت آن اطلاعی ندارم.

وی در واكنش به اینكه جزیره هرمز آنقدر بزرگ نیست كه اموری از این دست مخفی بماند، به خبرنگار ایرناپلاس اعلام می‌كند: بله هرمز جزیره بزرگی نیست، اما اداره‌های سطح استان آنقدر زیاد هستند كه هر نهادی بخواهد بخش‌هایی از آن را واگذار كند یا مجوزی درباره فعالیت در آن بدهد. مواردی بوده است كه فردی با مجوز استانداری و نهادهای مربوطه به جزیره آمده، اما زمان شروع پروژه ما متوجه شدیم زمین پیشتر به فردی واگذار شده است، به همین جهت من نمی‌توانم با اطمینان درباره موضوع اظهارنظر كنم.

حسینی با اشاره به اخبار صدور مجوز برای پرورش میگو در جزیره هرمز، می‌افزاید: اگر فردی بخواهد اقدام به پرورش میگو در سطح وسیع در جزیره كند، درخواست او باید با توجه به سند توسعه جزیره هرمز كه دو سال از عمر تدوین آن می‌گذارد بررسی شود. اگر این سند اجازه چنین كاری دهد، ما تابع آن هستیم، اگر

**اداره كل اخبار چندرسانه‌ای**ایرناپلاس**

سرخط اخبار سیاست